12-03-2023 14:03

Πρι Λιγκ: Ο «νόμος» του Απολλώνιου, 3-1 τις μαχητικές Αμαζόνες στο ντέρμπι κορυφής

Δέκατη σερί και πολύ σημαντική νίκη που τον κρατάει σταθερό στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Πρι Λιγκ πέτυχε ο Απολλώνιος, ο οποίος στο ντέρμπι τετράδας για την 21η αγωνιστική της κατηγορίας, λύγισε με 3-1 (25-18, 25-17, 21-25, 25-20) τις μαχητικές Αμαζόνες. Η ομάδα του Κερατσινίου έφτασε τους 51 βαθμούς και διατηρήθηκε στο -3 από τα πρωτοπόρα Πεύκα, και ξέφυγαν στο +6 από τον τρίτο Απόλλωνα Καλαμάτας, και στο +10 από τις τέταρτες Αμαζόνες.

Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή συνολικά πήρε ένα δύσκολο τρίποντο αλλά έδειξε χαρακτήρα σε μια ακόμη κρίσιμη μονομαχία και ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη από την φιλοξενούμενη ομάδα της Ν. Ερυθραίας που είχε και απουσίες.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ηταν κοντά στο σκορ με 11-11, 15-12, εκεί με Διώτη, Σιδεράτου, Ράπτη, οι γηπεδούχες με σερί 6-3 ξέφυγαν με 21-15. Οι Αμαζόνες αντέδρασαν μείωσαν σε 21-18 αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-18, με άσσο της Σιδεράτου.

Ίδιο σενάριο είχαμε στο δεύτερο σετ με τις δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 15-13. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με πιεστικό σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ «πάτησαν» γκάζι και με σερί 10-4 πήραν το σετ με 25-17 με την διαγώνια Σιδεράτου να «υπογράφει» την κατάκτηση και του δεύτερου σετ (2-0) κόντρα στην πρώην ομάδα της.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο τρίτο. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν με πολύ αποφασιστικότητα και πάθος, και με μπροστάρισες τις Χριστοδούλου, Φακοπουλίδου, Εσντέιλ και τις Καλλή-Νικολαϊδη από το κέντρο, αιφνιδίασαν τις γηπεδούχες με 4-10, 7-16 και 10-20. Το σετ όμως δεν είχε κριθεί ακόμη.

Ο Νίκος Μπουτσουρής έβαλε παίκτριες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής (Πάτα, Κελ, Ευθυμιάδη, Μπλιάτσου) οι οποίες σε συνδυασμό με την χαλάρωση των Αμαζόνων, έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-4, και πλησίασαν στο 21-24. Τελικά η Φακοπουλίδου με μπλοκ άουτ έδωσε τέλος στην αγωνία, και στην διάθεση ανατροπής του Απολλώνιου και με 21-25 μείωσε σε 1-2 σετ.

Μεγάλη κόντρα είχαμε στο τέταρτο σετ οπου οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πετύχουν το στόχο τους. Το σετ κύλησε κλειστά μέχρι το 18-17, με σκληρές μονομαχίες πάνω στο φιλέ, μεγάλα ράλι, πάθος και πείσμα. Κάθε πόντος ήταν μια μεγάλη μάχη

. Εκεί ο διψασμένος Απολλώνιος με Ράπτη, Διώτη, Σιδεράτου, Πίττα και τη Λάβδα να μοιράζει εξαιρετικά το ματς, κατάφερε να αποσπαστεί με +5 (22-17), οι Αμαζόνες έδειξαν αδυναμία να μειώσουν το σκορ, και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και με 25-20 ο σύλλογος του Κερατσινίου πήρε το σετ, «κλείδωσε» το τελικό 3-1 και επέβαλλε το «νόμο» του. Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χατζηβασιλείου

Τα σετ 3-1 (25-18, 25-17, 21-25, 25-20)

Απολλώνιος (Μπουτσουρής): Πήττα, Ράπτη, Σιδεράτου, Διώτη, Λάβδα, Καββαδία, Τουλγαρίδου (λ) Μπλιάτσου, Κελ, Πάττα, Ευθυμιάδη

Αμαζόνες (Πανδής) Χριστοδούλου, Εσντέλ, Καλλή, Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Νικολαϊδη, Γκιαούρη (λ), Τζαφέρη (λ), Σιμανίτσοβα, Μαραθοκαμπίτου