05-04-2018 01:44

Pre League: Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

Με το δεξί μπήκε στα πλέι οφ της Pre League η ΑΕΚ καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε του Αιγάλεω με 3-1 και έκανε το «1-0»..

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα και με πίεση στο σέρβις από την Οικονομίδου, και πολύ καλές στην επίθεση τις Μπίσκου, Γκρέκα , οι «κιτρινόμαυρες» πήραν τα δύο πρώτα σετ με 25-16 απέναντι στο Αιγάλεω που είχε σοβαρά προβλήματα υποδοχής και επίθεσης.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, βελτιώθηκαν στην υποδοχή, βρήκαν ρυθμό και με καλό μπλοκ ξέφυγαν  7-11 και 11-16 Η ΑΕΚ με 4 συνεχόμενους πόντους της εκπληκτικής Φωτεινή Μπίσκου από το σέρβις μείωσε σε 15-16 και το ματς πήγε πόντο πόντο.

Το Αιγάλεω ξέφυγε για τρίτη φορά με Κάστανου, Καββαδία 20-24 αλλά η ΑΕΚ με τη Μαλουσάρη στο σέρβις πήρε 5 σερί πόντους και πέρασε μπροστά με 25-24 .Το παιχνίδι έγινε θρίλερ με το Σίτι να φτάνει σε ματς μπολ με 25-26 και 26-27, την Ένωση να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές και τελικά να παίρνει το σετ με το δραματικό 27-29 και να μειώνει σε 2-1.Πιο αποφασιστική η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ

Με την Μπίσκου στο σέρβις η ΑΕΚ πηρε προβάδισμα με 15-11 18-14. Η Ένωση στη συνέχεια ξέφυγε με 20-15 και τελικά πήρε τη νίκη με 3-1 με το τελευταίο σετ να κλείνει στο 25-20!

Τα σετ: 25-16, 25-16, 27-29, 25-20

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Σαμαράς): Γκρέκα, Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μπίσκου, Ζίγκα / Λύρα (λ), Αντωνιάδη, Μπελιά.

Αιγάλεω (Αντωνιάδη): Βλάχου, Σολωμού, Μανώλικα, Κάστανου, Καραμούντζου, Καββαδία / Αναστασιάδη (λ), Αρβανιτοπούλου Κράνη, Χαριτωνίδη, Γάκη (λ) Κουλοπούλου, Κικιρίκου.

Επόμενος αγώνας:Τετάρτη 11/4/2018Στ. Βενέτης 19.00 ΑΟ Αιγάλεω – ΑΕΚ