15-12-2019 01:25

Άνετο πέρασμα της ΑΕΚ απο τον Κορυδαλλό

Ανώτερη η ΑΕΚ κέρδισε 0-3 την ουραγό Άρτεμις στον Κορυδαλλό για την 10η αγωνιστική της Pre League.Ήταν η έβδομη σερί νίκη για τις «κιτρινόμαυρες» και ένατη συνολικά, οι οποίες πέρασαν προσωρινά μόνες πρώτες στην κορυφή με 26 βαθμούς ενώ θα πρέπει να περιμένουν το σημερινό ματς των Αμαζόνων με την ΧΑΝΘ (16.00) για να δουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή η θα τις ξεπεράσει και πάλι η ομάδα της Ερυθραίας.

Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν καλύτερες στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς απέναντι στις φιλότιμες γηπεδούχες που προσπάθησαν, έβγαλαν ενέργεια αλλά για άλλη μια αγωνιστική έμειναν στην ουρά της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ καθ όλη την διάρκεια του πρώτου σετ το οποίο κατέκτησαν με 21-25.Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Κορυδαλλού αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 12-9 και 14-11.Οι «κιτρινόμαυρες» με εντυπωσιακό σερί 6-14, έφτασαν στο 20-25 και έκαναν το 0-2

.Στο τρίτο και τελευταίο σετ, μετά το αρχικό 5-5, η ΑΕΚ εκτόξευσε την διαφορά στο 9-19 και χαλάρωσε υπερβολικά, δίνοντας την ευκαιρία στις γηπεδούχες να κανουν μεγάλη αντεπίθεση και να πλησιάσουν στο 21-24, με την ΑΕΚ τελικά να τελειώνει το ματς μπολ και να παίρνει το σετ με 21-25 και 0-3.

Τα σετ 0-3 (21-25, 20-25, 21-25)

ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ (Σαραντέας): Λουκά, Μπαξιβανάκη, Καλλή, Μικέλη, Μπολλάνο, Κασδοβασίλη / Ευθυμιοπούλου (λ), Ορφανέα, Μπαλάσκα, Αλμπάνη, Μενδρινού.

ΑΕΚ (Μπακοδήμος): Νομικού, Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Μπίσκου, Καραγκούνη / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ).