21-11-2022 19:23

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α Κ20 Κορίτσια: Εντυπωσιακές ΑΕΚ και Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, πολύτιμη νίκη για τις Αμαζόνες

Μικρές διαφοροποιήσεις στην κατάταξη προέκυψαν μετά την 7η αγωνιστική στα Κορίτσια Κ20 της ΕΣΠΑΑΑ. Στον Α’ όμιλο η ΑΕΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΓΣ Ωρωπού. Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στις κιτρινόμαυρες και έτσι η ΑΕΚ έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ.

Εύκολη νίκη και για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης επί του ΑΟ Κωφών με 3-0. Οι αθλήτριες της Δεξαμενής ήταν πολύ αποτελεσματικές και κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς φτάνοντας με σχετική άνεση στην επικράτηση.

Σημαντικό τρίποντο για το Φοίβο Μελισσίων στην έδρα του Αγίου Στεφάνου. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και οι ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος και στα τρία σετ. Ωστόσο οι κοπέλες του Φοίβου ήταν πιο αποτελεσματικές στις κομβικές φάσεις και κατάφεραν να φτάσουν στο νικηφόρο 0-3

.Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Πανελλήνιο. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε δύο φορές ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε ξανά και ξανά. Στο τάι μπρέικ ο Πανελλήνιος είχε την ηρεμία και τις λύσεις και με 9-15 πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 2-3 παραμένοντας εντός τετράδας.

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο ΖΑΟΝ στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου. Οι γηπεδούχες άγγιξαν τη νίκη όταν προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά ο ΖΑΟΝ ανέκαμψε. Με πολύ βελτιωμένη απόδοση στην πορεία ο ΖΑΟΝ πήρε τα σετ που ακολούθησαν και με 2-3 ολοκλήρωσε την ανατροπή κατακτώντας δύο πολύτιμους βαθμούς.Καθαρό τρίποντο και για τους Ίωνες επί του Απόλλωνα με νίκη 0-3.

Παρά τη βελτιωμένη εικόνα του Απόλλωνα στο τρίτο σετ οι Ίωνες δεν “λύγισαν” και άντεξαν στην πίεση παίρνοντας τη νίκη.Στον Β’ όμιλο οι Νέοι Βύρωνος εξακολουθούν να προηγούνται στη βαθμολογία. Κόντρα στον Ηλυσιακό, οι Νέοι Βύρωνος μπορεί να έχασαν στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ αλλά στο υπόλοιπο κομμάτι του παιχνιδιού είχαν πολύ υψηλή απόδοση κάτι που οδήγησε στο νικηφόρο 3-1.

Τρεις βαθμούς πίσω παραμένουν οι Αμαζόνες αφού πήραν άλλους τρεις πόντους με τη νίκη τους επί της Ένωσης Γαλατσίου. Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον οι Αμαζόνες επικράτησαν με 3-1 και έπιασαν στους 1 βαθμούς την Ένωση Γαλατσίου δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στους 9 βαθμούς ισοβαθμούν Γλυκά Νερά και ΑΕ Αμπελοκήπων μετά τις νίκες τους επί ΑΕ Καρύστου και Δάφνης Αγίου Δημητρίου αντίστοιχα. Έτσι, παραμένουν κοντά στην τετράδα και με το πρωτάθλημα να έχει πολύ δρόμο ακόμα διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

07η αγωνιστική

Α Όμιλος ΓΣ Ωρωπού - ΑΕΚ  0-3(7-25,10-25,9-25

)ΓΣ Απόλλων - Ίωνες ΑΣΠ    0-3 (15-25,13-25,23-25)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΑΟΝ Ζηρίνειος  2-3 (25-16,25-19,12-25,22-25,11-15)

ΑΟ Αγίου Στεφάνου - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"  0-3 (22-25,20-25,22-25)

Παναθηναϊκός ΑΟ - Πανελλήνιος ΓΣ  2-3 (15-25,25-9,23-25,25-22,9-15)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Κωφών  3-0 (25-4,25-5,25-11)