Στα μπαράζ η Σλοβενία
Στον Α όμιλο, ειχε εξασφαλίσει την πρόκριση από χθες. Ωστόσο έκανε το χρέος της και νίκησε τα Σκόπια. Έτσι δεν χρειαζόταν η νίκη της Σλοβενίας επί της Λετονίας, που τελικά ήρθε με 3-0, για να της δώσει την δεύτερη θέση και το εισιτήριο για τα μπαράζ
Η Φινλανδία στα τελικά
Στο ντέρμπι κορυφής τους Β ομίλου η Φινλανδία νίκησε με 3-1 στην Πορτογαλία και πήρε την πρώτη θέση που οδηγεί στο Euro. Οι Ίβηρες πήραν τη δεύτερη θέση και εξασφάλισε μια θέση στα μπαράζ
Η Ελλάδα έτοιμη για την πρόκριση
Στον C όμιλο, η Εθνική μας ομάδα, πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε με 3-0 τη Σλοβακία μπαίνοντας ξανά στο... κόλπο της πρόκρισης στο Euro. Από κοντά και η Εσθονία που επικράτησε με 3-0 της Ουγγαρίας, με τις 3 ομάδες να ισοβαθμούν στους 6 βαθμούς. Οι μάχες μεταφέρονται στην Ελλάδα και στο κλειστό του Ρέντη για τον δεύτερο γύρο.
Η Ολλανδία στα μπαράζ
Στον Ε όμιλο, η αδιάφορη Κροατία ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία η οποία με αυτή τη νίκη κατέλαβε την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.
ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ 2015
*Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών του 2015 θα γίνει 9-18 Οκτωβρίου 2015 στην Ιταλία και την Βουλγαρία.
*Προκρίνονται οι πρώτες ομάδες των έξι ομίλων. Οι έξι δεύτερες θα παίξουν μπαράζ για τρεις θέσεις.
*Απ΄ευθείας έχουν προκριθεί Ρωσία, Ιταλία, Σερβία, Βουλγαρία, Γερμανία, Σερβία, Βέλγιο.
*Από τα προκριματικά προκρίθηκαν Πολωνία, Φινλανδία, Τσεχία, Κροατία, ενώ στα μπαράζ πήγαν Σλοβενία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ολλανδία.
Η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ
Σλοβενία - Πορτογαλία
2ος C΄ομίλου - 2ος F΄ομίλου
Ισπανία - Ολλανδία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Πολωνία - Βρότσλαβ)
16/5: ΠΓΔΜ - Σλοβενία
2-3 (18-25, 25-18, 25-19, 16-25, 08-15)
16/5: Πολωνία - Λετονία
3-0 (25-15, 25-23, 25-16)
17/5: 16.00: Σλοβενία - Λετονία
3-2 (38-40, 25-18, 23-25, 25-18, 15-10)
17/5: 19.00: ΠΓΔΜ - Πολωνία
0-3 (13-25, 15-25, 15-25)
18/5, 16.00: Λετονία - ΠΓΔΜ
3-1 (25-17, 25-19, 24-26, 28-26)
18/5, 19.00: Σλοβενία - Πολωνία
1-3 (15-25, 24-26, 25-23, 20-25)
B΄Γύρος (Σλοβενία - Στόζιτσε)
23/5, 18.00: Πολωνία - Σλοβενία
2-3 (25-20, 26-24, 25-27, 24-26, 11-15)
23/5, 21.00: Λετονία - ΠΓΔΜ
0-3 (29-31, 19-25, 17-25)
24/5, 17.00: Σλοβενία - ΠΓΔΜ
3-2 (24-26, 25-20, 14-25, 25-20, 15-10)
24/5, 20.00: Πολωνία - Λετονία
3-0 (25-22, 25-17, 25-18)
25/5, 17.00: ΠΓΔΜ - Πολωνία
0-3 (19-25, 19-25, 21-25)
25/5, 20.00: Σλοβενία - Λετονία
3-0 (25-18, 25-19, 25-20)
Α΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
1. |
Πολωνία |
6 |
16 |
(17-4) |
2. |
Σλοβενία |
6 |
8 |
(13-11) |
3. |
ΠΓΔΜ |
6 |
5 |
(8-15) |
4. |
Λετονία |
6 |
4 |
(5-12) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Πορτογαλία - Βίλα Ντο Κόντο)
16/5: Φινλανδία - Μολδαβία
3-2 (25-17, 24-26, 25-23, 23-25, 15-08)
16/5: Πορτογαλία - Αυστρία
3-0 (25-21, 25-17, 25-20)
17/5: 17.00: Μολδαβία - Πορτογαλία
0-3 (20-25, 16-25, 16-25)
17/5: 19.30: Φινλανδία - Αυστρία
3-1 (25-21, 25-17, 22-25, 25-18)
18/5, 16.00: Πορτογαλία - Φινλανδία
2-3 (25-20, 23-25, 25-23, 15-25, 11-15)
18/5, 18.30: Αυστρία - Μολδαβία
1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 16-25)
B΄Γύρος (Φινλανδία - Βανταά)
23/5, 16.00: Αυστρία - Πορτογαλία
0-3 (21-25, 21-25, 15-25)
23/5, 19.00: Φινλανδία - Μολδαβία
3-1 (21-25, 25-11, 25-22, 29-27)
24/5, 15.00: Πορτογαλία - Μολδαβία
3-1 (27-25, 23-25, 25-20, 25-20)
24/5, 18.00: Αυστρία - Φινλανδία
1-3 (20-25, 25-19, 17-25, 19-25)
25/5, 14.00: Μολδαβία - Αυστρία
3-0 (25-12, 25-17, 25-22)
25/5, 17.00: Πορτογαλία - Φινλανδία
1-3 (20-25, 29-27, 12-25, 20-25)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
1. |
Φινλανδία |
6 |
16 |
(18-8) |
2. |
Πορτογαλία |
6 |
13 |
(15-7) |
3. |
Μολδαβία |
6 |
7 |
(10-13) |
4. |
Αυστρία |
6 |
0 |
(3-18) |
C΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Σλοβακία - Πόπραντ)
23/5: 16.30: Εσθονία - Ελλάδα
3-0 (26-24, 25-21, 27-25)
23/5: 19.00: Σλοβακία - Ουγγαρία
3-0 (25-21, 25-21, 25-11)
24/5: 16.30: Ελλάδα - Ουγγαρία 3-1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-20)
24/5: 19.00: Εσθονία - Σλοβακία
0-3 (18-25, 22-25, 15-25)
25/5, 16.30: Ουγγαρία - Εσθονία
1-3 (22-25, 25-22, 18-25, 21-25)
25/5, 19.00: Ελλάδα - Σλοβακία
3-0 (25-18, 25-21, 25-23)
B΄Γύρος (Ελλάδα - Ρέντη)
29/5: 17.00: Εσθονία - Σλοβακία
29/5: 19.30: Ελλάδα - Ουγγαρία
30/5: 17.00: Σλοβακία - Ουγγαρία
30/5: 19.30: Εσθονία - Ελλάδα
31/5, 18.00: Ουγγαρία - Εσθονία
31/5, 20.30: Σλοβακία - Ελλάδα
C΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
ΠΟΝΤΟΙ |
1. |
Σλοβακία |
3 |
6 |
(6-3) |
212-183 |
2. |
Ελλάδα |
3 |
6 |
(6-4) |
242-224 |
3. |
Εσθονία |
3 |
6 |
(6-4) |
230-231 |
4. |
Ουγγαρία |
3 |
0 |
(2-9) |
223-269 |
D΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Τσεχία - Γιάμπλονετς)
16/5: Ισπανία - Ουκρανία
3-1 (31-29, 26-24, 18-25, 26-24)
16/5: Τσεχία - Νορβηγία
3-0 (25-20, 25-20, 25-13)
17/5: 16.00: Ουκρανία - Νορβηγία
3-1 (25-23, 28-26, 23-25, 25-22)
17/5: 19.00: Ισπανία - Τσεχία
0-3 (16-25, 21-25, 22-25)
18/5, 16.00: Νορβηγία - Ισπανία
1-3 (15-25, 18-25, 25-20, 17-25)
18/5, 19.00: Ουκρανία - Τσεχία
1-3 (19-25, 21-25, 25-22, 23-25)
Β' Γύρος (Ισπανία) 22/5 18.00: Ουκρανία - Τσεχία
3-2 (25-23, 20-25, 20-25, 25-21, 15-13)
22/5 20.30: Ισπανία - Νορβηγία
3-1 (25-21, 25-20, 21-25, 25-17)
23/5 18.00: Τσεχία - Νορβηγία
3-0 (26-24, 25-12, 25-22)
23/5 20.30: Ουκρανία - Ισπανία
1-3 (21-25, 25-18, 17-25, 23-25)
24/5 16.00: Νορβηγία - Ουκρανία
1-3 (26-24, 20-25, 22-25, 19-25)
24/5 18.30: Τσεχία - Ισπανία
3-1 (25-14, 25-23, 15-25, 25-23)
D΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
1. |
Tσεχία |
6 |
16 |
(17-5) |
2. |
Ισπανία |
6 |
12 |
(13-10) |
3. |
Ουκρανία |
6 |
8 |
(12-13) |
4. |
Νορβηγία |
6 |
0 |
(4-18) |
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Μαυροβούνιο - Ποτγκορίτσα)
16/5: Κροατία - Ολλανδία
3-0 (25-17, 25-20, 25-23)
16/5: Μαυροβούνιο - Ρουμανία
2-3 (14-25, 22-25, 25-22, 25-21, 11-15)
17/5: 16.00: Ολλανδία - Ρουμανία
3-0 (27-25, 25-23, 25-18)
17/5: 19.00: Κροατία - Μαυροβούνιο
3-1 (25-23, 27-25, 31-33, 25-18)
18/5, 16.00: Ρουμανία - Κροατία
1-3 (25-22, 24-26, 20-25, 16-25)
18/5, 19.00: Ολλανδία - Μαυροβούνιο
2-3 (25-19, 16-25, 25-23, 23-25, 10-15)
Β΄Γύρος (Κροατία - Ζάγκρεμπ)
23/5 18.00: Ρουμανία - Κροατία
2-3 (22-25, 22-25, 25-23, 25-19, 7-15)
23/5 20.30: Ολλανδία - Μαυροβούνιο
3-1 (25-19, 25-23, 26-28, 25-18)
24/5 18.00: Κροατία - Μαυροβούνιο
2-3 23-25, 25-23, 24-26, 25-23, 8-15)
24/5 20.30: Ρουμανία - Ολλανδία
3-0 (26-24, 25-22, 25-15)
25/5 17.00: Μαυροβούνιο - Ρουμανία
3-2 (25-23, 19-25, 27-25, 24-26, 15-12)
25/5 19.30: Κροατία - Ολλανδία
0-3 (19-25, 24-26, 13-25)
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
1. |
Κροατία |
6 |
12 |
(14-10) |
2. |
Ολλανδία |
6 |
10 |
(11-10) |
3. |
Μαυροβούνιο |
6 |
7 |
(13-15) |
4. |
Ρουμανία |
6 |
7 |
(11-14) |
F΄ΟΜΙΛΟΣ
Α΄Γύρος (Δανία - Σλαγκέλσε)
22/5: 18.00: Τουρκία - Λευκορωσία
3-2 (31-29, 26-24, 16-25, 22-25, 15-11)
22/5: 20.30: Δανία - Σουηδία
3-2 (25-21, 20-25, 25-18, 22-25, 15-13)
23/5: 18.00: Λευκορωσία - Σουηδία
3-1 (25-22, 19-25, 25-14, 25-12)
23/5: 20.30: Τουρκία - Δανία
3-1 (25-14, 12-25, 25-19, 25-20)
24/5, 16.00: Σουηδία - Τουρκία
3-0 (28-26, 25-16, 25-20)
24/5, 18.30: Λευκορωσία - Δανία
3-1 (26-28, 25-15, 25-17, 25-20)
Β΄Γύρος (Λευκορωσία - Μινσκ)
30/5: 16.30: Δανία - Τουρκία
30/5: 19.00: Λευκορωσία - Σουηδία
31/5: 16.30: Τουρκία - Σουηδία
31/5: 19.00: Δανία - Λευκορωσία
01/6, 15.30: Σουηδία - Δανία
01/6, 18.00: Τουρκία - Λευκορωσία
F΄ΟΜΙΛΟΣ |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ |
Θ. |
ΟΜΑΔΕΣ |
ΑΓ. |
Β. |
ΣΕΤ |
1. |
Λευκορωσία |
3 |
7 |
(8-5) |
2. |
Τουρκία |
3 |
5 |
(6-6) |
3. |
Σουηδία |
3 |
4 |
(6-6) |
4. |
Δανία |
3 |
2 |
(5-8) |