16-10-2022 02:22

Τουρνουά Μαλακατέ: Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ προκρίθηκαν στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ θα αναμετρηθούν στον τελικό του 4ου τουρνουά γυναικών "Ι. Μαλακατές" που διοργανώσει ο αθηναϊκός σύλλογος.
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ηλυσιακό με 3-0 σετ ενώ νωρίτερα με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η ΑΕΚ της Θέτιδας Βούλας μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος Volley League γυναικών.

Ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 16 Οκτωβρίου στις 17:00, στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος». Ο τελικός του τουρνουά θα μεταδοθεί δωρεάν από το PAO TV, όπως δωρεάν θα είναι και η είσοδος στο γήπεδο.
Ο αγώνας για την 3η και 4η θέση ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τη Θέτιδα θα ξεκινήσει στις 20:00.
Στον πρώτο ημιτελικό ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη, με τον κόουτς Γκάιτς να ανοίγει το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής και στις νεαρές αθλήτριές του.Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και επέβαλλαν το ρυθμό τους από νωρίς. Προηγήθηκαν με 7-3, το οποίο εξελίχθηκε σε 13-8.
Ο Ηλυσιακός μείωσε προς το τέλος του σετ σε 22-18 αλλά χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟ έκανε το 1-0 (25-19).
Αντίθετα, το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 14-13, όταν ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και πήρε τα ηνία μέχρι και το τέλος για το 2-0 (25-21).
Το «τριφύλλι» κατέκτησε το τρίτο σετ με ανατροπή, από το -5 (10-15). Δεν ξεκίνησε καλά στο σετ και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ωστόσο μετά από τρεις ισοπαλίες (17-17, 18-18, 19-19) κατάφερε σε κρίσιμο σημείο να προηγηθεί με 22-19 και να «καθαρίσει» το ματς.
Η διακύμανση του αγώνα:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-19, 25-21
3ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-23
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ίβκοβιτς 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 12 (7/22επ., 3 άσσους 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 12 (10/22 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Μερκούρη, Παπαφωτίου 2 (2 άσσους), Ανθούλη 14 (13/24 επ., 1 άσσος), Πολίτη (λ, 80% υπ- 40% αρ.), Ρόγκα (λ, 80% υπ-60% αρ.), Μεταξά 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Σαμπάτη, (λ, 61% υπ-33% αρ.), Κασδοβασίλη 2 (2/6 επ.), Πενέ 6 (6/19επ.), Μπέντα 2 (2/2 επ.), Μπορχάνη 8 (8/28 επ.), Ράντοβιτς 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ).
Η ΑΕΚ νίκησε τη Θέτιδα Βούλας 3-0
Στον άλλο αγώνα του τουρνουά η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 σετ την Θέτιδα Βούλας και προκρίθηκε στον τελικό.