28-10-2018 20:44

Ανώτερο το Αιγάλεω 3-0 την Άρτεμις Κορυδαλλού

Το Αιγάλεω συνέχισε για δεύτερη αγωνιστική τις καλές εμφανίσεις και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι που έδωσε στην έδρα του, νίκησε με 3-0 σετ την Άρτεμις Κορυδαλλού.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη με κορυφαίες την πολύ παθιασμένηΤζαλαλή με 12, Σαρακατσάνη 11, Μελετιάδη 10 και την πασαδόρο Βλάχου νε κανει ένα αρκετά καλό πασιγκ γκειμ, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη Pre League σε ισάριθμους αγώνες και βρίσκεται στη κορυφή της βαθμολογίας χωρίς απώλειες σετ.

Οι νικήτριες ήταν ανώτερες στο μπλοκ, πέτυχαν πολλούς πόντους με επιθέσεις πρώτου χρόνου ενώ πίεσαν και στο σέρβις με αποτέλεσμα να πάρουν πολλούς ασσους και να «χαλάσουν» εύκολα την υποδοχή της Άρτεμις.

Από την άλλη η Άρτεμις Κορυδαλλού παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένη, ειχε κακή υποδοχή, μέτρια επίθεση, δεν πίεσε από την γραμμή του σέρβις και έκανε ενα «ωκεανό» λάθων (28 συνολικά), τα οποία αξιοποίησε το παθιιασμένο Αιγαλεω.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Αποστολάκη με 11 πόντους αλλά ασχημα ποσαστά στην επίθεση, ενώ από 8 είχαν Παπαγεωργίου και η Ράπτη η οποία εβγαλε και 55/% υποδοχή.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ηταν πολύ κοντά μέχρι το 14-13. Στη συνέχεια το Αιγάλεω με επιθετικά ξεσπασματα της Τζαλαλή και πρωτους χρόνους απο Μελετιάδη, Μανώλικα,πήρε προβαδισμα στο σκορ με 18-14, 23-19, η Άρτεμις μείωσε σε 24-22 με την Αποστολάκη αλλα οι γηπεδούχες με ψυχραιμία, πήραν το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ το Αιγαλεω ηταν εξαιρετικό, πήρε εύκολα το προβαδισμα με 11-5, 13-9, 19-14. Η Άρτεμις πλησίασε με την Ράπτη στο 19-16 αλλα ενα ξέσπασμα της Σαρακατσάνη, εφερε σερί 5-1 (24-17) και η Μανώλικα με πρώτο χρόνο έγραψε το 25-17, δίνοντας προβάδισμα 2-0 σετ.

Τέλος στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες έκαναν την απελπιδα προσπάθεια να μειώσουν το σκορ, πήραν προβαδισμα 11-16 με σερβις της Καδοβασίλη και επιθέσεις απο την Ράπτη, αλλα με σερί 7-1, οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 18-17 με την Τζαλαλή, η Αρτεμις ισοφάρισε σε 20-20 με την Ευθυμιοπουλου, αλλα και πάλι με καθαρό μυαλό και  συγκέντρωση , οι νικητριες πήραν προβάδισμα με 24-21  και με σέρβις άουτ της Κασδοβασίλη "κλείδωσαν" το σετ με 25-22 και το μάτς με το εντυπωσιακό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-22)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Μελετιάδη 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουλοπούλου 4 (1/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Τζαλαλή 12 (9/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μανώλικα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Σαρακατσάνη 11 (9/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ.) / Λύρα (λ, 43% υπ.), Κράνη 2 (2 άσσοι), Κοκμοτού 1 (1/4 επ.), Κτιστάκη

.ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ (Μπουτσορής): Κάλλη 2 (2/3 επ.), Παπαστεργίου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ευθυμιοπούλου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 29% υπ.), Ράπτη 8 (8/24 επ., 55% υπ.), Αποστολάκη 11 (10/31 επ., 1 άσσος), Παπαγεωργίου 8 (1/3 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 45% υπ.), Κασδοβασίλη 6 (2/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπολλάνο (25% υπ.), Λουκά 2 (1/2 επ., 1 άσσος).