Τους αγώνες της σημερινής τελευταίας ημέρας παρακολούθησε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Σταύρος Κοντονής και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Αχιλλέας Μαυρομάτης, οι οποίοι μαζί με τον Δήμαρχο Ζακύνθου Παύλο Κολοκοτσά έκαναν τις απονομές στις ομάδες. Στους αγώνες που ολοκλήρωσαν το τρίήμερο το Αιγάλεω νίκησε με 3-1 τους Μακεδόνες και ο Ηρακλής Κηφισιάς με 3-0 τον Ασκληπιό Τρικάλων.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα:
1ης ημέρα
ΑΟ Αιγάλεω – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 1-3 (25-22, 17-25, 22-25, 14-25)
ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς – ΑΣ Μακεδόνες Αξιού 0-3 (17 - 25, 12-25, 22-25)
2η ημέρα
ΓΣ Ηρακλής Κηφισιάς – ΑΟ Αιγάλεω 3-0 (25–13, 25–14, 25–21)
ΑΣ Μακεδόνες Αξιού - ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 (23-25, 25-7, 25-17, 25-19)
3η ημέρα
ΑΣ Ασκληπιός - ΓΣΚ Ηρακλής 0-3 (14-25, 21-25, 22-25)
ΑΟ Αιγάλεω - ΑΣ Μακεδόνες 3-1 (16-25, 25-22, 25-15, 25-23)
Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
1. ΑΣ Μακεδόνες Αξιού 5 (7-4)
2. ΓΣΚ Ηρακλής 5 (6-3)
3. ΑΣ Ασκληπιός 4 (4-7)
4. ΑΟ Αιγάλεω 4 (4-7)
Η «ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ»
ΧΡΟΝΙΑ - ΤΟΠΟΣ - ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
1984 Θήβα ΣΑΚ - Αγ. Παρασκευής
1985 Φλώρινα - ΓΣ Δράμας
1986 Αθήνα - Αρτεμις Κορυδαλλού
1987 Πάτρα - Απολλώνιος Κερατσινίου
1988 Τρίκαλα - Αρης Νικαίας
1989 Σκύδρα - Νίκη Αλεξανδρούπολης
1990 Αίγιο - ΕΟ Σταυρούπολης
1991 Νάουσα - ΕΑ Λάρισας
1992 Αργος - ΓΣ Ηλιούπολης
1993 Νάουσα - ΕΑ Λάρισας
1994 Αθήνα (Καισαριανή) - ΕΑ Λάρισας
1995 Αθήνα (Ν. Σμύρνη) - Πανιώνιος ΓΣ
1996 Αθήνα (Ηλιούπολη) - Αίας Ευόσμου
1997 Αθήνα (Κυψέλη) - Αίας Ευόσμου
1998 Αθήνα (Μαρούσι) - Ηρακλής Κηφισιάς
1999 Αθήνα (Γουδή) - ΕΑ Λάρισας
2000 Αθήνα (Γουδή) - ΕΑ Λάρισας
2001 Θεσσαλονίκη (Αμπελόκηποι) - ΑΟ Αμπελοκήπων
2002 Γιαννιτσά - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 Θεσσαλονίκη (Ασβεστοχώρι) - ΑΕ Νίκαια
2004 Λάρισα - ΓΣ Πετρούπολης
2005 Αθήνα (Αιγάλεω) - ΕΑ Λάρισας
2006 Αθήνα (Κηφισιά) - Ερμής Δράμας
2007 Θεσσαλονίκη (Βασιλικά) - ΓΣ Ηρακλής
2008 Αθήνα (Ν. Φιλαδέλφεια) - Ηρακλής Κηφισιάς
2009 Λάρισα - ΓΣ Ηρακλής
2010 Θεσσαλονίκη (Πολίχνη) - Ηρακλής Κηφισιάς
2011 Θεσσαλονίκη (Εύοσμος) - Αίας Ευόσμου
2012 Αθήνα (Μετς) - Αίας Ευόσμου
2013 Τρίκαλα - Ελπίς Αμπελοκήπων
2014 Θεσσαλονίκη (Πολίχνη) - Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 Παλαμάς - Ελπίς Αμπελοκήπων
2016 Ζάκυνθος - ΑΣ Μακεδόνες