16-11-2021 01:03

ΕΣΠΑΑΑ τοπική 2 Γυναικών: Θρίλερ κορυφής με Μωραϊτη, Ντερή, Άνοιξη

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η μάχη στην κορυφή της βαθμολογίας για την Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής. Σχολή Μωραΐτη (15β), Κολλέγιο Ντερή (14β) και ΑΟ Άνοιξης (13β) προπορεύονται στη βαθμολογία έχοντας την ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους.

Ένα από τα παιχνίδια που ξεχώρισαν ήταν αυτό ανάμεσα στη Σχολή Μωραΐτη και την Ένωση Γαλατσίου αφού πριν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενες ήταν ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σχολή Μωραΐτη. Τα δύο πρώτα σετ ήταν ανταγωνιστικά και μέχρι λίγο πριν το φινάλε ιδιαίτερα αμφίρροπα. Οι αθλήτριες της Σχολής Μωραΐτη κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στα σετ και από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ξέμειναν από δυνάμεις και ακολούθησε ένα εύκολο σετ το οποίο τελείωσε 25-11 και έδωσε την Πέμπτη νίκη σε πέντε παιχνίδια για τη Σχολή Μωραΐτη.

Το 5 στα 5 έκανε και το Κολλέγιο Ντερή επικρατώντας με 3-1 του αξιόμαχου ΓΑΣ Χολαργού. Παρά το 25-11 του πρώτου σετ, η ομάδα του Χολαργού επέστρεψε και με 22-25 έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία. Ωστόσο, οι γηπεδούχες έδειξαν τις δυνάμεις τους στη συνέχεια και με βελτιωμένη απόδοση έφτασαν στο 3-1 και παράλληλα παρέμειναν έναν βαθμό μακριά από την κορυφή.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και ο ΑΟ Άνοιξης που με τη νίκη στην έδρα των Αμαζόνων Αχαρνών παρέμειναν κοντά στην κορυφή. Ο ΑΟ Άνοιξης ήταν καλύτερος και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων τους. Με 18-25, 13-25 και 19-25 οι πράσινες έφτασαν στη νίκη και μετά από πέντε παιχνίδι έχουν πλέον 13 βαθμούς.

Παιχνίδι πέντε σετ έγινε ανάμεσα σε Μελισσιακό και ΔΑΣ Αραφήν με τις γηπεδούχες να «χαμογελάνε» στο τέλος. Ο ΔΑΣ Αραφήν, στην προσπάθεια για την πρώτη φετινή νίκη, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε τα δύο πρώτα σετ με 26-28 και 19-25. Οι παίκτριες του Μελισσιακού έβγαλαν αντίδραση και αφού αρχικά ισοφάρισαν μετά από ακόμα δύο δύσκολα σετ πήραν την νίκη ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο τάι μπρέικ και έφτασαν τους 10 βαθμούς.Με νίκες συνέχισαν και ο ΑΟ Διονύσου με τον ΠΑΟ Κουκάκι.

Ο ΑΟ Διονύσου αντιμετώπισε τον ΑΟ Λαγονησίου σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου ο ΑΟ Διονύσου κυριάρχησε κατά κράτος, όλα τα υπόλοιπα κρίθηκαν με την ελάχιστη διαφορά. Στο πέμπτο σετ η ομάδα του ΑΟ Διονύσου αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 3-2. Καθαρή νίκη με 3-0 πέτυχε ο ΠΑΟ Κουκάκι κόντρα στη Νηαρ Ηστ. Στα πρώτα δύο σετ η ομάδα της Νηαρ Ηστ έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ αλλά στο τρίτο πάλεψε μέχρι το τέλος. Ωστόσο, ο ΠΑΟ Κουκάκι βρήκε τις λύσεις και ολοκλήρωσε μια καλή εμφάνιση που έφερε την τρίτη νίκη για φέτος.