25-01-2016 12:46

Φινάλε με νίκη για την Αργώ (videos)

Στο τελευταίο παιχνίδι για τον Α γύρο του πρωταθλήματος που έγινε στο Χαλκιοπούλειο η Αργώ επικράτησε του Φιλαθλητικού Λαμίας με 3-0 .Η Βολιώτικη ομάδα παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες του Φιλαθλητικού και πίεσε στο σέρβις τους γηπεδούχους αναγκάζοντας τους σε εύκολα λάθη.
Στο πρώτο σετ οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-12 όπου αδυναμία στην υποδοχή του Φιλαθλητικού έδωσε διαφορά στους Βολιώτες και επικράτησαν με ευκολία 16-25 κάνοντας το 1-0.Στην συνέχεια είχαμε καρμπόν δεύτερο σετ μέχρι τα μισά όπου και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά 15-20 και 19-23 αλλά ο Φιλαθλητικός με 2 αλλαγές και πίεση από το σέρβις ισοφάρισε σε 23-23 αλλά χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ.

Στο 3 σετ πέρασε κεντρικός ο Καραλής και ο Καλαθάς και βοήθησαν τόσο στο μπλοκ όσο και στην επίθεση. Παρόλα αυτά συνεχίστηκαν τα λάθη στην υποδοχή και στην ανάπτυξη του Φιλαθλητικού και οι Αργοναύτες πήραν διαφορά 18-11 δείχνοντας ότι πάνε για εύκολο 3-0.εκεί υπήρξε αντίδραση από την πλευρά του Φιλαθλητικού με καλό σέρβις ,με σωστές τοποθετήσεις σε άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσε αρχικά σε1 6-19 και 19-21 καταφέρνοντας να πάει στο 25-24 με σετ μπολ αλλά λάθος τελειώματα και μια αμφισβητούμενη φάση έκαναν το 27-29 για τους φιλοξενούμενους και το 0-3 σετ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αργώ πέρασε στην 3η θέση με 13 βαθμούς και άφησε 4ο τον Φιλαθλητικό με 12.Ξεκινάει ο Β γύρος την επόμενη βδομάδα με εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Ακαδημία Τυρνάβου. Χρειάζεται ανασυγκρότηση και να επιστρέψουν οι τραυματίες (Τζουβάρας ,Μιχαλόπουλος) οι και απόντες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων (Αθανασίου ,Μαυρωνάς ) ώστε να παρουσιαστεί ένα καλύτερο σύνολο στον 2ο γύρο.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 23-25, 27-29)

Φιλαθλητικός Λαμίας(Καλαθάς) :Μπενιάτας Η. , Καραλής Π. ,Ζαρκάδας Γ., Κουφιώτης Π.(L) ,Στάικος Σ., Κοτσίλης Γ., Μπάρας Σπ. , Δαμιανίδης Θ. , Καλαθάς Ν. ,Νάτσιος Ν.
Αργώ Βόλου (Γεωργουλάς Σπ.) : Ιτούδης Εμ. , Κουντριάς Γερ. , Βούλγαρης Κ. , Τσιάκαλος Δ. , Πασπαράκης Γ. ,Κόκκας Στυ. (L) ,Φουρκιώτης Κ. , Τερνιώτης Α. , Ισλαμάι Λ. , Φιλιππίδης Β.