Έτσι πήρε το αίμα της πίσω γιαα την ήττα στο τάι μπρεικ του 2006. Σε αυτό βοήθησε ο Τσουλ Γου Παρκ που σημείωσε 24 πόντους, αφού η Κορέα ήταν πιο ααποτελεσματική στην επίθεση, σκοράροντας 58 πόντους έναντι 43.
Το... κουμπί γύρισε στο δεύτερο σετ που οι Κορεάτες κατάφεραν να το πάρουν με 26-24, όσο έχασαν και το πρώτο.
Τα σετ: 3-1 (24-26, 26-24, 25-21, 25-18)
ΚΟΡΕΑ (Παρκ Κιβον): Ηαν 1, Σιν 11, Παρκ Σανγκ Χα 8, Κβακ 12, Γεον 11, Παρκ Τσουλ Γου 24 / Μπου (λ), Γεονγκ (λ), Σονγκ 6, Λι, Τσόι 3, Σεο
ΤΥΝΗΣΙΑ (Φετχι): Καντί 8, Γκαρσί 16, Σελαμί 1, Μπεν Οτμέν 10, Μοαλα 12, Αγκρεμπί 4 / Ταουεργκι (λ), Καραμοσλί 2, Ναγκα, Κααμπί 4, Μπεν Σλιμέε 2, Μιλαντι 2
Α OMIΛΟΣ (Βαρσοβία - Κρακοβία)
1η αγωνιστική
30/8 21.15 Πολωνία - Σερβία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18)
31/8 17.30 Βενεζουέλα - Αργεντινή 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
31/8 21.15 Καμερούν - Αυστραλία 0-3 (22-25, 15-25, 18-25)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 Αργεντινή - Σερβία
2/9 17.30 Βενεζουέλα - Καμερούν
2/9 21.15 Αυστραλία - Πολωνία
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Καμερούν - Αργεντινή
4/9 17.30 Σερβία - Αυστραλία
4/9 21.15 Πολωνία - Βενέζουέλα
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Αργεντινή - Αυστραλία
6/9 17.30 Βενεζουέλα - Σερβία
6/9 21.15 Καμερούν - Πολωνία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αυστραλία - Βενεζουέλα
7/9 17.30 Πολωνία - Αργεντινή
7/9 21.15 Σερβία - Καμερούν
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 1 | 3 | (3-0) |
2. | Αυστραλία | 1 | 3 | (3-0) |
3. | Αργεντινή | 1 | 3 | (3-0) |
4. | Βενεζουέλα | 1 | 0 | (0-3) |
5. | Σερβία | 1 | 0 | (0-3) |
6. | Καμπερούν | 1 | 0 | (0-3) |
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Βραζιλία - Γερμανία 3-0 (25-21, 25-19, 25-17)
1/9 17.30 Φινλανδία - Κούβα 3-2 (18-25, 21-25, 27-25, 25-23, 15-12)
1/9 21.15 Κορέα - Τυνησία 3-1 (24-26, 26-24, 25-21, 25-18)
2η αγωνιστική
3/9 14.00 Κούβα - Γερμανία
3/9 17.30 Φινλανδία - Κορέα
3/9 21.15 Τυνησία - Βραζιλία
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Κούβα - Τυνησία
6/9 17.30 Φινλανδία - Γερμανία
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Τυνησία - Φινλανδία
7/9 17.30 Γερμανία - Κορέα
7/9 21.15 Βραζιλία - Κούβα
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 1 | 3 | (3-0) |
2. | Κορέα | 1 | 3 | (3-1) |
3. | Φινλανδία | 1 | 2 | (3-2) |
4. | Κούβα | 1 | 1 | (2-3) |
5. | Τυνησία | 1 | 0 | (1-3) |
6. | Γερμανία | 1 | 0 | (0-3) |
C OMIΛΟΣ (Γκντάνσκ)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Ρωσία - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-19, 25-21)
1/9 17.30 Μεξικό - Βουλγαρία 0-3 (16-25, 17-25, 21-25)
1/9 21.15 Κίνα - Αίγυπτος 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 33-31)
2η αγωνιστική
3/9 14.00 Βουλγαρία - Καναδάς
3/9 17.30 Μεξικό - Κίνα
3/9 21.15 Αίγυπτος - Ρωσία
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κίνα - Βουλγαρία
5/9 17.30 Καναδάς - Αίγυπτος
5/9 21.15 Ρωσία - Μεξικό
4η αγωνιστική
5/9 14.00 Βουλγαρία - Αίγυπτος
5/9 17.30 Μεξικό - Καναδάς
5/9 21.15 Κίνα - Ρωσία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αίγυπτος - Μεξικό
7/9 17.30 Καναδάς - Κίνα
7/9 21.15 Ρωσία - Βουλγαρία
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βουλγαρία | 1 | 3 | (3-0) |
2. | Ρωσία | 1 | 3 | (3-0) |
3. | Κίνα | 1 | 3 | (3-1) |
4. | Αίγυπτος | 1 | 0 | (1-3) |
5. | Καναδάς | 1 | 0 | (0-3) |
6. | Μεξικό | 1 | 0 | (0-3) |
D OMIΛΟΣ (Βρότσλαβ)
1η αγωνιστική
31/8 14.00 Ιταλία - Ιράν 1-3 (16-25, 25-23, 21-25, 22-25)
31/8 17.30 Βέλγιο - ΗΠΑ 2-3 (21-25, 25-17, 16-25, 25-21, 11-15)
31/8 21.15 Πουέτρο Ρίκο - Γαλλία 0-3 (23-25, 22-25, 24-26)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 1 | 3 | (3-0) |
2. | Ιράν | 1 | 3 | (3-1) |
3. | ΗΠΑ | 1 | 2 | (3-2) |
4. | Βέλγιο | 1 | 1 | (2-3) |
5. | Ιταλία | 1 | 0 | (1-3) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 1 | 0 | (0-3) |
2η αγωνιστική
2/9 14.00 ΗΠΑ - Ιράν
2/9 17.30 Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο
2/9 21.15 Γαλλία - Ιταλία
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ
4/9 17.30 Ιράν - Γαλλία
4/9 21.15 Ιταλία - Βέλγιο
4η αγωνιστική
6/9 14.00 ΗΠΑ - Γαλλία
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία
5η αγωνιστική
7/9, 14.00 Γαλλία - Βέλγιο
7/9, 17.30 Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
7/9, 21.15 Ιταλία - ΗΠΑ
Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | |||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |