01-10-2022 23:45

«Μίμης Παπαδόπουλος»: Οι Αμαζόνες «αιχμαλώτισαν» 3-0 τον ΖΑΟΝ και πέρασαν τελικό με αντίπαλο την ΑΕΚ

Εκπληκτική εμφάνιση από τις Αμαζόνες, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος», που διοργανώνουν στο κλειστό της Ν.Ερυθραίας νίκησαν τον ΖΑΟΝ που ανήκει στη Volley League, με 3-0 (25-11, 25-16, 25-17), και πέρασαν στον αυριανό τελικό κόντρα στην ΑΕΚ (21.00)

Η ομάδα του Βασίλη Πανδή έπαιξε με πάθος, αποφασιστικότητα, ήταν ανώτερη σε επίθεση, μπλοκ πίεσε πολύ στο σερβίς, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην υποδοχή του αντιπάλου της. Από την άλλη ο ΖΑΟΝ αν και είχε τρεις ξένες στη σύνθεση του ήταν κάκιστος, και αιφνιδιάστηκε από την ενέργεια και το ρυθμό των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις:

Αμαζόνες (Πανδής): Χριστοδούλου, Βυθούλκα, Φακοπουλίδου, Γκρέκα, Νομικού, Νικολαϊδη, Γκιαούρη (λ)

ΖΑΟΝ (Λιώσης) Λε Τουκ, Τέιλορ, Κόντγουερθ, Γιοβάνη, Αρβανιτοπούλου, Γιώτα, Κακουράτου (λ) Μικρουδάκη, Πατέλη, Μερακλή, Κονσολάκη

Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-3

Τη νίκη με 3-0 σετ απέναντι στον Πανιώνιο, πήρε η ομάδα της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του «Μίμης Παπαδόπουλος», το οποίο γίνεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Δήμου Κηφισιάς «Αλλοτινές Πατρίδες» για την συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή.

Η «Ένωση» χωρίς τη Νίζετις που αγωνίζεται με την Αργεντινή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ήταν ανώτερη και στα τρία σετ και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από την ομάδα της Νέας Σμύρνης που αγωνίζεται στην Πρι Λιγκ.

Τα σετ: 19-25, 16-25, 14-25.