21-10-2019 00:47

Α2 γυναικών: Ηρακλειώτικες «μπαλωθιές» σε Αμπελόκηπους και Ηρακλή Κηφισιάς

Διπλή επιτυχία για τις ΑΘΛΕΣΗ και ΓΕΗ, οι οποίες στην πρεμιέρα τους στην Α2 γυναικών, ξεκίνησαν με σημαντικές νίκες στον Ά όμιλο της Α2 γυναικών.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε στο κατάμεστο Λίντο, οπου η νεανική και ενθουσιώδης ΓΕΗ (φωτό), λύγισε με 3-2 τους Αμπελόκηπους στην μονομαχία των νεοφώτιστων της κατηγορίας.

Στο πρώτο σετ οι Αμπελόκηποι προηγήθηκαν 13-19 αλλά οι γηπεδούχες με εκπληκτικό σερί 12-0 πήραν το σετ με 25-19, στο δεύτερο οι Αμπελόκηποι αντέδρασαν και επικράτησαν πανεύκολα με 5-25, οι γηπεδούχες απάντησαν άμεσα και κατέκτησαν το τρίτο σε με 25-18 σε 27'.

Μεγάλη μάχη είχαμε στο τέταρτο που ήταν και το μεγαλύτερο σε διάρκεια (32'), καθώς η ΑΕ Αμπελοκήπων επικράτησε με 23-25 και έστειλε τον αγώνα στο τάι-μπρέικ. Εκεί τα κορίτσια του Γιώργου Μενδρινού ήταν πιο ψύχραιμα και "καθάρισαν" το σετ με 15-7 πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στην κατηγορία.

Τα σετ: 25-19 (22'), 5-25 (22'), 25-18 (27'), 23-25 (32'), 15-7 (20')

ΓΕ Ηρακλείου (Γιώργος Μενδρινός): Αντωνακάκη, Τρουλινάκη, Δασκαλάκη, Περδικάκη, Καρουζάκη, Γεωργοπούλου, Μελικώνη (λ), Χρηστάκη, Σεγρεδάκη, Μαυράκη, Μαννέ, Παπαδάκη, Κανδυλάκη, Πολυμίλη (λ)

ΑΕ Αμπελοκήπων (Νίκος Λιγνός): Τσιγαρίδα, Βασιλειάδου, Στρατίκη, Βακαλοπούλου, Κάτρη, Κατραμάδου, Γιαννίκη (λ), Χρυσή, Φλωρεντία, Κετρόι, Αντωνίου, Παναγοπούλου, Υφαντή-Κάττη (λ), Παπαδάκη

Σπουδαία εμφάνιση για την ΆΘΛΕΣΗ

Εξαιρετική και η ΑΘΛΕΣΗ άλωσε το Ζηρίνειο επικρατώντας του κάκιστου στην υποδοχή, Ηρακλής Κηφισιάς με 1-3 και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο ψυχολογίας για τη συνέχεια. Τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη πήραν το πρώτο σετ με 21-25 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με 25-19. Η συνέχεια ανήκε στην Κρητική ομάδα που κατάφερε να επιβληθεί στο τρίτο σετ με 21-25 ενώ στο τέταρτο ήταν πολύ ανώτερη και επικράτησε εύκολα με 11-25.