25-11-2016 12:06

Στις λεπτομέρειες η Ένωση Ιλίου (photos)

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε 135 λεπτά, η Ένωση Ιλίου επικράτησε με 3-2 σετ στο ντέρμπι κορυφής με την Ίριδα, κράτησε το αήττητο για έκτο παιχνίδι και μαζί και την κορυφή της βαθμολογίας, αφού πλέον είναι δύο βαθμούς μπροστά από την Ίριδα στο πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας της ΕΣΠΕΔΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ένωση αφού μπήκε πολύ καλύτερα από την Ίριδα και πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-17 και 25-19 δείχνοντας πως πηγαίνει για καθαρή νίκη στο ντέρμπι. Στο τρίτο σετ όμως η Ίριδα έβγαλε την αντίδραση της σβήνοντας την άσχημη απόδοση των δύο πρώτων σετ μειώνοντας σε 2-1 με 25-19. Στο τέταρτο σετ η Ίριδα με σαφώς καλύτερη ψυχολογία και συγκέντρωση ξέφυγε στα μισά του σετ και έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (2-2, 25-14) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Έκει οι δύο ομάδες στο μοναδικό σετ που πήγε πόντο, πόντο έκαναν κατάθεση ψυχής με την Ένωση να βρίσκει δυνάμεις και να παίρνει στην παράταση το σετ με 16-14 και φυσικά μια πολύτιμη νίκη και ψυχολογίας για την συνέχεια.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-19, 19-25, 14-25, 16-14)

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Νικούλη): Καλιαφεντάκη, Καραγιαννίδη (λ), Μπανάσιου, Χατζάκη, Καποδίστρια, Νταμάϊ, Μπούτα, Καραχάλιου (λ), Ντασιώτη, Κουτσοδημητροπούλου, Δήμα, Βήχου, Δίγκα, Κοχιαδάκη

ΙΡΙΔΑ (Χατζηαντωνίου): Λεζινώ (λ), Κατσιγιάννη (λ), Σπηλιακοπούλου, Αλβέρτη, Παπαγεωργίου, Μαγγίνα, Κασάπογλου, Ρήγα, Καλκαβούρα, Πανταζοπούλου, Κόλλια, Δημακοπούλου, Τζόβολου, Κούκα
Στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τοπικής κατηγορίας Γυναικών τα αποτελέσματα και η βαθμολογία είναι:

12. ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας 0 (0-18)

* Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή 27/11 με τον αγώνα ΑΟ Σαρωνικός-ΑΟΠ Μοσχάτου.