14-10-2019 00:37

ΕΣΠΕΠ: Τελικός διαφήμιση στην Πάτρα με κυπελλούχο την ΕΑΠ

Σε ένα τελικό κυπέλλου της ΕΣΠΕΠ, διαφήμιση για το Πατρινό βόλεϊ, η γυναικεία ομάδα της ΕΑΠ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1, τελικά έκανε την ανατροπή και νίκησε με 3-2 (16-25, 25-23, 25-21, 24-26, 15-11) σετ την Παναχαϊκή στο κατάμεστο Κουκούλι.

Η ΕΑΠ μετά το 1ο σετ ανέβασε την απόδοση της, προηγήθηκε με 2-1 σετ ενω στο 4ο σετ ήταν κοντά στο να το κατακτήσει καθως προηγήθηκε με 24-23, ωστόσο η ΠΓΕ με σερί 3-0 πήρε το σετ με 24-26 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάϊ μπρέικ, η ΕΑΠ πήρε απο το ξεκινημα το προβάδισμα στο σκορ και παρά την προσπάθεια της ΠΓΕ, πήρε το σετ με 15-11 και μαζί το κύπελλο.

Τα σετ 3-2 (16-25, 25-23, 25-21, 24-26, 15-11)

ΕΑΠ (Καγιαλή): Υφαντή, Χαιρετάκη, Πελεκούδα, Παπαλάμπρου, Δουραμάνη, Τρόντσα, λίμπερο η Ζήκου ( Θεοδωρακόπουλου, Σούλη, Παπαγιάννη).

ΠΓΕ (Μακρυκώστας): Αγγελόπουλου, Παγωμένου, Μπακλέση, Μαυροειδή, Ευαγγελάτου, Μπρουμα , λίμπερο η Κουκίου. (Στρατινάκη).

Πηγη: gnomip

Βραβεύσεις

Να σημειωθεί πως η ΕΣΠΕΠ στο τέλος του αγώνα, τίμησε ανθρώπους που έχουν προσφέρει στο βόλεϊ. Τιμήθηκαν ο παλαίμαχος της Ολυμπιάδας Νίκος Λεοντίου, η Ελένη Μπινιέρη-Μπαχούμη που ήταν η μεγαλύτερη σε ηλικια εθελόντρια των παράκτιων μεσογειακών αγώνων, ο Κώστας Πετρόπουλος που έχει παίξει βόλεϊ στην ομάδα του Απόλλωνα και ο προπονητής μπάσκετ Γιώργος Σκροπολίθας ο οποίος έχει παίξει βόλεϊ στην ΕΑΠ.