13-03-2016 14:14

Ασταμάτητη η Κύζικος

Άλλη μια σπουδαία νίκη για την Κύζικο Νέας Περάμου που βάζει... πλώρη για για την Volleyleague. Πέρασε και από την Χαλκίδα με 3-0 απέναντι στον Ηρακλή και εξασφάλισε την πρώτη θέση της Β ομίλου της Α2 ανδρών.
Στο πρώτο σετ η Κύζικος ξέφυγε με το καταπληκτικό σερβις του Ασπιώτη και την καλή τοποθέτηση στο μπλοκ. Το 13-14 έγινε 13-18 για να μην αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και το σετ να καταλήξει στην ομάδα της Νέας Περάμου.

Ίδιο ήταν το σενάριο και το δεύτερο σετ με την Κύζικο να παίρνει μια μικρή διαφορά από την αρχή του σετ, τον Ηρακλή να ακολουθεί και να ισοφαρίζει στο 11-11. Οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το το 13-13, αλλά ο Νικηφορίδης πήρε άσσο για το 13-15, ο Φίνος κάρφωσε άουτ για το 15-18 και ο Ασπιώτης έκανε ζημιά ξανά από το σερβις για το 18-23. Στο 20-24, ο Ηρακλής θα τρέξει ένα σερι 2-0 με δύο λάθη της Κυζίκου αλλά ο Κούνας με ένα καταπληκτκό χτύπημα τελείωσε το σετ.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής πήρε μια διαφορα στο 18-14 με πόντους του Κολτσιάκη, αλλά με τον Νικηφορίδη και τον Κρέτση στο σερβις η Κύζικος ισοφάρισε στο 20-20 και πέρασε μπροστά στο 20-22. Ο Αντιφάκος ισοφάρισε σε 22-22, αλλά ο Κατσανεβάκης έκανε το 22-23, ο Νικηφορίδης πήρε το... πέναλτι για το 22-24, ο Κολτσιάκης μείωσε, αλλά ο Κατσανεβάκης έδωσε το εναυσμα για τους πανηγυρισμούς της Κυζίκου.

τα σετ: 0-3 (20-25, 22-25, 23-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γκολίτσης): Κολτσιάκης, Φίνος, Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Αντιφάκος/ Κοντοστάθης (λ), Φωτιάδης, Αλεξάκης
ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης, Κούνας, Κρέτσης, Νικηφορίδης, Λυκορέσης, Ασπιώτης/ Τσαδήμας (λ), Δρογκάρης, Πεφάνης