03-04-2023 22:22

ΕΣΠΑΑΑ: «Κλείδωσε» η τελική τετράδα του Κ18 Κοριτσιών

Έπεσε η αυλαία στη Γ’ Φάση για το πρωτάθλημα Κοριτσιών Κ18 και πλέον όλη η προσοχή στρέφεται στα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο.

Οι Νέοι Βύρωνος ηττήθηκαν από τον ΑΣ Παπάγου με 3-0 χωρίς ωστόσο να χάσουν την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Παπάγου πήρε την νίκη με καθαρό σκορ και με πολύ καλή εμφάνιση κάτι που οδήγησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Αυτό σημαίνει πως ο Παπάγου θα αντιμετωπίσει τον Φοίβο Μελισσίων ενώ οι Νέοι Βύρωνος τη Θέτιδα.

Ο Φοίβος Μελισσίων κέρδισε με 3-2 την ΑΣ Σπάτων Γαία και έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Παπάγου στη βαθμολογία, χωρίς αυτό τελικά να αλλάζει κάτι στη μεταξύ τους διασταύρωση στην επόμενη φάση. Παρά το 2-0 του Φοίβου Μελισσίων η ΑΣ Σπάτων Γαία κατάφερε να ανακάμψει και να οδηγήσει το παιχνίδι σε ισορροπία. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες είχαν πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες λύσεις και τελικά έφτασαν στη νίκη και το δίποντο.

Νίκη τετράδας πέτυχε η Θέτιδα που με το 0-3 απέναντι στην ΑΕ Αμπελοκήπων κατάφερε να μείνει οριστικά στην τέταρτη θέση. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν με μεγάλη διαφορά ενώ στο τρίτο η ΑΕ Αμπελοκήπων πίεσε περισσότερο χωρίς αυτό να είναι αρκετό ώστε να στερήσει τη νίκη από την ομάδα της Θέτιδας.

Με νίκη έκλεισε τη σεζόν και η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ένωσης Γαλατσίου. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ανέβασε ταχύτητα και κατάφερε να φτάσει στο νικηφόρο 1-3 χωρίς αυτό να είναι ικανό να την οδηγήσει στην προνομιούχο τέταρτη θέση.

Το αποτελέσματα των αγώνων

:7η αγωνιστική

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Σπάτων "Γαία"   3-2   (25-20,25-17,21-25,18-25,15-12)

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης    1-3 (13-25,25-23,17-25,20-25)

ΑΕ Αμπελοκήπων - ΑΣΠΕ "Θέτις"    0-3 (12-25,11-25,18-25)

ΑΣ Παπάγου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος      3-0  (25-21,25-16,25-18)