11-02-2013 22:22

Δύσκολα η Αναγέννηση την Φ.Ε.Ιωαννίνων

Ζωντανή στο κυνήγι της 1ης θέσης έμεινε η Αναγέννηση μετά την νίκη επί της Φ.Ε. Ιωαννίνων με 3-2 σετ.

Η Αναγέννηση που ξεκίνησε εντυπωσιακά, αποδίδοντας πολύ καλό Βόλεϊ περιορίζοντας τους Γιαννιώτες σε παθητικό ρόλο και προηγήθηκε πολύ εύκολα 2-0 σετ (25-15, 25-18). Όλα λειτουργούσαν ρολόι με καλό σέρβις, πολλά μπλοκ και άριστη οργάνωση του παιχνιδιού με τους πασαδόρους Δημοθεόδωρο(1ο σετ) και Καραμπά (2ο σετ).

Οι αθλητές του Αποστόλη Πορτοβάρα πιστέψαμε ότι το παιχνίδι τελείωσε και χαλαρώσανε, με αποτέλεσμα ηΦ.Ε.Ι. με πρωταγωνιστές τους Πέτσο και Σιάμπαλη να πάρουν διαφορά 5 πόντων από την αρχή στο 3ο σετ και τελικά το κατέκτησαν 20-25 μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Στο 4ο σετ η Αναγέννηση από την αρχή ήταν μπροστά με 2 ή 3 πόντους χωρίς βέβαια να είναι καλή και έφτασε μια ανάσα από το να πάρει το σετ και να τελειώσει το παιχνίδι 3-1. Προηγήθηκε 23-21, όμως αμυντικά λάθη έφεραν την ισοφάριση 23-23 και δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις των Χιούσα, Αθανασίου έδωσαν το σετ στους Γιαννιώτες που ισοφαρίσανε σε 2-2.

Δύο πρόσωπα για την ομάδα του Αποστόλη Πορτοβάρα και στο tie-break, ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγήθηκε10-2, όμως πάλι αναπάντεχα και παρά τα δύο συνεχόμενα time out η Φ.Ε.Ι. όχι μόνο ισοφάρισε σε 12-12, αλλά και προηγήθηκε 12-13. Οι τελευταίοι πόντοι ήταν δραματικοί και αρχικά ο Δραγατάκης ισοφάρισε 13-13, οΑθανασίου έδωσε το προβάδισμα 14-13, ισοφάρισε ο Σιάμπαλης 14-14, με το σετ να λήγει 16-14 με επίθεση του Αθανασίου και μπλοκ του Χιούσα.