12-04-2017 21:50

Θρύλε της Ευρώπης!

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός γύρισε από την κόλαση του 0-2 αρνούμενος να χάσει στον πρώτο τελικό του Challenge Cup Γυναικών απέναντι στην Μπούρσα. Τα χρυσά κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πήραν τεράστια νίκη με 3-2 και πλέον έχουν ένα μικρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου το Μ. Σάββατο στην Προύσα (15/4, 16.00)

Στην καλύτερη ατμόσφαιρα τω τελευταίων ετών στο «Μελίνα Μερκούρη» οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κατέθεσαν ψυχή και πήραν μία τεράστια νίκη. Με εξαίρεση τα δύο πρώτα σετ που ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νωθρά στον αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στη Μπούρσα να προηγηθεί με 2-0, στα τρία επόμενα ήταν συγκλονιστικός με όλες τις αθλήτριες να καταθέτουν την ψυχή τους στο τάραφλεξ.

Ο Ολυμπιακός κατακτά το τρόπαιο με οποιαδήποτε νίκη. Από εκεί και πέρα, σε περίπτωση που ηττηθεί με 3-2 σετ, όλα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ. Αν οι ερυθρόλευκες ηττηθούν με 3-0 ή 3-1 η κούπα θα καταλήξει στις Τουρκάλες.

Νωθρό ξεκίνημα και 0-2 για τη Μπούρσα

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ. Σε όλη τη διάρκεια του σετ η Μπούρσα οδηγούσε στο σκορ με μεγάλες διαφορές. O Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέρασε στον αγώνα τις Βλαχάκη, Τέζα και με σερί 4-0 μείωσε σε 16-21. Η διαφορά ωστόσο ήταν μεγάλη και η Μπούρσα έκανε το 0-1 με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 με μπλοκ της Χριστοδούλου και με 3-2 μετά από επίθεση της Μαλασάι ωστόσο με ένα σερί η Μπούρσα έφτασε στο 3-6 στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν με διαδοχικούς πόντους της Χίπε σε 6-7, αλλά οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους. To 9-12 έγινε 9-16 με τα φλοτ σερβίς της Ίντσε που δυσκόλεψε την υποδοχή την υποδοχή του Ολυμπιακού. Το σετ τελείωσε με άσσο της Χόρβαθ για το 15-25.

Μείωσε σε 2-1

Η... αφύπνιση ήρθε στο τρίτο σετ για τις ερυθρόλευκες, όπου προηγήθηκαν με 4-1 και στη συνέχεια πήγαν στο +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση της Κατερίνας Γιώτα. Η Μπούρσα πλησίασε στον πόντο δύο φορές (11-10, 13-12), όμως ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση με τις Χίπε και Λαζάρεβιτς. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από Χριστοδούλου και Λαζάρεβιτς έβαλαν τον Ολυμπιακό στο +3 (22-19), η Χίπε σέρβιρε άουτ και το σκορ έγινε 22-20. Μία επίθεση της Λαζάρεβιτς, ένα λάθος της Γιλντιρίμ και ένα εντυπωσιακό μονό μπλοκ της Χριστοδούλου έκαναν το 25-20 και το 2-1.

Με σερί 8-0 η ισοφάριση

Ενώ στην αρχή του τετάρτου σετ ο Ολυμπιακός είχε στην αρχή τον έλεγχο του αγώνα, στη συνέχεια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Το 8-7 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ έγινε 8-11 για τη Μπούρσα με την Κιρντάρ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των ερυθρολεύκων (είχε και έναν άσσο στο διάστημα αυτό). Η Σορόγκλου έκανε το 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ λίγο αργότερα η Χριστοδούλου σέρβιρε άουτ για το 17-19. Εκεί όμως άλλαξαν όλα. Η Μαλασάι πήγε στο σερβίς και δεν έφυγε ποτέ. Η Λευκορωσίδα με τον πρώτο άσσο του Ολυμπιακού έκανε το 24-19 και μετά ένα μπλοκ πάνω στην Ντα Σίλβα έγινε το 25-19, με το γήπεδο να παίρνει φωτιά.

Θρίαμβος στο καυτό «Μελίνα Μερκούρη»

Αποφασισμένος να κάνει την ολική ανατροπή ο Ολυμπιακός στο τάι μπρέικ δεν έχασε σε κανένα σημεία τον έλεγχο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι τέσσερις φορές οι «ερυθρόλευκες» είχαν νταμπλ σκορ τις Τουρκάλες (4-2, 6-3, 8-4, 14-7). Η Ντα Σϊλβα μείωσε σε 14-8, η Λαζάρεβιτς σημάδεψε άουτ για το 14-9, ενώ ένα νέο λάθος για τον Ολυμπιακό έκανε το 14-10. Στο τέλος όμως μίλησε η κλάση της Σάσκια Χίπε που με ένα εντυπωσιακό μπλοκ στην Χόρβαθ ο Ολυμπιακός έκανε το 15-10, ολοκληρώνοντας μία τεράστια ανατροπή.

Διαιτητές: Χουσεΐνοβιτς (Βοσνία) - Έντχολμ (Σουηδία)

1ο σετ: 4-8, 9-16, 12-21, 18-25
2ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 15-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-19
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Μπούρσα προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10) σε 118'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (10/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ - 44% άριστες), Μαλασάι 15 (13/29 επ, 2 άσσοι, 34% υπ - 24% άριστες), Λαμπρούση 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (19/47 επ, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 52% υπ - 44% άριστες), Βλαχάκη 2 (2/2 επ), Τσίμα, Τέζα.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Ντε Μπραντ): Γιλντιρίμ 5 (5/26 επ, 36% υπ - 27% άριστες), Σορόγκλου 15 (11/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιρντάρ 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντα Σίλβα 19 (18/44 επ, 1 άσσος), Πρόκοπιτς 15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χόρβαθ 18 (16/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες) / Τσιχάν (λ, 44% υπ - 37% άριστες), Σαριόγκλου (λ), Χατίπογκλου 1 (μπλοκ), Τανίλ, Μπασνάκοβα, Ίντσε 2 (1/1 επ, 1 άσσος).