Εξαλλοι είναι πανηγυρισμοί των παικτών του τριφυλλιού στη Μίκρα μαζί με τον προπονητή τους Δημήτρη Μαρκάκη, ενώ στο γήπεδο βρίσκεται και ο προπονητής της ανδρικής ομάδας Δημήτρης Ανδρεόπουλος.
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε αήττητος τον τίτλο, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε την 4η θέση. Για την 2η θέση θα παίξουν ο περσινός πρωταθλητής και πολυνίκης του θεσμού Ηρακλής με τον Πήγασο Πολίχνης.
MVP του Παναθηναϊκού ο Αλέξανδρος Ράπτης (foto)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.
Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 16-25)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Βουρδέρης): Στράτος 11 (11/26 επ., 79% υπ. - 42% άριστες), Μαγγανάς 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 25% υπ.), Νάρτα 9 (8/19 επ., 1 άσσος), Μπεζάνι 1 (1/7 επ.), Ζωγραφάκης (0/1 επ.), Σγουρός 1 (1 άσσος) / Γεωργόπουλος (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Σαπουτζής, Κανέλλης 2 (2 άσσοι), Αθανασίου, Μάρτος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Παλαιολόγος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 28 (23/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 28% άριστες), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 93% υπ. - 62% άριστες), Σταμπούλογλου 1 (1 μπλοκ), Αυλωνίτης 4 (4/5 επ.), Φιλιππακόπουλος 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ) / Κουτσομύτης (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Τάτσης, Αποστόλου.
Παρασκευή 22 Μαρτίου - 1η αγωνιστική
Ηρακλής Πετ. 2015 - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14)
Παναθηναϊκός ΑΟ - Πήγασος Πολίχνης 3-0 (25-11, 25-20, 25-21)
Σάββατο 23 Μαρτίου - 2η αγωνιστική
Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηρακλής Πετ. 2015 3-2 (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12)
Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (25-20, 22-25, 25-14, 25-19)
Κυριακή 24 Μαρτίου - 3η αγωνιστική
13.30: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (22-25, 20-25, 16-25)
15.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - Πήγασος Πολίχνης, 3-0 (25-20, 25-18, 25-19)
Βαθμολογία
1. Παναθηναϊκός ΑΟ 3αγ. 8β. (9-2)
2. Ηρακλής Πετ. 2015 3αγ. 7β. (8-4)
3. Πήγασος Πολίχνης 3αγ. 3β. (3-7)
4. Ολυμπιακός ΣΦΠ 3αγ. 0β. (2-9)
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ | |
ΕΤΟΣ | (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ |
2019 | (Θεσσαλονίκη, Μίκρα) Παναθηναϊκός Α.Ο. |
2018 | (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 |
2017 | (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης |
2016 | (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης |
2015 | (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων |
2014 | (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων |
2013 | (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης |
2012 | (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης |
2011 | (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ. |
2010 | (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής |
2009 | (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής |
2008 | (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής |
2007 | (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής |
2006 | (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. |
2005 | (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας |
2004 | (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης |
2003 | (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής |
2002 | (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής |
2001 | (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας |
2000 | (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας |
1999 | (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας |
1998 | (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης |
1997 | (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής |
1996 | (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας |
1995 | (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας |
1994 | (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης |
1993 | (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας |
1992 | (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας |
1991 | (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας |
1990 | (Ξάνθη) Αρης Α.Σ. |
1989 | (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ. |
1988 | (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας |
1987 | (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης |
1986 | (Καρδίτσα) Πανελλήνιος |
1985 | (Θεσσαλονίκη) Αρης |
1984 | (Αθήνα) Δημόκριτος |
1983 | (Βόλος) ΠΑΟΚ |
1982 | (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός |
1981 | (Λάρισα) Αρης |
1980 | (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας |
1979 | |
1978 | (Θεσσαλονίκη) Νηρέας |
1977 | |
1976 | (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης |
1975 | |
1974 | |
1973 | |
1972 | |
1971 | (Λάρισα) Ολυμπιακός |
1970 | (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας |
1969 | |
1968 | (Αθήνα) Ολυμπιακός |
1967 | |
1966 | (Θεσσαλονίκη) Αρης |
1965 | (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο. |