Τέσσερις πρώην παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Τζούριτς ήταν πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σημειώνοντας 15 πόντους με 67 % αποτελεσματικότητα στην επίθεση και μαζί με τον Ουρναουτ οδήγησαν την Τρεντίνο στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό
Εκεί την περιμένει η Ζενίτ Καζάν για έναν τελικό - επανάληψη του 2011, όταν η Τρεντίνο είχε νικήσει την Ζενίτ με 3-1.
Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-18)
ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες), Γκιανέλι 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Σόλ 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Τζούριτς 15 (14/21 επ, 1 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Ούρναουτ 8 (7/19 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 33% άριστες) / Κολάσι (λ, 35% υπ - 35% άριστες), Μπραντόεφ, Λάνζα
ΛΟΥΜΠΕ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 10 (9/17 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 44% άριστες), Στάνκοβιτς 4 (1/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοΚ), Κρίστενσον 1 (1/1 επ), Μίλκοβιτς 3 (3/7 επ), Τσεμπούλ 4 (4/11 επ, 45% υπ - 36% άριστες), Ποντρασκάνιν 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκρεμπένικοφ (λ, 69% υπ - 62% άριστες), Φέι 8 (8/12 επ,), Πρίντι 1 (μπλοκ, 50% υπ - 50% άριστες), Τσέστερ 1 (1/1 επ), Κορβέτα
ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΩΝ
1960: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1961: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1962: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1963: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1964: Λειψία (Ανατολική Γερμανία)
1965: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1966: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1967: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1968: Σπάρτακ Μπρνο (Τσεχοσλοβακία)
1969: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)
1970: Αλμα Ατα (ΕΣΣΔ)
1971: Αλμα Ατα (ΕΣΣΔ)
1972: Ζέτορ Μπρνο (Τσεχοσλοβακία)
1973: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1974: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1975: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1976: Ντούκλα Λίμπερετς (Τσεχοσλοβακία)
1977: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1978: Πλόμιεν Μιλοβίτσε (Πολωνία)
1979: Αστέρας Μπρατισλάβας (Τσεχοσλοβακία)
1980: Κλίπαν Τορίνο (Ιταλία)
1981: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1982: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) – 4.Ολυμπιακός
1983: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1984: Σαντάλ Πάρμα (Ιταλία)
1985: Σαντάλ Πάρμα (Ιταλία)
1986: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1987: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1988: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1989: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1990: Φίλιπς Μόντενα (Ιταλία)
1991: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1992: Μεσσατζέρο Ραβένα (Ιταλία) – 2.Ολυμπιακός
1993: Μεσσατζέρο Ραβένα (Ιταλία) – 3.Ολυμπιακός
1994: Εντιλγουόκι Ραβένα (Ιταλία) – 4.Ολυμπιακός
1995: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία) – 3.Ολυμπιακός
1996: Νταϊτόνα Μόντενα (Ιταλία)
1997: Νταϊτόνα Μόντενα (Ιταλία)
1998: Κάζα Μόντενα (Ιταλία)
1999: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
2000: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
2001: Παρί (Γαλλία) – 4.Ολυμπιακός
2002: Ματσεράτα (Ιταλία) – 2.Ολυμπιακός, 3.Ηρακλής
2003: Μπέλγκοροντ (Ρωσία)
2004: Μπέλγκοροντ (Ρωσία) – 4.Ηρακλής
2005: Τουρ (Γαλλία) – 2.Ηρακλής
2006: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία) - 2.Ηρακλής
2007: Φριντρισχάφεν (Γερμανία)
2008: Ντιναμό Καζάν (Ρωσία)
2009: Τρεντίνο (Ιταλία) - 2.Ηρακλής
2010: Τρεντίνο (Ιταλία)
2011: Τρεντίνο (Ιταλία)
2012: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία)
2013: Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία)
2014: Μπελογκόριε Μπέλγκοροντ (Ρωσία)