Ο νικητής εκτός από τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στην Δυτική Αττική θα πάρει και το εισιτήριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων. Ο Μίλωνας στον ημιτελικό νίκησε με 3-0 την Αρμενική, ενώ η Αργυρούπολη με 3-1 τον Ολυμπιακό που τα τελευταία 10 χρόνια είχε ισάριθμες κατακτήσεις.
Μετά το τέλος του μεγάλου τελικού θα ακολουθήσουν απονομές κυπέλλων μεταλλίων (1η-2η-3η θέση) και αναμνηστικών διπλωμάτων για την 4η θέση, καθώς και απονομές καλύτερων αθλητών των τελικών (πασαδόρος-επιθετικός-υποδοχέας-μπλοκέρ και MVP) ύστερα από ψηφοφορία των προπονητών.
Τα αποτελέσματα των ημιτελικών έχουν ως εξής:
ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΕ Αρμενική 3-0 (25-11, 25-14, 25-12)
Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-3 (25-21, 18-25, 23-25, 20-25)
Το πρόγραμμα:
Κυριακή 15 Φεβρουαρίου
Μικρός τελικός 19.00, ΑΕ Αρμενική - Ολυμπιακός
Τελικός 21.00, ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΟΝΣ Αργυρούπολης
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΕΣΠΕΔΑ
1993: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΠΟΚ Έσπερος, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1994: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΠΟΚ Έσπερος
1995: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1996: 1.ΑΓΣ Ν. Περάμου, 2.Φίλια Ηλιούπολης, 3.Ολυμπιακός
1997: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Φίλια Ηλιούπολης
1998: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1999: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΑΟ Μίλων, 3.ΓΣ Πετρούπολης
2000: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Μέγας Αγ. Ελευθέριος
2001: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΓΣ Πανιώνιος, 3.ΑΟ Προοδευτική
2002: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΕ Νίκαια
2003: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2004: 1.ΑΕ Νίκαια, 2.Ολυμπιακός, 3.ΠΟΚ Εσπερος
2005: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2006: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2007: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2008: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2009: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2010: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2011: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΣ Περιστέρι, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2012: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2013: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
2014: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
Μετά το τέλος του μεγάλου τελικού θα ακολουθήσουν απονομές κυπέλλων μεταλλίων (1η-2η-3η θέση) και αναμνηστικών διπλωμάτων για την 4η θέση, καθώς και απονομές καλύτερων αθλητών των τελικών (πασαδόρος-επιθετικός-υποδοχέας-μπλοκέρ και MVP) ύστερα από ψηφοφορία των προπονητών.
Τα αποτελέσματα των ημιτελικών έχουν ως εξής:
ΑΟΝΣ Μίλων-ΑΕ Αρμενική 3-0 (25-11, 25-14, 25-12)
Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΟΝ Αργυρούπολης 1-3 (25-21, 18-25, 23-25, 20-25)
Το πρόγραμμα:
Κυριακή 15 Φεβρουαρίου
Μικρός τελικός 19.00, ΑΕ Αρμενική - Ολυμπιακός
Τελικός 21.00, ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΟΝΣ Αργυρούπολης
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ - ΕΣΠΕΔΑ
1993: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΠΟΚ Έσπερος, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1994: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΠΟΚ Έσπερος
1995: 1.Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1996: 1.ΑΓΣ Ν. Περάμου, 2.Φίλια Ηλιούπολης, 3.Ολυμπιακός
1997: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Φίλια Ηλιούπολης
1998: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1999: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΑΟ Μίλων, 3.ΓΣ Πετρούπολης
2000: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Μέγας Αγ. Ελευθέριος
2001: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΓΣ Πανιώνιος, 3.ΑΟ Προοδευτική
2002: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΕ Νίκαια
2003: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2004: 1.ΑΕ Νίκαια, 2.Ολυμπιακός, 3.ΠΟΚ Εσπερος
2005: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2006: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2007: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2008: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2009: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2010: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2011: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΣ Περιστέρι, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2012: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2013: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
2014: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης