Στον αγωνιστικό τομέα, το Βέλγιο παρότι έχανε με 2-1 σετ νίκησε την Αυστρία 3-2 σετ με όπλο το μπλοκ (7 πόντους μόνο στο 2ο σετ). Ο αυστριακός διαγώνιος Τόμας Ζας που φέρεται να έχει κλείσει στον Φοίνικα Σύρου σημείωσε 16 πόντους αλλά το ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση ήταν 39% με 14/36 τελειωμένες επιθέσεις. Αντίθετα, ο Βαν ντε Ντρις πέτυχε 21 πόντους και με 59% αποτελεσματικότητα.
Σήμερα Παρασκευή 14/6 στις 19.00 δείτε από το laola1.tv και το volleynews.gr την αναμέτρηση Αυστρία - Σλοβακία.
Οι όμιλοι του Ευρωπαϊκού Λιγκ 2013
Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Δανία, Σλοβακία, Βέλγιο, Αυστρία
Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία, Τσεχία, Ουγγαρία, Μαυροβούνιο
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ: Ισραήλ, Κροατία, Λευκορωσία, Τουρκία
Α΄ΟΜΙΛΟΣ
(1η εβδομάδα 13-15 Ιουνίου 2013)
(Μπουντοσέντερ - Βιέννη)
13/06, 17.30: Δανία - Σλοβακία 0-3 (15-21, 19-21, 16-21)
13/06, 20.30: Βέλγιο - Αυστρία 3-2 (15-21, 21-14, 16-21, 21-15, 15-11)
14/06, 19.00: Αυστρία - Σλοβακία Live & TV
14/06, 21.30: Βέλγιο - Δανία Live & TV
15/06, 19.00: Αυστρία - Δανία Live & TV
15/06, 21.30: Σλοβακία - Βέλγιο Live & TV
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΕΣ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Σλοβακία | 1 | 3 | (3-0) |
2. | Βέλγιο | 1 | 2 | (3-2) |
3. | Αυστρία | 1 | 1 | (2-3) |
4. | Δανία | 1 | 0 | (0-3) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
(1η εβδομάδα 15-17 Ιουνίου 2013)
(Κεσκεμέτ - Ουγγαρία)15/06, 16.30: Ισπανία - Τσεχία Live & TV
15/06, 19.00: Ουγγαρία - Μαυροβούνιο Live & TV
16/06, 16.30: Τσεχία - Μαυροβούνιο Live & TV
16/06, 19.00: Ουγγαρία - Ισπανία Live & TV
17/06, 16.30: Μαυροβούνιο - Ισπανία Live & TV
17/06, 19.00: Τσεχία - Ουγγαρία Live & TVC΄ΟΜΙΛΟΣ
(1η εβδομάδα 14-16 Ιουνίου 2013)
(Ροβινί - Κροατία)15/06, 19.00: Ισραήλ - Κροατία Live & TV
15/06, 21.30: Λευκορωσία - Τουρκία Live & TV
16/06, 19.00: Κροατία - Τουρκία Live & TV
16/06, 21.30: Ισραήλ - Λευκορωσία Live & TV
17/06, 19.00: Κροατία - Λευκορωσία Live & TV
17/06, 21.30: Τουρκία - Ισραήλ Live & TVΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2012: Ολλανδία
2011: Σλοβακία
2009: Γερμανία
2008: Σλοβακία
2007: Ισπανία
2006: Ολλανδία
2005: Ρωσία
2004: Τσεχία
ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ | |||||
Χώρες | Χρυσά | Ασημένια | Χάλκινα | Σύνολο | |
1. | Ολλανδία | 2 | 1 | 1 | 4 |
2. | Σλοβακία | 2 | 2 | ||
3. | Ισπανία | 1 | 3 | 2 | 6 |
4. | Πορτογαλία | 1 | 1 | 1 | 3 |
5. | Ρωσία | 1 | 1 | 2 | |
6. | Γερμανία | 1 | 1 | ||
7. | Τσεχία | 1 | 1 | ||
8. | Τουρκία | 1 | 2 | 3 | |
9. | Κροατία | 1 | 1 | ||
10. | Φινλανδία | 1 | 1 | ||
11. | Ελλάδα | 1 | 1 | ||
12. | Σλοβενία | 1 | 1 | ||
13. | Σλοβακία | 1 | 1 | ||
ΣΥΝΟΛΟ | 27 |
2012
Τελικός: Ολλανδία - Τουρκία 3-2 (25-15, 25-16, 22-25, 23-26, 26-14)
Μικρός τελικός: Ισπανία - Σλοβακία 3-1 (28-26, 27-29. 25-20, 28-26)
2011
Τελικός: Σλοβακία - Ισπανία 3-2 (25-22, 22-25, 24-26, 25-22, 15-12)
Μικρός τελικός: Σλοβενία - Ρουμανία 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)
2010
Μικρός τελικός: Τουρκία – Ρουμανία 3-2
2009
Τελικός: Γερμανία – Ισπανία 3-2
Μικρός τελικός: Πορτογαλία – Σλοβακία 3-0
2008
Τελικός: Σλοβακία – Ολλανδία 3-1
Μικρός τελικός: Τουρκία – Γερμανία 3-2
2007
Τελικός: Ισπανία – Πορτογαλία 3-2
Μικρός τελικός: Σλοβακία – Σλοβενία 3-1
2006
Τελικός: Ολλανδία – Κροατία 3-1
Μικρός τελικός: Ελλάδα – Τουρκία 3-2 Foto
2005
Τελικός: Ρωσία – Φιλανδία 3-0
Μικρός τελικός: Ισπανία – Τουρκία 3-1
2004
Τελικός: Τσεχία – Ρωσία 3-1
Μικρός Τελικός: Ολλανδία – Γερμανία 3-1
ΠΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
2012: 10η (Νίκες: 3, Ήττες: 9)
2011: 9η (Νίκες: 3, Ήττες: 9)
2010: 5η (Νίκες: 5, Ηττες: 7)
2009: 6η (Νίκες: 4, Ηττες: 8)
2008: 6η (Νίκες: 4, Ηττες: 8)
2007: 8η (Νίκες: 5, Ηττες: 7)
2006: 3η (Νίκες: 8, Ηττες: 6) Final-4
2005: Δεν έλαβε μέρος
2004: Δεν έλαβε μέρος