22-03-2018 15:27

Σπουδαία νίκη-ανατροπή για την Δραπετσώνα κόντρα στον Απολλώνιο που έχασε την Λουρίδα. Σε τροχιά τέταρτης θέσης η Ένωση Ίλίου

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα, η Δραπετσώνα νίκησε για την 21η αγωνιστική της Β’ Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ τον πρωτοπόρο Απολλώνιο με 3-2 (25-19, 18-25, 21-25, 25-19, 15-12) και παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Όλα όμως θα κριθούν για την τελική τετράδα και τα πλέι οφ, την τελευταία και 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου η Δραπετσώνα παίζει στην έδρα της Ένωσης Ιλίου, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Ίριδα και με «καθαρή» νίκη, είναι αυτή που παίρνει σε ισοβαθμία την τέταρτη θέση από την ομάδα του Πειραιά.

Ενα μήνα εκτός η Λουρίδα

Καθοριστικό σημείο για την συνάντηση ήταν στο 11-14 του 2ου σετ, ήταν ο τραυματισμός στην επιγονατίδα της παίκτριας του Απολλώνιου Λουρίδα. Μάλιστα η τρομερά άτυχη αθλήτρια που μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο ενώ να σημειωθεί ότι χτύπησε στο ίδιο σημείο που είχε τραυματιστεί πριν από πέντε μήνες, θα μείνει  τελικά εκτός δράσης για ένα μήνα.

Η αποχώρηση της Λουρίδα αποσυντόνισε την ομάδα του Απολλώνιου και έδωσε την ευκαιρία στις γηπεδούχες αθλήτριες της Χατζηδημητρίου, να κανουν την μεγάλη ανατροπή με 3-2 από 1-2 σετ/ . Την τελευταία αγωνιστική ο πρωτοπόρος Απολλώνιος που βρίσκεται στο +5 θα υποδεχτεί τον ΑΟΝΑ.

Τα σετ: 25-19, 18-25, 21-25, 25-19, 15-12

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Λογαρά, Καράκου, Μπουρέλι, Μπαλή, Καραγιαννίδη, Μαρκάκη, Γκούρα (λ).

ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ: (Δεναξάς) Μπουρέκα, Γούνου, Κορακιανίτη, Λουρίδα, Μάστορα, Θεοδωρακέα, Βελιανίτη (λ), Βαζαίου (λ), Καμπούρη, Βυθούλκα, Γκιούρδα Στ.

Νίκησαν τα φαβορί

Στα υπόλοιπα παιχνίδια επικράτησαν τα φαβορί με τον Άλιμο να επικρατεί 3-0 του Περιστερίου, τον ΑΟΝΑ 3-1 τον Μίλωνα, ο Θρίαμβος 0-3 την πεσμένη Ευρυάλη στη Γλυφάδα ενώ ο Πήγασος Χαϊδαρίου πήρε δύσκολη και σημαντική νίκη κόντρα στην Αιξωνή με 3-2 για την αποφυγή των πλέι άουτ.