01-02-2017 22:00

Ο Ηρακλής Κηφισιάς στην 8άδα, 3-1 την ΑΕΚ

Ο Ηρακλής Κηφισιάς νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 στο Ζηρίνειο και έγινε η πρώτη ομάδα της Α2 γυναικών που προκρίθηκε στην 8άδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μικρό προβάδισμα 8-5 ενώ πιέζοντας την ΑΕΚ στο σερβίς κατάφερε να χτίσει διαφορά (18-9) για να φτάσει πρώτος στο 1-0 σετ με 25-16.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να μειώνει τα λάθη και να παίζει «έξυπνα» στο φιλέ απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς που δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις. Η Ένωση διατήρησε μικρή διαφορά από την αρχή (1-4, 12-15), η Αργυροπούλου έκανε το 18-22 και η Νούσια το 19-23 με την αρχηγό των φιλοξενουμένων να τελειώνει με πλασέ το σετ για το 22-25 και την ισοφάριση.

Πόντο πόντο το τρίτο σετ μέχρι το 17-17 με τον Ηρακλή Κηφισιάς να παίρνει προβάδισμα με επίθεση Κοσμά, λάθος της ΑΕΚ και άσο της Κουτουξίδου (20-17). Οι φιλοξενούμενες βρήκαν τρόπο να μειώσουν αλλά με επιθέσεις των Κοσμά και Λαμπρινίδου έκλεισε το σετ 25-22 για το 2-1.

Με την ψυχολογία υπέρ του ο Ηρακλής Κηφισιάς μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των φιλοξενουμένων και παίρνοντας διαφορά ασφαλείας +10 (19-9) έφτασε στην επικράτησε με 25-14 και συγχρόνως το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 22-25, 25-22, 25-14)

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου, Κουτουξίδου, Κοσμά, Λαμπρινίδου, Χούντα, Γιανέλλου/ Λύρα λ., Κόττα, Βογιατζόγλου, Κωνσταντέλου, Περγαντή
ΑΕΚ (Σαμαράς): Νούσια, Βάθη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Κουτρουμπή/ Μπελιά λ., Φιλιπιόνκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη