Ο Αντρέι Βορόνκοφ είχε την πολυτέλεια να ξεκουράσει βασικούς παίκτες του, την ώρα που για το Μεξικό ο Ντανιέλ Βάργκας σημείωσε 20 πόντους. Ο Μουσέρσκι ερχόταν από τον παγκο για να πάρει μόλις 3 πόντους αλλά η Ρωσία είχε 12 μπλοκ.
Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-20, 25-14, 25-17)
ΡΩΣΙΑ (Βορόνκοφ): Μακάροφ 1, Μπιριούκοφ, 13, Σαβιν 18, Αστσεφ 8 Βόλβιτς 10, Μόροζ 15 / Γκολούμπεφ (λ), Γκράνκιν, Μουσέρσκι 3
ΜΕΞΙΚΟ (Ερνάντες): Βάργκας 20, Κινονες 4, Γκουέρα 12, Ρανγκελ Πέδρο 2, Κόρδοβα 6, Αγκιλέρα 7 / Ράνγκελ Χεσούς (λ), Μέγερ 1, Ερερα, Μπαράχας, Πετρίς, Ορελάνα
Α OMIΛΟΣ (Βαρσοβία - Κρακοβία)
1η αγωνιστική
30/8 21.15 Πολωνία - Σερβία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18)
31/8 17.30 Βενεζουέλα - Αργεντινή 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
31/8 21.15 Καμερούν - Αυστραλία 0-3 (22-25, 15-25, 18-25)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 Αργεντινή - Σερβία 1-3 (17-25, 25-20, 21-25, 21-25)
2/9 17.30 Βενεζουέλα - Καμερούν 3-1 (25-22, 25-21, 31-33, 25-14)
2/9 21.15 Αυστραλία - Πολωνία 0-3 (17-25, 19-25, 22-25)
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Καμερούν - Αργεντινή 0-3 (17-25, 18-25, 23-25)
4/9 17.30 Σερβία - Αυστραλία 3-1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-17)
4/9 21.15 Πολωνία - Βενέζουέλα 3-0 (25-20, 25-13, 25-14)
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 3 | 9 | (9-0) |
2. | Αργεντινή | 3 | 6 | (7-3) |
3. | Σερβία | 3 | 6 | (6-5) |
4. | Αυστραλία | 3 | 3 | (4-6) |
5. | Βενεζουέλα | 3 | 3 | (3-7) |
6. | Καμερούν | 3 | 0 | (1-9) |
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Αργεντινή - Αυστραλία
6/9 17.30 Βενεζουέλα - Σερβία
6/9 21.15 Καμερούν - Πολωνία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αυστραλία - Βενεζουέλα
7/9 17.30 Πολωνία - Αργεντινή
7/9 21.15 Σερβία - Καμερούν
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Βραζιλία - Γερμανία 3-0 (25-21, 25-19, 25-17)
1/9 17.30 Φινλανδία - Κούβα 3-2 (18-25, 21-25, 27-25, 25-23, 15-12)
1/9 21.15 Κορέα - Τυνησία 3-1 (24-26, 26-24, 25-21, 25-18)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα 1-3 (21-25, 25-23, 14-25, 22-25)
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία 3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-12)
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία 3-0 (27-25, 25-21, 26-24)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 3 | 9 | (9-0) |
2. | Γερμανία | 3 | 6 | (6-4) |
3. | Φινλανδία | 3 | 5 | (6-5) |
4. | Κούβα | 3 | 4 | (5-7) |
5. | Κορέα | 3 | 3 | (4-7) |
6. | Τυνησία | 3 | 0 | (2-9) |
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Κούβα - Τυνησία
6/9 17.30 Φινλανδία - Γερμανία
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Τυνησία - Φινλανδία
7/9 17.30 Γερμανία - Κορέα
7/9 21.15 Βραζιλία - Κούβα
C OMIΛΟΣ (Γκντανσκ)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Ρωσία - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-19, 25-21)
1/9 17.30 Μεξικό - Βουλγαρία 0-3 (16-25, 17-25, 21-25)
1/9 21.15 Κίνα - Αίγυπτος 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 33-31)
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κίνα - Βουλγαρία 0-3 (23-25, 23-25, 19-25)
5/9 17.30 Καναδάς - Αίγυπτος 3-0 (25-14, 25-19, 25-22)
5/9 21.15 Ρωσία - Μεξικό 3-1 (21-25, 25-20, 25-14, 25-17)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 3 | 9 | (9-1) |
2. | Βουλγαρία | 3 | 7 | (7-3) |
3. | Κίνα | 3 | 6 | (6-5) |
4. | Καναδάς | 3 | 5 | (6-5) |
5. | Μεξικό | 3 | 0 | (2-9) |
6. | Αίγυπτος | 3 | 0 | (1-9) |
4η αγωνιστική
5/9 14.00 Βουλγαρία - Αίγυπτος
5/9 17.30 Μεξικό - Καναδάς
5/9 21.15 Κίνα - Ρωσία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αίγυπτος - Μεξικό
7/9 17.30 Καναδάς - Κίνα
7/9 21.15 Ρωσία - Βουλγαρία
D OMIΛΟΣ (Βρότσλαβ)
1η αγωνιστική
31/8 14.00 Ιταλία - Ιράν 1-3 (16-25, 25-23, 21-25, 22-25)
31/8 17.30 Βέλγιο - ΗΠΑ 2-3 (21-25, 25-17, 16-25, 25-21, 11-15)
31/8 21.15 Πουέτρο Ρίκο - Γαλλία 0-3 (23-25, 22-25, 24-26)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 ΗΠΑ - Ιράν 2-3 (23-25, 19-25, 25-19, 25-18, 15-17)
2/9 17.30 Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
2/9 21.15 Γαλλία - Ιταλία 2-3 (25-20, 25-20, 23-25, 13-25, 12-15
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ 0-3 (15-25, 08-25, 20-25)
4/9 17.30 Ιράν - Γαλλία 1-3 (18-25, 25-14, 19-25, 27-29)
4/9 21.15 Ιταλία - Βέλγιο 3-1 (26-28, 25-15, 25-16, 28-26)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 3 | 7 | (8-4) |
2. | ΗΠΑ | 3 | 6 | (8-5) |
3. | Ιταλία | 3 | 5 | (7-6) |
4. | Ιράν | 3 | 5 | (7-6) |
5. | Βέλγιο | 3 | 4 | (6-6) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 3 | 0 | (0-9) |
4η αγωνιστική
6/9 14.00 ΗΠΑ - Γαλλία
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία
5η αγωνιστική
7/9, 14.00 Γαλλία - Βέλγιο
7/9, 17.30 Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
7/9, 21.15 Ιταλία - ΗΠΑ
Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | |||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |