Αυτή είναι η τρίτη φορά φέτος που λαμβάνει το συγκεκριμένο βραβείο (μετά την 3η αγωνιστική και την 12η αγωνιστική) και αν συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό, δεν αποκλείεται να υπάρξει και 4η φορά.
Gomez Ernardo (Venezuela) | ||||
ΓΕΝΝΗΣΗ | ΠΟΛΗ | ΥΨΟΣ | ΘΕΣΗ | ΔΙΕΘΝΗΣ |
30/07/1982 | Kαράκας (Βενεζουέλα) | 1.97 | Διαγώνιος | Ναι |
ΣΕΖΟΝ | ΟΜΑΔΑ | ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ | ΚΥΠΕΛΛΑ | ΑΛΛΟΙ ΤΙΤΛΟΙ |
2014-15: | Π.Α.Ο.Κ. | |||
2013-14: | Huracanes Μπολιβάρ | Βενεζουέλα | ||
2012-13: | Ζιράτ Μπανκ | Α1-Τουρκίας | ||
2011-12: | Τhunders Trefuerza | Ιαπωνία | ||
2010-11: | Τhunders Trefuerza | Ιαπωνία | ||
2009-10: | Τhunders Trefuerza | Ιαπωνία | ||
2008-09: | Τhunders Trefuerza | Ιαπωνία | ||
2007-08: | Φενερμπαχτσέ | Α1-Τουρκίας | ||
2006-07: | Παναθηναϊκός Α.Ο. | Α1-2η | Κυπελλούχος | |
2005-06: | Παναθηναϊκός Α.Ο. | Α1-Πρωταθλητής | MVP Πρωταθλήματος | |
2004-05: | Τoyoda Gosei | Ιαπωνία | ||
2003-04: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | Α1-2η | MVP Πρωταθλήματος | |
2002-03: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | Α1-Πρωταθλητής | ||
2001-02: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | Α1-2η | ||
2000-01: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | Α1-Πρωταθλητής | Κυπελλούχος | Σούπερ Καπ 2000 |
1999-00: | Ulbra | Βραζιλία |
ALL STAR TEAM THΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
MVP: Ερνάντο Γκόμεζ (ΠΑΟΚ)
Πασαδόρος: Βασίλης Κουρνέτας (ΠΑΟΚ)
Διαγώνιος: Ερνάντο Γκόμεζ (ΠΑΟΚ)
Ακραίοι: Ηλίας Λάππας (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου), Μενέλαος Κοκκινάκης (Ολυμπιακός)
Κεντρικοί: Ιβάν Μιχάλι (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Λούκας Ρανγκέλ (ΠΑΟΚ)
Λίμπερο: Δημήτρης Γκαράς (ΠΑΟΚ)
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (Ηλίας Λάππας) – Παναθηναϊκός (Μπράιαν Κουκ)
Παμβοχαϊκός (Σάμπολκς Νέμεθ) – Ορεστιάδα (Φερέιρα Ντα Σίλβα)
Γ.Σ.Λαμία (Τόμο Μίσιτς) – Α.Ο.Κηφισιάς (Ζόραν Γιοβάνοβιτς)
Α.Σ.Άρης (Γιάννης Κυριακίδης) – ΜΕΝΤ (Χαράλαμπος Σακόγλου)
ΑΕΚ (Τσέντομιρ Ίλιτς) – Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ιβάν Μιχάλι)
Ολυμπιακός (Μενέλαος Κοκκινάκης) – ΠΑΟΚ (Ερνάντο Γκομεζ)
Οι MVP του πρωταθλήματος Volleyleague 2014-15
1η αγωνιστική: Κώστας Προύσαλης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2η αγωνιστική: Γιώργος Παπάζογλου (Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
3η αγωνιστική: Ερνάντο Γκόμεζ (Π.Α.Ο.Κ.)
4η αγωνιστική: Σωτήρης Πανταλέων (Παναθηναϊκός)
5η αγωνιστική: Αντρί Ντιάτσκοφ (Ολυμπιακός)
6η αγωνιστική: Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς (Π.Α.Ο.Κ.)
7η αγωνιστική: Ματέο Πάρις (Μ.Ε.Ν.Τ.)
8η αγωνιστικη: Χρήστος Παπαδόπουλος (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
9η αγωνιστική: Αντρί Ντιάτσκοφ (Ολυμπιακός)
10η αγωνιστική: Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς (Π.Α.Ο.Κ.)
11η αγωνιστική: Δημήτρης Εφραιμίδης (ΠΑΟΚ)
12η αγωνιστική: Ερνάντο Γκόμεζ (Π.Α.Ο.Κ.)
13η αγωνιστική: Αλεσάντρο Λούνα Ροντρίγκεζ (Α.Ο.Ορεστιάδας)
15η αγωνιστική: Ζόραν Γιοβάνοβιτς (Α.Ο.Κηφισιάς)
16η αγωνιστική: Ερνάντο Γκόμεζ (ΠΑΟΚ)