24-02-2020 06:18

Επέστρεψαν στις νίκες οι Αμαζόνες με υπογραφή Χριστοδούλου (Αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με οδηγό μια εκπληκτική Χρυσάνθη Χριστοδούλου που ήταν ασταμάτητη, οι Αμαζόνες επέστρεψαν στις νίκες με 3-1 κόντρα στα Βριλήσσια για την 17η αγωνιστική της Πρι Λιγκ και διατήρησαν τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς που δίνει το δεύτερο εισιτήριο ανόδου, μέσα από τα πλέι όφ.

Παράλληλα ξεπέρασαν και μια αγωνιστική και ψυχολογική κόπωση που είχε δημιουργήσει η ήττα της περασμένης εβδομάδας με 3-0 από τη Λαμία.

Το ντέρμπι των βορείων προαστίων ήταν συναρπαστικό στα τρία από τα τέσσερα σετ που παίχτηκαν, με τα Βριλήσσια μετά το1-0 να ανεβάζουν εντυπωσιακά την απόδοση τους και να βάζουν δύσκολα στην ομάδα της Ερυθραίας.

Οι φιλοξενούμενες παράτη μαχητικότητα τους, με την ήττα αυτή παρέμειναν στην ένατη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς και στη ζώνη των πλέι άουτ ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται σε κομβικό ματς το Αιγάλεω.

.Αγωνιστικά στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες ξεκίνησαν δυνατά με την Χριστοδούλου να μπαίνει με «άγριες διαθέσεις», κόντρα στα μουδιασμένα Βριλήσσια. Οι γηπεδούχες πίεσαν πολύ από το σερβίς την λίμπερο Καβριγιάννη, δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή και ξέφυγαν πολύ γρήγορα από 10-8 σε 19-11 με τη Μαστοράκη, η Χριστοδούλου ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 23-12 και με 25-12 από λάθος των Βριλησσίων πήραν το σετ εύκολα και έκαναν το 1-0.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στη συνέχεια με τα Βριλήσσια να εμφανίζονται μεταμορφωμένα και με τις Γκρέκα,Έρωτα να είναι πολύ αποτελεσματικές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 7-12. Οι Αμαζόνες πλησίασαν στο 11-13 αλλά οι φιλοξενούμενες με μπλοκ της Έρωτα στη Βαρουδάκη, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 12-18 και κατάφεραν να συντηρήσουν ένα προβάδισμα 4-5 πόντων μέχρι το 18-22. Η Χριστοδούλου έφερε το ματς στο 20-22, η Γκρέκα έκανε το 20-23, η Μποκή με καθοριστικό μπλοκ διαμόρφωσε το 21-24 και η Γκρέκα με δυνατό καρφί έγραψε το 21-25 και την ισοφάριση σε 1-1.

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ, οπου οι Αμαζόνες με πίεση στο σερβίς από 10-9 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 16-11 με άσσο της Βαρουδάκη. Τα Βριλήσσια αντέδρασαν και με σερί 4-9 από Γκρέκα, πρώτους χρόνους της Χαμπηλομάτη και επίθεση άουτ της Βαρουδάκη, ισοφάρισαν σε 20-20. Εκεί και πάλι η Χριστοδούλου μαζί με Μαστοράκη και Βαρουδάκη κατάφεραν να δώσουν επιθετικές λύσεις και να λυτρώσουν τις Αμαζόνες με 25-21 και 2-1 σετ

.Κόντρα είχαμε και στο τέταρτο σετ με τα Βριλήσσια να παίρνουν προβάδισμα με 9-12 από επίθεση της Γκρεκα. Χριστοδούλου και Βαρουδάκη έφεραν το ματς στην ισοπαλία με14-14 και στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά στο 20-16. Τα Βριλήσσια δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο και με ξέσπασμα της Χριστοδούλου πήραν το σετ με 25-18 και 3-1 το ματς.

Από τις νικήτριες αναφέραμε και στο πρόλογο κορυφαία η Χριστοδούλου και κοντά της η Κωτσιάκη, και από τα Βριλήσσια που παρά τα προβλήματα υποδοχής που εχουν αντστάθηκαν αρκετά ξεχώρισαν Γκρέκα, Έρωτα, Χαμπηλομάτη και κατα διαστήματα η Τέζα.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 21-25, 25-21, 25-18)