31-10-2014 17:31

Εντυπωσιάζει η Κουντουρά στην Κύπρο

Στο Πολέμι η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-0 σετ (25-14, 25-22, 25-08) την μαχητική ομάδα του Αρη Πολεμίου, κινδυνεύοντας ουσιαστικά μόνο στο δεύτερο σετ. Η Κουντουρά πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 10 πόντους, 5 από επίθεση και 5 άσσους.

ΑΕΚ Λάρνακας (Ανδρέας Πιερή): Κουντουρά 10 (5 επ. 5 άσσοι ) Σαλμπέν 13 (12 επ.1 μπλοκ) Χαραλάμπους 9 (6 επ. 2 άσσοι 1 μπλόκ) Νίκιτς 6 (6 επ.) Δημητρίου 2 (1 επ. 1 άσσος) (λίμπερο), Μοσφιλιώτη Στυλιανού 8 (5 επ, 3 άσσοι) Πέτρου 3 (2 επ.1μπλόκ) Ναάμι 2 (2 επ.) Χριστοδούλου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, οι τρεις πρωτοπόροι προχώρησαν με νέες νίκες και μάλιστα χωρίς απώλειες. Στη Λεμεσό Prestige Απόλλων νίκησε εύκολα με 3-0 σετ (25-08, 25-09, 25-11) τον Παφιακό σε ένα ματς όπου ο προπονητής του Απόλλωνα είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες του. Στη Λευκωσία η Ανόρθωσις νίκησε καθαρά την ΑΕΛ με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-15) όμως είχε να αντιμετωπίσει μια νεανική ομάδα η οποία πάλεψε όσο μπορούσε. Ο προπονητής της Ανόρθωσης χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες του το ίδιο όμως έπραξε και η προπονήτρια της ΑΕΛ.

Σπουδαίο παιγνίδι στο Αυγόρου όπου η Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΘΟΙ Αυγόρου κερδίζοντας με 3-1 σετ κάνοντας ένα πρώτο μεγάλο βήμα προς την τέταρτη θέση του πίνακα όπου έπιασε την ΑΕΛ. Το ΘΟΙ πήρε το πρώτο σετ με 25-21, όμως η ομάδα της Ε.Ν.Α.ΑΘ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να κερδίσει τα επόμενα τρία σετ (25-18, 25-15 και 25-22) και να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.