06-01-2016 11:30

Πρόκριση στη μνήμη του Χρήστου (photos)

Πρεμιέρα με το δεξί στο νέο έτος για τις γυναίκες της Θέτιδας, καθώς επικράτησαν με 3-2 σετ του Ηλυσιακού αφιερώνοντας την νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου στον coach, Χρήστο Παπαθανασίου που «έφυγε» από κοντά μας στις 19 Δεκεμβρίου.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Χρήστου Παπαθανασίου, ενώ το κλίμα ήταν «βαρύ» στο γεμάτο από κόσμο κλειστό της Βούλας.

Η Θέτις μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-19 και 25-17, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Ηλυσιακός ανέκαμψε, έκανε την ανατροπή πήρε τα δύο επόμενα με 25-18, 25-17 και έστειλε το ματς στο ταϊ μπρέϊκ.

Στο πέμπτο σετ η γηπεδούχος αν και βρέθηκε με το ένα πόδι εκτός πρόκρισης, αφού βρέθηκε πίσω με 10-13, βρήκε την δύναμη και κατέκτησε το σετ με 17-15, παίρνοντας έτσι τη νίκη και την πρόκριση στην 4η αγωνιστική της Β΄Φάσης.

Διαιτητές: Χαμπίλου - Πικραμένος

Τα σετ: 3-2 (25-19, 25-17, 18-25, 17-25, 17-15)

Α.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας (Σωτηρόπουλος): Μελετιάδη, Καράμπαλη (Λ), Φραγκιαδάκη, Κερασιώτη (Λ), Τουρνάκη, Ζήση Π., Χριστοδούλου, Αλεξανδροπούλου, Φωτεινού, Αναγνώστου, Λεωνίδου, Πασπαράκη

Ηλυσιακός ΑΟ (Λιώσης): Σωτηρίου, Λιαρούτσου, Τσέλιου, Θύμο (Λ), Τσιγαρίδα, Μπέμπη, Κωνσταντίνου, Πασχάλη (Λ), Χαμπηλομάτη, Χανδρή, Δασκαλοπούλου, Ράγκου, Χαρίση, Βακαλοπούλου

Υπενθυμίζεται πως ο Παπαθανασίου έπαθε καρδιακό επεισόδιο μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα όπου τότε είχε νικήσει ο Ηλυσιακός με 3-2 σετ και 21-19 στο 5ο σετ.