Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 16-11 στο πρώτο σετ και με 16-13 στο δεύτερο σετ, αλλά έχασαν τη διαφορά και μαζί το παιχνίδι, αλλά και σημαντικό έδαφος στην μάχη για την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί το διήμερο 13-14 Αυγούστου στο Βάλτζμπριχ της Πολωνίας.
Οι Πολωνοί ως διοργανωτές προκρίνονται απευθείας ενώ στο Final 4, όπου θα συμμετάσχουν οι δύο πρώτοι των ομίλων και η καλύτερη δεύτερη.
Σε περίπτωση που η Πολωνία είναι στην 1η θέση του ομίλου της τότε θα προκριθούν η 2η ομάδα του ομίλου της και οι δύο πρώτες ομάδες του άλλου ομίλου, ενώ το ίδιο ισχύει αν η Πολωνία τερματίσει στη 2η θέση του ομίλου της.
Όσον αφορά τον β’ όμιλο η Εσθονία επικράτησε δύο φορές της Πολωνίας και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα ενώ Πολωνία, Αυστρία και Σκόπια φαίνεται ότι θα διεκδικήσουν τη 2η θέση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του European League:
Α’ όμιλος
1η αγωνιστική
Παρασκευή 10 Ιουλίου
20:00, Ελλάδα - Ρουμανία 3-0 (25-22, 25-20, 25-21)
Σάββατο 11 Ιουλίου
17:00, Τουρκία - Σλοβενία 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
20:00, Ελλάδα - Ρουμανία 3-1 (25-18, 20-25, 25-12, 25-17)
21:30, Κροατία - Λευκορωσία 3-1 (25-23, 19-25, 25-18, 25-19)
Κυριακή 12 Ιουλίου
17:00, Τουρκία - Σλοβενία 1-3 (26-24, 24-26, 15-25, 23-25)
21:30, Κροατία - Λευκορωσία 1-3 (25-20, 16-25, 23-25, 19-25)
2η αγωνιστική
Παρασκευή 17 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία - Λευκορωσία 3-0 (26-24, 25-22, 25-22)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία (25-23, 26-24, 23-25, 25-22)
Σάββατο 18 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία – Λευκορωσία 3-1 (23-25, 25-23, 32-30, 25-23)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)
21:00, Σλοβενία – Κροατία 3-0 (25-22, 25-19, 25-21)
Κυριακή 19 Ιουλίου
20:00, Σλοβενία - Κροατία 3-0 (25-22, 25-23, 26-24)
Η βαθμολογία
1.Σλοβενία (12-1) 12
2.Ελλάδα (12-3) 12
3.Ρουμανία (7-7) 6
4.Κροατία (4-10) 3
5.Λευκορωσία (5-10) 3
6.Τουρκία (3-12) 0
Β’ όμιλος
1η αγωνιστική
Δανία - Πολωνία 0-3, 0-3
Αυστρία - Ισραήλ 3-0, 3-1
2η αγωνιστική
Πολωνία - Αυστρία 3-2, 3-2
Ισραήλ - Δανία 0-3, 3-0
Εσθονία - Σκόπια 3-0, 3-1
3η αγωνιστική
Εσθονία - Πολωνία 3-0, 3-1
Σκόπια - Ισραήλ 3-0, 3-0
Η βαθμολογία
1.Εσθονία (12-2) 12
2.Πολωνία (13-10) 10
3.Αυστρία (10-7) 8
4.Σκόπια (7-6) 6
5.Δανία (3-9) 3
6.Ισραήλ (4-15) 3
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)
**Δεύτερο κριτήριο είναι οι βαθμοί
***Τρίτο ο συντελεστής των σετ
****Τέταρτο ο συντελεστής των πόντων
*****Πέμπτο τα μεταξύ τους αποτελέσματα
Οι Πολωνοί ως διοργανωτές προκρίνονται απευθείας ενώ στο Final 4, όπου θα συμμετάσχουν οι δύο πρώτοι των ομίλων και η καλύτερη δεύτερη.
Σε περίπτωση που η Πολωνία είναι στην 1η θέση του ομίλου της τότε θα προκριθούν η 2η ομάδα του ομίλου της και οι δύο πρώτες ομάδες του άλλου ομίλου, ενώ το ίδιο ισχύει αν η Πολωνία τερματίσει στη 2η θέση του ομίλου της.
Όσον αφορά τον β’ όμιλο η Εσθονία επικράτησε δύο φορές της Πολωνίας και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα ενώ Πολωνία, Αυστρία και Σκόπια φαίνεται ότι θα διεκδικήσουν τη 2η θέση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του European League:
Α’ όμιλος
1η αγωνιστική
Παρασκευή 10 Ιουλίου
20:00, Ελλάδα - Ρουμανία 3-0 (25-22, 25-20, 25-21)
Σάββατο 11 Ιουλίου
17:00, Τουρκία - Σλοβενία 0-3 (21-25, 21-25, 19-25)
20:00, Ελλάδα - Ρουμανία 3-1 (25-18, 20-25, 25-12, 25-17)
21:30, Κροατία - Λευκορωσία 3-1 (25-23, 19-25, 25-18, 25-19)
Κυριακή 12 Ιουλίου
17:00, Τουρκία - Σλοβενία 1-3 (26-24, 24-26, 15-25, 23-25)
21:30, Κροατία - Λευκορωσία 1-3 (25-20, 16-25, 23-25, 19-25)
2η αγωνιστική
Παρασκευή 17 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία - Λευκορωσία 3-0 (26-24, 25-22, 25-22)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία (25-23, 26-24, 23-25, 25-22)
Σάββατο 18 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία – Λευκορωσία 3-1 (23-25, 25-23, 32-30, 25-23)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)
21:00, Σλοβενία – Κροατία 3-0 (25-22, 25-19, 25-21)
Κυριακή 19 Ιουλίου
20:00, Σλοβενία - Κροατία 3-0 (25-22, 25-23, 26-24)
Η βαθμολογία
1.Σλοβενία (12-1) 12
2.Ελλάδα (12-3) 12
3.Ρουμανία (7-7) 6
4.Κροατία (4-10) 3
5.Λευκορωσία (5-10) 3
6.Τουρκία (3-12) 0
Β’ όμιλος
1η αγωνιστική
Δανία - Πολωνία 0-3, 0-3
Αυστρία - Ισραήλ 3-0, 3-1
2η αγωνιστική
Πολωνία - Αυστρία 3-2, 3-2
Ισραήλ - Δανία 0-3, 3-0
Εσθονία - Σκόπια 3-0, 3-1
3η αγωνιστική
Εσθονία - Πολωνία 3-0, 3-1
Σκόπια - Ισραήλ 3-0, 3-0
Η βαθμολογία
1.Εσθονία (12-2) 12
2.Πολωνία (13-10) 10
3.Αυστρία (10-7) 8
4.Σκόπια (7-6) 6
5.Δανία (3-9) 3
6.Ισραήλ (4-15) 3
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)
**Δεύτερο κριτήριο είναι οι βαθμοί
***Τρίτο ο συντελεστής των σετ
****Τέταρτο ο συντελεστής των πόντων
*****Πέμπτο τα μεταξύ τους αποτελέσματα