22-12-2018 21:10

Πέμπτος και με διαφορά ο Φοίνικας Σύρου που βλέπει τετράδα (photos)

Με επίθεση που έβγαζε... φωτιές αγγίζοντας σε αποτελεσματικότητα το 60% και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Εβάντρο ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 και εκτοξεύτηκε στους 16 βαθμούς με το τέλος του Α΄γύρου.

Ο Φοίνικας διατηρήθηκε στην 5η θέση αλλά αποσπάστηκε 6 βαθμούς από ΑΕΚ και Ηρακλή που βρίσκονται στην 6η θέση και επι πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής υστέρησε στην υποδοχή, η επίθεση του μόλις που έφτασε το 37% ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 24-22, 25-24 και 26-25 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα. Ο γηραιός σε 9 αγώνες έχει σημειώσει 2 νίκες και έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 6η θέση.

O Φοίνικας από την αρχή του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις του αλλά και την υπεροχή του. Μάλιστα το 1ο σετ ήταν μονόλογος του Ντόκιτς. Ο Φοίνικας ξέφυγε 8-4 με τον ορεξάτο Σέρβο διαγώνιο, η διαφορά συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε σε 19-13 όταν και πάλι ο Ντόκιτς με δύο κόντρα επιθέσεις έδωσε στην ομάδα του απόσταση ασφαλείας. Ο Ηρακλής δεν είχε απαντήσεις και το σετ έκλεισε πάλι με επίθεση του Ντόκιτς 25-17.

Στο 2ο σετ το 4-6 για τον Φοίνικα έγινε 8-6 για τον Ηρακλή με τον Αρμενάκη να πιέζει από τα 9μ. και τον Σωτηρίου να βγάζει τελειωμένα μπλοκ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε αλλά ο Ηρακλής με το σερβίς του Φέργκιουσον στην καλύτερη στιγμή στον αγώνα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-9 και 15-10. Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Εβάντρο με επίθεση και ο Ντόκιτς με άσσο ροκάνισε την διαφορά ενώ με συνολικό σερί 5-0 ο Φοίνικας ισοφάρισε 15-15 και με δύο λάθη από Αρμενάκη, Σωτηρίου προσπέρασε 19-17. Τους πιο καθοριστικούς πόντους του σετ και ίσως του αγώνα πήρε ο Παπαδόπουλος με κόντρα επίθεση και ο Βουλκίδης με άσσο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-21. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς και ο Εβάντρο έκλεισε το σετ για το 25-22 και το 2-0.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με το δίδυμο των βραζιλιάνων Εβάντρο και Φίλιο να σηκώνουν επίθεση και μπλοκ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-7 στο 3ο σετ. Ο Φοίνικας κρατούσε το προβάδισμα αλλά ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά με το φλοτ σερβίς του Σωτηρίου και με το μολοκ του Ντίνα έγινε το 17-17. Το ματς έγινε ντέρμπι και στο 19-19 με το σερβίς του Δημήτρη Μούχλια ο Ηρακλής πήρε άσσο και πόντο με μπλοκ του Προύσαλη κάνοντας το 21-19. Ο Κλίντι έκανε το 23-20 και ο Φέργκιουσον το 24-22 με μπλοκ. Ο Εβάντρο μείωσε 24-23 και μετά από συναρπαστική φάση διαρκείας και λάθος άμυνα των γηπεδούχων ο Φοίνικας ισοφάρισε. Ο Ηρακλής προηγήθηκε και 25-24 αλλά και 26-25 με τον Σωτηρίου αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε και τις δύο φορές με τον Ντόικιτς και προσπέρασε με τον Εβάντρο 27-26. Ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς (27-27) και ο αγώνας τελείωσε με δύο σούπερ επιθέσεις από Εβάντρο και Ντόκιτς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 27-29

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 22-25, 27-29) σε 86'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/20 επ., 1 άσσος), Ρίου Ντα Ρόσα 8 (8/15 επ., 39% υπ. - 11% άριστες), Σωτηρίου 10 (6/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μούχλιας Β. 2 (2/6 επ., 55% υπ. - 36% άριστες), Τερζόγλου, Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ., Φωτιάδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φίλιο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 16 (13/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/13 επ., 75% υπ. - 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 43% υπ. - 17% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος).