Το Ρωσικό βόλεϊ βρίσκεται σε τεράστια άνοδο, με αποτέλεσμα να φιλοξενεί για τρίτη φορά τα τελευταία δέκα χρόνια την κορυφαία διρογάνωση του παγκόσμιου βόλεϊ. Ήταν το 2004 το Μπέλγκορντ και το 2007 η Μόσχα που ...άνοιξαν το ρώσικο χορό.
Όπως σύνιστε άλλωστε η διοργανώτρια ομάδα προκρίνεται απευθείας στο φάιναλ-4, έτσι η Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ θα αγωνιστεί απέναντι στην κάτοχο του τίτλου Ζενίτ Καζάν στον ρώσικο εμφύλιο, στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης. Στον άλλο ημιτελικό το Κούνεο θα παίξει με την πολωνική Ζάκσα Κιέντζιερτζιν Κόζλε.
Δύο «πρωτάρες» θα έχει η διοργάνωση, το Κούνεο και την Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ καθώς θα είναι η πρώτη φορά που θα αγωνιστούν σε τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Το Κούνεο μαζί με την πολωνική Ζάκσα Κιέντζιερτζιν Κόζλε προκρίθηκαν στο φάιναλ-4 του Τσάμπιονς Λιγκ κάνοντας μια «μικρή» έκπληξη καθώς έμειναν εκτός τελικών μεγαλύτερα ονόματα όπως η Τρεντίνο, η Ματσεράτα και η Σκρα Μπελσάτοφ. Η Κιέντζιερτζιν προκρίνεται για 3η φορά σε φάιναλ-4 μετά την 4η θέση το 2002 στο Οπόλε της Πολωνίας όου ήταν οικοδέσποινα της διοργάνωσης αλλά η Ματσεράτα πήρε τον τίτλο και ο Ολυμπιακός με τον Ηρακλή πήραν την 2η και την 3η θέση αντίστοιχα. Η Ζενίτ Καζάν προκρίνεται για 4η φορά καθώς το 2008 και το 2012 πήρε και τον τίτλο, ενώ το 2011 ήταν φιναλίστ.
Η Ρωσία από τη σεζόν 2000-2001 που η διοργάνωση μετονομάστηκε σε Τσάμπιονς Λιγκ από κύπελλο πρωταθλητριών μετράει τέσσερις κατακτήσεις τροπαίων, ενώ φέτος έχοντας δύο ομάδες στο φάιναλ-4 σίγουρα έχει πολλές πιθανότητες να τις κάνει πέντε.
Την Παρασκευή 15/3 θα πραγματοποιηθεί η συνέντευξη τύπου των τεσσάρων ομάδων. Μέσω του laola1.tv θα υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης όλων των αγώνων της διοργάνωσης σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή ομοσπονδία (CEV).
Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΩΝ
1960: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1961: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1962: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1963: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1964: Λειψία (Ανατολική Γερμανία)
1965: Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1966: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1967: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1968: Σπάρτακ Μπρνο (Τσεχοσλοβακία)
1969: ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)
1970: Αλμα Ατα (ΕΣΣΔ)
1971: Αλμα Ατα (ΕΣΣΔ)
1972: Ζέτορ Μπρνο (Τσεχοσλοβακία)
1973: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1974: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1975: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1976: Ντούκλα Λίμπερετς (Τσεχοσλοβακία)
1977: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1978: Πλόμιεν Μιλοβίτσε (Πολωνία)
1979: Αστέρας Μπρατισλάβας (Τσεχοσλοβακία)
1980: Κλίπαν Τορίνο (Ιταλία)
1981: Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
1982: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ) – 4.Ολυμπιακός
1983: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1984: Σαντάλ Πάρμα (Ιταλία)
1985: Σαντάλ Πάρμα (Ιταλία)
1986: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1987: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1988: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1989: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1990: Φίλιπς Μόντενα (Ιταλία)
1991: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (ΕΣΣΔ)
1992: Μεσσατζέρο Ραβένα (Ιταλία) – 2.Ολυμπιακός
1993: Μεσσατζέρο Ραβένα (Ιταλία) – 3.Ολυμπιακός
1994: Εντιλγουόκι Ραβένα (Ιταλία) – 4.Ολυμπιακός
1995: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία) – 3.Ολυμπιακός
1996: Νταϊτόνα Μόντενα (Ιταλία)
1997: Νταϊτόνα Μόντενα (Ιταλία)
1998: Κάζα Μόντενα (Ιταλία)
1999: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
2000: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία)
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
2001: Παρί (Γαλλία) – 4.Ολυμπιακός
2002: Ματσεράτα (Ιταλία) – 2.Ολυμπιακός, 3.Ηρακλής
2003: Μπέλγκοροντ (Ρωσία)
2004: Μπέλγκοροντ (Ρωσία) – 4.Ηρακλής
2005: Τουρ (Γαλλία) – 2.Ηρακλής
2006: Σίσλεϊ Τρεβίζο (Ιταλία) - 2.Ηρακλής
2007: Φριντρισχάφεν (Γερμανία)
2008: Ντιναμό Καζάν (Ρωσία)
2009: Τρεντίνο (Ιταλία) - 2.Ηρακλής
2010: Τρεντίνο (Ιταλία)
2011: Τρεντίνο (Ιταλία)
2012: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία)
Φάιναλ-4
A΄ημιτελικός: Κούνεο (Ιταλία) - Ζάκσα Κιέντζιερτζιν Κόζλε (Πολωνία)
Β΄ημιτελικός: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία)
*Στο φάιναλ-4 ως διοργανώτρια προκρίθηκε απ΄ευθείας η Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ (Ρωσία).
2.15/1: Ντιναμό Μόσχας (Ρωσίας) – Τρεντίνο (Iταλία) 3-2 (25-21, 25-23, 20-25, 17-25, 15-12)
Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
(σε 6 αγώνες)
1.Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ 15 (16-5)
2.Μπερλίν 11 (14-10)
3.Μπουντεγιόβιτσε 7 (9-13)
4.Μπουντβάνσκα 3 (6-17)
1η αγωνιστική
23/10: Ζάκσα Κιέντζερτζιν Κόζλε (Πολωνία) - Τουρ (Γαλλία) 3-0 (26-24, 25-19, 25-16)
25/10: Τρεντίνο (Ιταλία) -Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (Σερβία) 3-0 (25-18, 25-17, 25-20)
2η αγωνιστική
1/11: Τουρ - Τρεντίνο 0-3 (19-25, 16-25, 23-25)
30/10: Ερ.Αστέρας - Ζάκσα Κιέντζιερτζιν 0-3 (18-25, 15-25, 19-25)
3η αγωνιστική
14/11: Τρεντίνο (Ιταλία) - Ζάκσα Κιέντζερτζιν Κόζλε (Πολωνία) 3-0 (25-22, 25-22, 25-22)
14/11: Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (Σερβία) - Τουρς (Γαλλία) 0-3 (21-25, 13-25, 18-25)
4η αγωνιστική
(σε 6 αγώνες)
1.Τρεντίνο 18 (18-2)
2.Ζάκσα Κιέντζερτζιν Κόζλε 12 (13-7)
3.Τουρ 6 (7-12)
4.Ερυθρός Αστέρας 0 (1-18)
D΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
24/10: Εουέφονι Άσε Λένικ (Βέλγιο) - Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα (Ιταλία) 0-3 (17-25, 22-25, 22-25)
24/10: ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ (Γερμανία) 2-3 (25-19, 22-25, 23-25, 25-19, 15-17)
2η αγωνιστική
1/11, 19.00: Ματσεράτα - Λιουμπλιάνα 3-0 (26-24, 25-13, 25-15)
31/10, 20.30: Ουντερχάκινκ - Λένικ 3-1 (23-25, 25-23, 25-21, 25-19)
3η αγωνιστική
14/11: ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Εουέφονι Άσε Λένικ (Βέλγιο) 3-0 (25-19, 25-15, 25-15)
14/11: Τζενεράλι Ουντερχάκινγκ (Γερμανία) - Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα (Ιταλία) 0-3 (20-25, 24-26, 19-25)
4η αγωνιστική
(σε 6 αγώνες)
1.Λούμπε Μπάνκα Ματσεράτα 15 (16-3)
4.Εουέφονι Άσε Λένικ 0 (2-18)
Ε΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10: Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) 3-0 (25-21, 28-26, 25-20)
24/10: PGE Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία) - Φενερμπαχτσέ Γκρούντινγκ Ιστανμπούλ (Τουρκία) 3-0 (25-21, 25-14, 27-25)
2η αγωνιστική
31/10, 20.00: Φενερμπαχτσέ - Ντιναμό Μόσχας 1-3 (18-25, 23-25, 25-23, 21-25)
1/11, 20.30: Τόμις Κονστάντα - Σκρα Μπελσάτοφ 0-3 (20-25, 19-25, 20-25)
3η αγωνιστική
22/11: Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) - PGE Σκρα Μπελσάτοφ (Πολωνία)
15/11: Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) - Φενερμπαχτσέ Γκρούντινγκ Ιστανμπούλ (Τουρκία) 3-0 (25-18, 25-23, 25-20)
4η αγωνιστική
21/11: Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Τόμις Κονστάντα (Ρουμανία) 3-2 (25-18, 24-26, 25-23, 20-25, 15-08)
(σε 6 αγώνες)
1.PGE Σκρα Μπελσάτοφ 18 (18-3)
2.Ντιναμό Μόσχας 12 (14-8)
3.Τόμις Κονστάντα 4 (5-15)
4.Φενερμπαχτσέ 2 (6-17)
F΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
23/10: 21.30: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Τερουέλ (Ισπανία) 3-0 (27-25, 30-28, 25-22)
24/10: 19.00: Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) - Μάρεκ Γιούνιον Ιβκόνι Ντούπνιτσα (Βουλγαρία) 3-1 (25-13, 25-19, 16-25, 25-23)
2η αγωνιστική
31/10, 21.00: Τερουέλ - Αρκάς 2-3 (25-19, 23-25, 19-25, 25-21, 11-15)
31/10, 19.30: Ντούπνιτσα - Νόλικο Μαασέικ 0-3 (15-25, 23-25, 19-25)
3η αγωνιστική
13/11: Αρκάς Σμύρνης (Τουρκία) - Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) 1-3 (25-22, 16-25, 25-27, 17-25)
15/11: Μάρεκ Γιούνιον Ιβκόνι Ντούπνιτσα (Βουλγαρία) - Τερουέλ (Ισπανία) 3-1 (26-28, 25-23, 25-20, 25-19)
(σε 6 αγώνες)
1.Νόλικο Μαασέικ 17 (18-3)
2.Αρκάς Σμύρνης 11 (15-12)
3.Μάρεκ Γιούνιον Ιβκόνι Ντούπνιτσα 5 (8-16)
4.Τερουέλ 3 (7-17)
G΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
25/10: 20.00: Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) - Ασέκο Ρεσζόβια Ρεζόφ (Πολωνία) 1-3 (23-25, 22-25, 25-13, 19-25)
23/10: 21.30: Ριμάτ Ζαλάου (Ρουμανία) - Μπρε Μπάνκα Λανούτι Κούνεο (Ιταλία) 0-3 (30-32, 20-25, 18-25)
2η αγωνιστική
31/10, 21.30: Κούνεο - Αραγκό Ντε Σετ 3-0 (25-17, 25-23, 25-23)
31/10, 21.30: Ρεσζόφ - Ζαλάου 3-0 (25-17, 25-23, 25-21)
3η αγωνιστική
14/11: Ασέκο Ρεσζόβια Ρεζόφ (Πολωνία) - Μπρε Μπάνκα Λανούτι Κούνεο (Ιταλία) 0-3 (18-25, 23-25, 20-25)
15/11: Αραγκό ντε Σετ (Γαλλία) - Ριμάτ Ζαλάου (Ρουμανία) 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
4η αγωνιστική
(σε 6 αγώνες)
1.Κούνεο 18 (18-2)
2.Ασέκο Ρεσζόβια 12 (13-7)
3.Αραγκό ντε Σετ 5 (7-14)
4.Ζαλάου 1 (3-18)