26-10-2013 22:48

Τρίποντο με... ανατροπές για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών νικώντας με δυσκολία με 3-1 τον μαχητικό Ηρακλή, που κέρδισε τις εντυπώσεις

Οι κυανόλευκες στο πρώτο σετ  βρέθηκαν να χάνουν με 16-12, αλλά με αντεπίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 23-24. Ωστόσο σπατάλησαν την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει η ΑΕΚ το σετ.

Το... ίδιο έργο παρακολούθησαν οι θεατές και στο β' σετ με τον Ηρακλή να έχει δύο ευκαιρίες στο 22-24. Είχε και πάλι την κόντρα μπάλα, αλλά δεν τελείωσε το σετ.

Μετά το 2-0 όμως η ΑΕΚ πλήρωσε την κόπωση από το ευρωπαϊκό ματς, κι ο Ηρακλής επέστρεψε, ωστόσο στο δ’ σετ η Ένωση μπόρεσε να εξασφαλίσει το τρίποντο.

«Δεν είχαμε δυνάμεις για ένα δεύτερο συνεχόμενο σκληρό παιχνίδι, αλλά σ’ αυτό το σημείο μετράει το αποτέλεσμα. Δεν δουλέψαμε καλά στο μπλοκ άμυνα, ο Ηρακλής ήρθε εδώ χωρίς άγχος και απέδειξε ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα κι αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική», είπε ο Τόλης Οικονόμου με τον Κώστα Ιωαννίδη να συμπληρώνει: «Χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη, αλλά η εμφάνιση ήταν καταπληκτική και συνεχίζουμε τη δουλειά»

Τα σετ: 26-24, 26-24, 22-25, 25-21

ΑΕΚ (Οικονόμου): Λαδέμνη 14 (9/25 επ., 5 άσοι), Ιβάνοβα 14 (12/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 40% άριστες), Κρουκ 17 (14/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 11 (4/12 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 11 (5/12 επ., 7 μπλοκ), Ρόγκα –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Πασιά, Τοτσίδου 1

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ιωαννίδης): Κωνσταντινίδου Αλ. 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Βέλλιου 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Κυριακίδου 17 (13/20 επ΄, 1 άσο, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Ελ. 13 (9/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 19 (16/36 επ., 3 άσοι, 55% υπ. – 48% άριστες), Παπαστεφάνου 8 (6/28 επ., 2 άσοι), Αρτακιανού –λ (54% υπ. – 31% άριστες) / Αλτίνη