Cannot find volleynews.v1/KYPELLO/WOMEN-2011/FINAL folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v1/KYPELLO/WOMEN-2011/FINAL/ folder.
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Σάμος Αποστολή. Αντώνης Αραβαντινός
Ιστορία έγραψε στη Σάμο Ολυμπιακός. Μετά από συναρπαστικό τελικό νίκησε την ΑΕΚ 3-2 (25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10) και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του στο γυναικείο βόλεϊ. Η Ευαγγελία Χαντάβα στέφθηκε MVP...

(Νοκ άουτ - 10 Μαρτίου)

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1 (26-24, 18-25, 25-16, 26-24)
Κερατέα - Ολυμπιακός 0-3 (13-25, 17-25, 16-25)

Καλύτερος και πιο αποφασιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε δίκαια την ΑΕΚ σε αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε από το «ερυθρόλευκο» σερβίς αλλά και την επίθεση με τις Χαντάβα, Κόλεβα να κάνουν μεγάλη εμφάνιση.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον αγώνα αλλά μετά την κατάκτηση του 3ου σετ και το προβάδισμα με 2-1 είχε πολύ άγχος και έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διαγώνια τη Νικούλη και την Κόλεβα ακραία. Με τα σερβίς της Κυριακίδου και επιθέσεις από την πίσω ζώνη έλεγξε τον αγώνα και πήρε το σετ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Μάλιστα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-15 αλλά η ΑΕΚ με σερβίς της Νικόλ Ντελ Ρίο ισοφάρισε 20-20 και πέρασε μπροστά 22-21 με την Κις. Η Κόλεβα ισοφάρισε και έστειλε στο σερβίς την Κυριακίδου που χάλασε την υποδοχή της ΑΕΚ και με πόντο από Ογκνιένοβιτς, άσσο της Θεσσαλονικιάς και επίθεση της Χαντάβα έγινε το 25-22.

Η ΑΕΚ βελτιώθηκε σταδιακά από το 2ο σετ, εκμεταλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού (33 σε όλο τον αγώνα) και με τις Μποροβίντσεκ, Καλαϊτζίεβα και Κις πήρε τον έλέγχο, ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Η «Ενωση» έκανε δύο πολύ καλά σετ και παρά τα κενά... αέρος στην υποδοχή κατάφερε να πιέσει με το σερβίς και το μπλοκ και να πάρει άνετα τόσο το 2ο όσο και το 3ο σετ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα κριθεί για την ΑΕΚ, ο Νικολάκης γύρισε την Κόλεβα διαγώνια και πέρασε στον αγώνα την Γκίμπσον, ενώ στην περιστροφή ξεκίνησε με την Ογκνιένοβιτς στο σερβίς. Απάντηση από την ΑΕΚ δεν υπήρξε και η Σέρβα πασασόρος με το σερβίς της έφερε σερί 6-0 βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού πανικόβαλε τις «κιτρινόμαυρες» και η Βραζιλιάνα Νικόλ, όπως και η Καλαϊτζίεβα άρχισαν να κάνουν πολλά λάθη στην υποδοχή. Αποτελεσματικές και στις «κόντρα επιθέσεις» από την πίσω ζώνη οι παίκτριες του Νικολάκη βρήκαν τους διαδρόμους και έφτασαν στην ισοφάριση.

Με καλύτερη ψυχολογία ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 5ο σετ και με την Γκίμπσον να «καθαρίζει» καθοριστικές φάσεις οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 6-3 και 9-4 ύστερα από διαδοχικά λάθη των παικτριών του Κυριάκου Καμπερίδη.

Το μπλοκ στην Χαντάβα και τα σερβίς της Κουτουξίδου που πήρε και έναν άσσο έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (9-8), όμως, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στην «κόντρα» και με τη δύναμη των Χαντάβα, Κόλεβα αλλά και την Γιακουμή να κερδίζει μπλοκ και πρώτους χρόνους ο Ολυμπιακός ξέφυγε και έφτασε στη νίκη.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Λ.Μουλά, Κυριοπούλου.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιακουμή 13 (1 άσ, 11/15 , 1 μπλοκ), Νικούλη 2 (2/5 ).
Κυριακίδου 11 (4 άσ, 4/11, 4 μπ), Κόλεβα 20 (18/39 επ., 59% υπ, 2 μπ), Ογκνιένοβιτς 7 (4 άσ, 2/4), Χαντάβα 22 (21/41 , 1 μπ, 45% υπ) , Μαγγίνα (λ,69% ), Μουστάκη, Γκίμπσον 8 (7/11, 1 μπ), Καβαθά
ΑΕΚ (Κυριάκος Καμπερίδης): Μποροβίντσεκ 10 (1 άσ, 8/11 , 1 μπ), Παπαγεωργίου 1, Λαμπρινίδου 4 (2/9 , 2 μπ), Κουτουξίδου 5 (3 άσ, 1/3 , 1 μπ), Καλαϊτζίεβα 9 (9/22 , 31% υπ), Κις 25 (22/42 , 3 μπ) , Σάκκουλα (λ, 61% ), Ντελ Ρίο 13 (1 άσ, 10/21, 41% υπ, 2 μπ), Κουνάδη.