Cannot find volleynews.v2/MEN/PALLHNH/2014-15/pallini-panaxa folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/PALLHNH/2014-15/pallini-panaxa/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό της Κάντζας, η Παναχαϊκή επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στο ντέρμπι κορυφής με την Παλλήνη και επικράτησε με 3-1 και βρίσκεται πλέον στο +5 από την ομάδα του Γιάννη Φάκα (35 έναντι 30). Στις κερκίδες της Κάντζας βρισκόταν και ο Παναγιώτης Γιαννάκης και είχε ολιγόλεπτη συνομιλία με τον Γιάννη Φάκα πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Στο πρώτο σετ, η Παλλήνη μπήκε πιο ψυχωμένα στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα. Ο Κουλοχέρης με άσσο έκανε το 16-12 για τους γηπεδούχους, για να έρθει άμεσα η απάντηση των πατρινών για την ισοφάριση, μετά από επίθεση του Βασιλάκου. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα σκόραρε και τον 25ο πόντο της Παναχαϊκής για να κάνει το 1-0 (25-23).

Το δεύτερο σετ ήταν μία επανάληψη του πρώτου με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα, με την Παλλήνη να βρίσκει τα πατήματα της στα μισά του σετ και ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 15-15. Ενώ το σκορ ήταν 22-22, δύο λάθη του Μαυραγάνη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους, για να κάνουν στο τέλος το 1-1 με μπλοκ του Λιόντα.

Στο τρίτο, οι πατρινοί βελτίωσαν υποδοχή, μπλοκ και άμυνα, πήραν από την αρχή το προβάδισμα, δεν το έχασαν ποτέ και πήραν εκ νέου κεφάλι (25-17).

Το τέταρτο που έμελλε να είναι και το τελευταίο, μετά το αρχικό 8-8, η Παναχαϊκή ανέβασε ρυθμό, η Παλλήνη δεν έβρισκε λύσεις και λύγισε για το 3-1. Οι πατρινοί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου «κλείδωσαν» την πρώτη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στην Volleyleague.

Διαιτητές: Τσιμπινός-Μιχαήλογλου

Tα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 17-25, 20-25)

ΠΑΛΛΗΝΗ (Φάκας): Μπιλλήρης, Αντωνάκης, Λιόντας, Τσικάτος, Μήττας, Κουλοχέρης / Βογιατζίδης (λ), Μπαλαγιάννης, Αγγελής, Χομαγιούν, Γκίκας

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Μαυραγάνης, Λιβαθηνός, Ν. Ρουμελιώτης, Κοντοστάθης, Βασιλάκος, Κοντοστάθης / Μ. Ρουμελιώτης (λ)