29-05-2022 15:12

ΕΣΠΑΑΑ: Μετά από ημι-τελικούς θρίλερ, Φοίβος και Ηλυσιακός θα παλέψουν για την κούπα του Κ16 κοριτσιών

Δύο χορταστικοί ημιτελικοί πραγματοποιήθηκαν στο Final 4 των Κοριτσιών Κ16 της ΕΣΠΑΑΑ. Ηλυσιακός και Νέοι Βύρωνος αλλά και Θέτις και Φοίβος Μελισσίων αναμετρήθηκαν στους ημιτελικούς που κρίθηκαν και οι δύο στα πέντε σετ ενω ο Ηλυσιακός και Φοίβος θα παλέψουν στις 19.00 για τον τίτλο.

Νέοι Βύρωνος-Ηλυσιακός 2-3

Ο πρώτος ημιτελικός, ανάμεσα σε Νέους Βύρωνος και Ηλυσιακό, ξεκίνησε με τις μπλε του Βύρωνα να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Τα κορίτσια του Μάριου Παπαδούρη μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και εμφάνισαν πολύ θετικά στοιχεία κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Με 18-25 πήραν το πρώτο σετ και απέκτησαν προβάδισμα.

Ο Ηλυσιακός, όμως, έκανε την αντεπίθεσή του. Η υποδοχή βελτιώθηκε και ταυτόχρονα βελτιώθηκε και το σερβίς και άσκησε πίεση στην αντίπαλη ομάδα. Αφού έγινε η ισοφάριση, με 25-20, ο Ηλυσιακός πέτυχε την ανατροπή αφού μετά από ένα πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό τρίτο σετ έγινε το 25-23.Οι Νέοι Βύρωνος ανέκαμψαν, παρόλα αυτά. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά αφού ο Ηλυσιακός παρουσιάστηκε άδειος από ενέργεια στο τέταρτο σετ.

Η ομάδα του Βύρωνα λειτούργησε πολύ αποτελεσματικά σε άμυνα και επίθεση ενώ ανέβασε και την απόδοση του μπλοκ με αποτέλεσμα να έρθει το 11-25.Όλα πλέον θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε και πάλι και ο Ηλυσιακός έδειξε και πάλι το καλό του πρόσωπο. Με πολύ ανεβασμένη απόδοση ο Ηλυσιακός έκανε το 15-6 και με 3-2 πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Θρίλερ πέντε σετ και στο Θέτιδα-Φοίβου Μελισσίων

Εξίσου αμφίρροπος και γεμάτος ανατροπές ήταν και ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Θέτιδα και Φοίβο Μελισσίων. Η Θέτιδα μπήκε πολύ ορεξάτα στο παιχνίδι και χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια έφτασε στο 25-15 και πήρε προβάδισμα στα σετ.Η Μάρω Μπακράτσα είδε τις παίκτριές της να αλλάζουν εικόνα από το δεύτερο σετ και μετά. Με ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του δεύτερου σετ και με σωστές επιλογές στην επίθεση έγινε το 23-25 και μαζί η ισοφάριση. Αυτό έδωσε άλλη ψυχολογία στην ομάδα από τα Μελίσσια και το τρίτο σετ κύλισε ιδανικά για το Φοίβο.

Ο Φοίβος βρήκε πολλές λύσεις από τη μπροστά ζώνη και έφτασε στο 16-25 με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 1-2 στα σετ.Τίποτα δεν είχε τελειώσει, όμως. Η Θέτιδα πίεσε περισσότερο από το σερβίς, προβλημάτισε την αντίπαλη ομάδα από το μπλοκ και ο Θανάσης Θανελλάς είδε τις αθλήτριές του να ξαναμπαίνουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Μετά από ένα σκληρό τέταρτο σετ ήρθε η ισοφάριση στα σετ αφού με 25-23 η Θέτις έστειλε τον ημιτελικό στο τάι μπρέικ.Στο πέμπτο σετ ο Φοίβος Μελισσίων αποδείχθηκε πιο φρέσκος και με πιο καθαρό μυαλό.

Όσο το σετ προχωρούσε τόσο οι παίκτριες της Θέτιδας ξέμεναν από δυνάμεις και τόσο ο Φοίβος πλησίαζε στη νίκη. Το τελικό 9-15 έδωσε τη νίκη με 2-3 σετ στο Φοίβο Μελισσίων και έτσι η ομάδα της Μάρως Μπακράτσα πέρασε στον τελικό της Κυριακής.