Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός στις κλήσεις του έχει την Μαρίνα Τσοχατζή του ΑΟ Θήρας και την νεάνιδα Εύη Φλιάκου του Πανιωνίου μαζί με την έμπειρη Στέλλα Χριστοδούλου στην θέση των πασαδόρων, ενώ στη θέση της διαγωνίου επέλεξε μαζί με την Ανθή Βασιλαντωνάκη την Άλκηστη Καραφουλίδου που έκανε πολύ καλή χρονιά με τους Μακεδόνες Αξιού.
H Aρέτα Κονόμι μετά την απόκτηση ελληνικής ταυτότητας δέχτηκε το προσκλητήριο του Γιώργου Ρούση για τη θέση του λίμπερο, ενώ μαζί της θα είναι και η συμπαίκτρια της στον Ολυμπιακό Ειρήνη Κοκκινάκη.
Χωρίς εκπλήξεις και μεγάλες αλλαγές στις ακραίες και τις κεντρικές, με την Άννα Σπανού να είναι το νέο πρόσωπο στη λίστα του Γιώργου Ρούση.
Αναλυτικά οι αθλήτριες που κλήθηκαν είναι οι εξής:
Πασαδόροι: Στέλλα Χριστοδούλου, Μαρίνα Τσοχατζή, Εύη Φλιάκου
Διαγώνιες: Ανθή Βασιλαντωνάκη, Άλκηστις Καραφουλίδου
Ακραίες: Λίτσα Μερτέκη, Μαρία Νομικού Εύα Χαντάβα, Αλεξία Καλανταρίδου, Άννα Σπάνου
Κεντρικές: Κατερίνα Γιώτα, Τζίνα Λαμπρούση, Μελίνα Εμμανουηλίδου, Άννα Καλαντάτζε
Λίμπερο: Αρέτα Κονόμι, Ειρήνη Κοκκινάκη
Η πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής είναι προγραμματισμένη για το μεσημέρι της Κυριακής 7 Μαΐου στα γραφεία της ΕΟΠΕ απ’ όπου η ομάδα θα αναχωρήσει για την Σκάλα Λακωνίας όπου θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της (περισσότερες λεπτομέρειες θα γίνουν γνωστές τις επόμενες ημέρες όταν θα οριστικοποιηθούν οι φιλικοί αγώνες).
Υπενθυμίζουμε ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συμμετέχει στον α’ όμιλο που θα διεξαχθεί στην πόλη Όσιεκ της Κροατίας από 31 Μαΐου έως 4 Ιουνίου κι εκτός από την οικοδέσποινα του τουρνουά στον όμιλο βρίσκονται και οι Ρωσία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γεωργία.
Από τους έξι συνολικά προκριματικούς ομίλους, οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση σε κάθε όμιλο κερδίζουν απευθείας την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2018 (θα διεξαχθεί στην Ιαπωνία), ενώ οι ομάδες που θα τερματίσουν στη 2η θέση θα συμμετάσχουν στη γ’ φάση που θα διεξαχθεί 22-27 Αυγούστου 2017 (ο νικητής του τουρνουά θα προκριθεί στα τελικά).
Το πρόγραμμα της Εθνικής:
Τετάρτη 31 Μαΐου
16:00, Ρωσία – Αυστρία
18:30, Ελλάδα - Ουγγαρία
21:00, Γεωργία – Κροατία
Πέμπτη 1 Ιουνίου
16:00, Αυστρία - Ουγγαρία
18:30, Ρωσία - Γεωργία
21:00, Κροατία – Ελλάδα
Παρασκευή 2 Ιουνίου
16:00, Γεωργία – Αυστρία
18:30, Ελλάδα - Ρωσία
21:00, Ουγγαρία - Κροατία
Σάββατο 3 Ιουνίου
16:00, Γεωργία - Ελλάδα
18:30, Ρωσία - Ουγγαρία
21:00, Αυστρία - Κροατία
Κυριακή 4 Ιουνίου
16:00, Ουγγαρία - Γεωργία
18:30, Ελλάδα - Αυστρία
21:00, Κροατία - Ρωσία