29-11-2021 16:35

Μεγάλες νίκες για ΟΠΕ Χαλκίδας και Ένωση Γαλατσίου στη Β’ Εθνική Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ

Εκπλήξεις περιελάμβανε η αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνικής Ανδρών. Από τη μία ο Πανελλήνιος και από την άλλη η ΑΕ Αγίας Παρασκευής ηττήθηκαν και το πρωτάθλημα σε Α’ και Β’ όμιλο απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

Η ΟΠΕ Χαλκίδας έκανε τη νίκη της αγωνιστικής στον Α’ όμιλο επικρατώντας με 3-1 του Πανελληνίου. Η ομάδα της Χαλκίδας έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ αλλά κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 3-1 παίρνοντας τις κρίσιμες φάσεις και έχοντας πολύ σταθερή υποδοχή.

Στην πρώτη θέση παρέμειναν οι Ίωνες με τη νίκη του με 3-0 επί του ΕΑΟ Σπάτων. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σταμάτησαν κάθε προσπάθεια των Σπάτων για ανατροπή έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση. Με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 14 βαθμούς και παρέμειναν μόνοι στην πρώτη θέση.

Σημαντική νίκη εκτός έδρας για την ΑΕ Αμπελοκήπων που με εξαιρετική εμφάνιση πέρασε νικηφόρα από την Κυψέλη. Η ομάδα της Κυψέλης εμφανίστηκε αξιόμαχη στο δεύτερο σετ αλλά τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο η παίκτες των Αμπελοκήπων είχαν πολύ καλή απόδοση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους.

Τέλος, τη δεύτερη φετινή του νίκη έκανε η ΑΕ Γκράβας αφού με 0-3 πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Εθνικού. Ουσιαστικά ο Εθνικός διεκδίκησε μόνο το τρίτο σετ αλλά έστω και με «παράταση» οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 25-27 και πήραν τη νίκη με 0-3.Στον Β’ όμιλο στραβοπάτησε η πρωτοπόρος ΑΕ Αγίας Παρασκευής γνωρίζοντας την ήττα από την Ένωση Γαλατσίου.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ξεκίνησε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και με 25-20 στα επόμενα τρία σετ έφτασαν στη νίκη και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.Την ήττα της Αγίας Παρασκευής εκμεταλλεύτηκε ο ΑΟ Οδυσσέας που με το 1-3 στην έδρα του ΟΦ Γέρακα ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την ΑΕ Αγίας Παρασκευής στους 12 βαθμούς.

Ο ΑΟ Οδυσσέας έκανε καλή εμφάνιση με λίγα κενά διαστήματα, κυρίως στο τρίτο σετ το οποίο και έχασε, αλλά σε γενικές γραμμές έδειξε ότι η ομάδα μπορεί να κυνηγήσει το κάτι παραπάνω.Δύσκολη νίκη για την Κερατέα που νίκησε με 2-3 στην έδρα του ΑΣ Τεύκρος. Οι παίκτες της Κερατέας δε πτοήθηκαν καθώς ισοφαρίστηκαν δύο φορές και έδειξαν χαρακτήρα στο τάι μπρέικ.

Πλέον βρίσκονται έναν βαθμό πίσω από Αγία Παρασκευή και ΑΟ Οδυσσέας αλλά και έναν περισσότερο από την Ένωση Γαλατσίου.Νίκη και για την Αθηνά Μαγκουφάνας στο παιχνίδι με τον ΑΚ Ζωγράφου. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν σοβαροί και έβαλαν δύσκολα στην Αθηνά Μαγκουφάνας.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στις κρίσιμες φάσεις και με το 3-0 έφτασαν τους 8 βαθμούς και παρέμειναν κοντά στην τετράδα.

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΑΚ Ζωγράφου  3-0 (25-18,25-21,25-23)

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΕ Αγίας Παρασκευής  3-1 (17-25,25-20,25-20,25-20)

ΟΦ Γέρακα - ΑΟ Οδυσσέας 1-3 (23-25,12-25,25-22,14-25)

ΑΣ Τεύκρος - ΓΣ Κερατέας  2-3 (20-25,25-23,19-25,25-22,9-15)