18-01-2020 19:49

Τρίποντο-«ανάσα» για την Αργυρούπολη κόντρα στη ΓΕΗ

Με το δεξί ξεκίνησε το 2020, το πρωτάθλημα του Ά ομίλου της Α2 γυναικών η Αργυρούπολη. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη, επιβλήθηκε με 3-0 (25-22, 25-17, 25-23) της ΓΕΗ που πριν το ματς ήταν δεύτερη στη βαθμολογία και πήρε βαθιά «ανάσα» καθώς από την 9η θέση ανέβηκε στην 8η.

Οι νικήτριες αν και αγωνίστηκαν χωρίς το μεγάλο απόκτημα τους την Καναδέζα, Μαρισα Φιλντ που θα ντεμπουτάρει στο επόμενο παιχνίδι με τον Μεσσηνιακό που είναι και η πρεμιέρα του β’ γύρου, ήταν καλύτερες, έκαναν λιγότερα λάθη και πίεσαν πολύ στο σερβίς, όπου δημιούργησαν σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη η ΓΕΗ ήταν πολύ μέτρια, έδειξε σημαντικά επηρεασμένη από την διακοπή του πρωταθλήματος, είχε κάκιστη υποδοχή, έχασε πολλά σερβίς και φάνηκε μόνο στο τρίτο σετ.

Στο πρώτο σετ η Αργυρούπολη ξέφυγε τρεις φορές με διαφορές τριών πόντων (19-16, 22-19, 23-20) η ΓΕΗ έφτασε στον πόντο με την Περδικάκη με 23-22, αλλα στο φινάλε με ψύχραιμες τις Χατζησοφρωνίου και Βελούδου πήρε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟΝΑ ξέφυγε από τα μισά του σετ, με διαφορά πέντε πόντων (16-11, 17-12, 21-16) και στο τέλος επικράτησε εύκολα με 25-17 από άσσο της Βελούδου.

Στο τρίτο είχαμε μεγάλη κόντρα με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο στο σκορ και μάλιστα έφτασαν σε ισοπαλία με 19-19. Στην εξέλιξη του σετ, οι παίκτριες της Αργυρούπολης ξέφυγαν με 22-19, η ΓΕΗ αντέδρασε και μείωσε σε 23-22 και 24-23 αλλα η Αθανασοπούλου λύτρωσε τον ΑΟΝΑ, έγραψε το 25-23 και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-17, 25-23)

Αργυρούπολη (Λυκογιάννη): Αγγελοπούλου, Αθανασοπούλου, Πάτα, Χατζησοφρωνίου, Βελούδου, Αρβανίτη, Καλογερόπουλου (λ)

ΓΕΗ (Μενδρινός): Αντωνακάκη, Δασκαλάκη, Περδικάκη, Τρουλινάκη, Καρουζάκη, Γεωργόπούλου, Χρυσηλία (λ), Σεγλεδάκη (λ), Γιαγκιόζη, Φετφατζή