15-02-2021 17:02

Γερμανία: Μεγάλη νίκη για την Στουτγκάρδη της Παπαφωτίου με σετ 82 πόντων!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σετ 82 πόντων(!), πέτυχε η Στουτγκάρδη της Αθηνάς Παπαφωτίου η οποία προελαύνει από νίκη σε νίκη στην Γερμανική Μπουντεσλίγκα.

Η εξαιρετική διεθνής πασαδόρος μας που μπήκε ως αλλαγή ήταν καθοριστική στο μεγάλο διπλό που πέτυχε η Στουτγκάρδη στο Άαχεν, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα «Ladies in Black» με 0-3 (13-25,20-25 και 40-42) για την 19η αγωνιστική της κατηγορίας. Το τελευταίο αποτελεί και ρεκόρ καταγραφής πόντων στο Γερμανικό πρωτάθλημα, αφου συνολικά οι 82 πόντοι που παίχτηκαν, αποτελούν ένα απο τα υψηλότερα σκορ που έχουν σημειωθεί σε ενα σετ στην Μπουντεσλίγκα.

Με αυτό το καθαρό τρίποντο η Στουτγκάρδη που έχει συνολικό απολογισμό 13 νίκες σε 15 ματς, έπιασε τους 39 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Ντρέσνερ που είναι στην κορυφή με 42 ενώ η ομάδα του Άαχεν υποχώρησε στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς είναι σταθερά το Πότσδαμ του Ισπανού ομοσπονδιακού τεχνικού μας, Γκιγιέρμο Νάρανχο, και το οποίο παλεύει να μπει στην τετράδα. Μετά τη λήξη της κανονικής περιόδου, οι οκτώ πρώτες ομάδες της βαθμολογίας θα συνεχίσουν στα πλέϊ οφ. Η Σουλ της Μαρίας Γενιτσαρίδη δεν αγωνίστηκε ενώ μετά από διαδοχικές ήττες υποχώρησε από την τρίτη θέση της βαθμολογίας που ηταν στον πρώτο γύρο, στην έκτη.

Τα αποτελέσματα της 19η αγωνιστικής:

Ερφουρτ-Ντρέσντερ 0-3

Άαχεν- Στουγκάρδη 0-3

Σβέρινερ –Πότσδαμ 3-2

Στράουμπιγκ-Μίνστερ 3-0

Βισμπάντεν-Βίλμπουργκ 0-3

Βαθμολογία (19 αγώνες): Ντρέσντερ 42, Στουτγκάρδη 39, Σβέρινεν 35, Βίλμπουργκ 32, Πότσδαμ 29, Σουλ 27 κλπ