Στον ημιτελικό της διοργάνωσης η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τους Γερμανούς με 2-0 (21-16, 21-17) και στις 15.30 θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο με αντίπαλο που θα προκύψει από τον αγώνα ανάμεσα στους Λετονούς Σαμοΐλοβς / Σμέντινς (Νο4) και τους Πολωνούς Φιχάλεκ / Προύντελ (Νο6).
Στο πρώτο σετ η Γερμανική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-5) φτάνοντας στο 6-10, για να απαντήσουν οι ‘Κότσι-Ζούπα’ με ένα σερί 3-0 μειώνοντας σε 9-10, αλλά και πάλι οι Γερμανοί ξέφυγαν με 9-12 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά ως το τέλος.
Ίδιο το σκηνικό στην αρχή του β’ σετ με τους Γερμανούς να είναι μπροστά με 5-8 και την Ελληνική ομάδα να κάνει ένα καλό σερί αποκτώντας το προβάδισμα με 12-11. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να το κρατήσουμε και το σκορ έγινε 12-14, 13-16 και 14-18 με την Γερμανική ομάδα να φτάνει στη νίκη και στην πρόκριση στον τελικό.
Πάντως οι Έλληνες πρωταθλητές έχουν κάνει ήδη την υπέρβαση, καθώς έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα ανδρών που φτάνει μέχρι τα ημιτελικά.
No. | Local | Court | Team A | Team B | Result | Dur. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Date | Time | ||||||
Final 1st Place | |||||||
72 | 15-May | 16:45 | 1 | Böckermann/Flüggen GER [9] | Winner of match #70 | ||
Final 3rd Place | |||||||
71 | 15-May | 15:30 | 1 | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | Loser of match #70 | ||
Semifinals | |||||||
70 | 15-May | 12:30 | 1 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Fijalek/Prudel POL [6] | ||
69 | 15-May | 11:30 | 1 | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | Böckermann/Flüggen GER [9] | 0-2 (16-21, 17-21) | 0:38 |
Round 3 | |||||||
68 | 14-May | 18:30 | 2 | Fijalek/Prudel POL [6] | Brouwer/Meeuwsen NED [2] | 2-0 (22-20, 21-17) | 0:40 |
67 | 14-May | 17:30 | 2 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Bryl/Kujawiak POL [26] | 2-1 (21-15, 23-25, 15-9) | 0:47 |
66 | 14-May | 18:30 | 1 | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | Böckermann/Flüggen GER [9] | 0-2 (16-21, 19-21) | 0:34 |
65 | 14-May | 18:30 | 3 | Erdmann/Matysik GER [7] | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | 0-2 (20-22, 22-24) | 0:42 |
Round 2 | |||||||
64 | 14-May | 13:00 | 1 | Brouwer/Meeuwsen NED [2] | Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [13] | 2-0 (21-14, 21-15) | 0:35 |
63 | 14-May | 13:00 | 3 | Fijalek/Prudel POL [6] | Pedlow/O'Gorman CAN [18] | 2-0 (21-12, 21-18) | 0:35 |
62 | 14-May | 13:00 | 4 | Bryl/Kujawiak POL [26] | Horrem/Eithun NOR [22] | 2-0 (21-13, 21-16) | 0:32 |
61 | 14-May | 13:00 | 2 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Kadziola/Szalankiewicz POL [14] | 2-0 (21-18, 21-16) | 0:33 |
60 | 14-May | 14:00 | 3 | Hyden/Bourne USA [3] | Böckermann/Flüggen GER [9] | 1-2 (19-21, 21-16, 11-15) | 0:50 |
59 | 14-May | 14:00 | 2 | Losiak/Kantor POL [5] | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | 1-2 (21-17, 20-22, 14-16) | 0:51 |
58 | 14-May | 14:00 | 4 | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | Binstock/Schachter CAN [10] | 2-1 (16-21, 21-18, 16-14) | 0:51 |
57 | 14-May | 14:00 | 1 | Plavins/Regza LAT [16] | Erdmann/Matysik GER [7] | 0-2 (16-21, 20-22) | 0:37 |
Round 1 | |||||||
56 | 14-May | 09:00 | 3 | Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [13] | Huber/Seidl AUT [17] | 2-0 (21-15, 21-15) | 0:36 |
55 | 14-May | 09:00 | 1 | Pedlow/O'Gorman CAN [18] | Mermer/Urlu TUR [29] | 2-0 (21-19, 21-18) | 0:35 |
54 | 14-May | 09:00 | 4 | Horrem/Eithun NOR [22] | Olson/Casebeer USA [30] | 2-0 (21-17, 21-18) | 0:42 |
53 | 14-May | 09:00 | 2 | Kadziola/Szalankiewicz POL [14] | Krou/Rowlandson FRA [11] | 2-0 (21-19, 21-18) | 0:36 |
52 | 14-May | 10:00 | 3 | Kapa/McHugh AUS [12] | Böckermann/Flüggen GER [9] | 0-2 (16-21, 18-21) | 0:37 |
51 | 14-May | 10:00 | 2 | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | Jefferson/Cherif QAT [15] | 2-0 (21-16, 21-15) | 0:32 |
50 | 14-May | 10:00 | 4 | Binstock/Schachter CAN [10] | Gabathuler/Gerson SUI [21] | 2-0 (21-17, 21-17) | 0:39 |
49 | 14-May | 10:00 | 1 | Giginoglu/Gögtepe V. TUR [8] | Erdmann/Matysik GER [7] | 1-2 (15-21, 21-18, 8-15) | 0:50 |
Pool H | |||||||
48 | 13-May | 14:50 | 2 | Kvamsdal/Sørum NOR [24] | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | forfeit team A | |
47 | 13-May | 14:50 | 1 | Giginoglu/Gögtepe V. TUR [8] | Böckermann/Flüggen GER [9] | 2-1 (19-21, 21-19, 15-9) | 0:56 |
32 | 12-May | 16:30 | 2 | Böckermann/Flüggen GER [9] | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | 1-2 (22-20, 18-21, 11-15) | 0:52 |
31 | 12-May | 16:30 | 1 | Giginoglu/Gögtepe V. TUR [8] | Kvamsdal/Sørum NOR [24] | 2-1 (23-25, 21-17, 15-13) | 0:57 |
16 | 12-May | 13:10 | 3 | Böckermann/Flüggen GER [9] | Kvamsdal/Sørum NOR [24] | 2-0 (21-13, 21-16) | 0:32 |
15 | 12-May | 12:20 | 1 | Giginoglu/Gögtepe V. TUR [8] | Kotsilianos/Zoupanis GRE [25] | 1-2 (13-21, 21-17, 13-15) | 0:51 |
Pool G | |||||||
46 | 13-May | 14:50 | 4 | Hordvik/Usken NOR [23] | Bryl/Kujawiak POL [26] | 1-2 (21-17, 19-21, 12-15) | 0:44 |
45 | 13-May | 14:50 | 5 | Erdmann/Matysik GER [7] | Binstock/Schachter CAN [10] | 2-0 (21-15, 26-24) | 0:41 |
30 | 12-May | 16:30 | 5 | Binstock/Schachter CAN [10] | Bryl/Kujawiak POL [26] | 2-1 (29-27, 18-21, 15-13) | 0:57 |
29 | 12-May | 16:30 | 4 | Erdmann/Matysik GER [7] | Hordvik/Usken NOR [23] | 2-0 (21-15, 21-13) | 0:29 |
14 | 12-May | 12:20 | 5 | Binstock/Schachter CAN [10] | Hordvik/Usken NOR [23] | 2-0 (21-16, 21-16) | 0:34 |
13 | 12-May | 12:20 | 4 | Erdmann/Matysik GER [7] | Bryl/Kujawiak POL [26] | 0-2 (10-21, 16-21) | 0:31 |
Pool F | |||||||
44 | 13-May | 14:00 | 5 | Horrem/Eithun NOR [22] | Júlio/Ahmed Tijan QAT [27] | 2-1 (21-18, 17-21, 15-12) | 0:47 |
43 | 13-May | 14:00 | 4 | Fijalek/Prudel POL [6] | Krou/Rowlandson FRA [11] | 1-2 (21-16, 17-21, 13-15) | 0:51 |
28 | 12-May | 15:40 | 5 | Krou/Rowlandson FRA [11] | Júlio/Ahmed Tijan QAT [27] | 2-0 (21-17, 21-14) | 0:27 |
27 | 12-May | 15:40 | 4 | Fijalek/Prudel POL [6] | Horrem/Eithun NOR [22] | 2-0 (21-15, 21-19) | 0:40 |
12 | 12-May | 11:30 | 4 | Krou/Rowlandson FRA [11] | Horrem/Eithun NOR [22] | 0-2 (15-21, 14-21) | 0:35 |
11 | 12-May | 11:30 | 5 | Fijalek/Prudel POL [6] | Júlio/Ahmed Tijan QAT [27] | 2-0 (21-16, 21-13) | 0:33 |
Pool E | |||||||
42 | 13-May | 14:00 | 2 | Gabathuler/Gerson SUI [21] | Kavalenka/Dziadkou BLR [28] | 2-0 (21-15, 22-20) | 0:36 |
41 | 13-May | 14:00 | 1 | Losiak/Kantor POL [5] | Kapa/McHugh AUS [12] | 2-0 (21-12, 21-16) | 0:33 |
26 | 12-May | 14:50 | 5 | Kapa/McHugh AUS [12] | Kavalenka/Dziadkou BLR [28] | 2-1 (21-13, 17-21, 16-14) | 0:43 |
25 | 12-May | 14:50 | 4 | Losiak/Kantor POL [5] | Gabathuler/Gerson SUI [21] | 2-1 (21-16, 18-21, 15-12) | 0:47 |
10 | 12-May | 10:40 | 5 | Kapa/McHugh AUS [12] | Gabathuler/Gerson SUI [21] | 2-1 (19-21, 21-15, 15-10) | 0:48 |
9 | 12-May | 10:40 | 4 | Losiak/Kantor POL [5] | Kavalenka/Dziadkou BLR [28] | 2-0 (21-16, 21-18) | 0:32 |
Pool D | |||||||
40 | 13-May | 11:30 | 1 | Kunert/Dressler AUT [20] | Mermer/Urlu TUR [29] | 1-2 (21-18, 19-21, 13-15) | 0:49 |
39 | 13-May | 11:30 | 2 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [13] | 2-0 (21-19, 21-12) | 0:36 |
24 | 12-May | 14:50 | 1 | Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [13] | Mermer/Urlu TUR [29] | 2-1 (21-15, 17-21, 18-16) | 0:53 |
23 | 12-May | 14:50 | 2 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Kunert/Dressler AUT [20] | 2-1 (21-10, 18-21, 15-9) | 0:47 |
8 | 12-May | 11:30 | 2 | Ingrosso M./Ingrosso P. ITA [13] | Kunert/Dressler AUT [20] | 2-1 (21-17, 16-21, 15-10) | 0:48 |
7 | 12-May | 11:30 | 1 | Samoilovs/Smedins J. LAT [4] | Mermer/Urlu TUR [29] | 2-0 (21-17, 25-23) | 0:41 |
Pool C | |||||||
38 | 13-May | 11:30 | 5 | Walkenhorst/Poniewaz B. GER [19] | Olson/Casebeer USA [30] | 2-1 (13-21, 21-17, 15-9) | 0:50 |
37 | 13-May | 11:30 | 4 | Hyden/Bourne USA [3] | Kadziola/Szalankiewicz POL [14] | 2-1 (21-18, 19-21, 15-10) | 0:44 |
22 | 12-May | 14:00 | 4 | Kadziola/Szalankiewicz POL [14] | Olson/Casebeer USA [30] | 2-1 (21-15, 18-21, 15-11) | 0:48 |
21 | 12-May | 14:00 | 5 | Hyden/Bourne USA [3] | Walkenhorst/Poniewaz B. GER [19] | 2-0 (21-16, 21-18) | 0:35 |
6 | 12-May | 09:50 | 5 | Kadziola/Szalankiewicz POL [14] | Walkenhorst/Poniewaz B. GER [19] | 2-1 (19-21, 21-17, 15-9) | 0:45 |
5 | 12-May | 09:50 | 4 | Hyden/Bourne USA [3] | Olson/Casebeer USA [30] | 0-2 (19-21, 17-21) | 0:40 |
Pool B | |||||||
36 | 13-May | 10:40 | 4 | Pedlow/O'Gorman CAN [18] | Zeljkovic/Silic CRO [31] | 2-0 (21-12, 21-16) | 0:34 |
35 | 13-May | 10:40 | 5 | Brouwer/Meeuwsen NED [2] | Jefferson/Cherif QAT [15] | 2-1 (19-21, 21-15, 15-8) | 0:44 |
20 | 12-May | 13:10 | 5 | Jefferson/Cherif QAT [15] | Zeljkovic/Silic CRO [31] | 2-1 (19-21, 21-16, 15-8) | 0:44 |
19 | 12-May | 13:10 | 4 | Brouwer/Meeuwsen NED [2] | Pedlow/O'Gorman CAN [18] | 2-1 (21-16, 14-21, 15-13) | 0:48 |
4 | 12-May | 09:00 | 5 | Jefferson/Cherif QAT [15] | Pedlow/O'Gorman CAN [18] | 1-2 (14-21, 21-17, 11-15) | 0:45 |
3 | 12-May | 09:00 | 4 | Brouwer/Meeuwsen NED [2] | Zeljkovic/Silic CRO [31] | 2-0 (21-14, 21-15) | 0:29 |
Pool A | |||||||
34 | 13-May | 10:40 | 1 | Huber/Seidl AUT [17] | Sah/Alibaba TUR [32] | 2-0 (21-15, 21-12) | 0:37 |
33 | 13-May | 10:40 | 2 | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | Plavins/Regza LAT [16] | 1-2 (21-17, 19-21, 11-15) | 0:48 |
18 | 12-May | 15:40 | 1 | Plavins/Regza LAT [16] | Sah/Alibaba TUR [32] | 2-0 (21-12, 21-12) | 0:28 |
17 | 12-May | 15:40 | 2 | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | Huber/Seidl AUT [17] | 2-1 (21-13, 19-21, 15-13) | 0:45 |
2 | 12-May | 12:20 | 2 | Plavins/Regza LAT [16] | Huber/Seidl AUT [17] | 2-1 (21-16, 21-23, 15-11) | 0:48 |
1 | 12-May | 12:20 | 3 | Nummerdor/Varenhorst NED [1] | Sah/Alibaba TUR [32] | 2-0 (21-14, 21-12) | 0:27 |