04-05-2014 20:12

Ανατροπή και προβάδισμα ανόδου για την Αργυρούπολη

Η Αργυρούπολη πήρε το προβάδισμα για την άνοδο, φεύγοντας με  6 βαθμούς και την δεύτερη θέση από τη Νέα Πέραμο. Η ομάδα του Μπουτσουρή νίκησε με 3-1 το Κολλέγιο ενώ είχε μείνει πίσω χάνοντας το πρώτο σετ.
Η Αργυρούπολη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 με τον Μπατιστάτο να έχει τον πρώτο λόγο στην επίθεση. Το Κολλέγιο γρήγορα αντέδρασε φέρνοντας το σκορ στα ίσα (8-8). Το 13-12 υπέρ της Αργυρούπολης έγινε 13-16 για το Κολλέγιο, με την ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή να κάνει ευκολα το λάθος.

Η άτσαλη πτώση του Κοτσιλιάνου στο παρκέ, ενώ το σκορ ήταν 16-21 υπέρ του Κολλεγίου έφερε τον (επιπόλαιο) τραυματισμό του, με τον Τατούλη να παίρνει την θέση του, ωστόσο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και το σετ πήγε στο Κολλέγιο με παίρνει το σετ με 20-25.

Μονόλογος της Αργυρούπολης στο δεύτερο σετ που με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ-άμυνα πήρε από νωρίς την διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος για την ισοφάριση με 25-14. Το Κολλέγιο είχε πολλά νεύρα που οδήγησαν σε λάθη με αποκορύφωμα την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Χατζηπροδρόμου όταν πήγε στο σερβίς και άργησε να εκτλέσει για να δοθούν 8 δεύτερόλεπτα και να αρχίσουν οι διαμαρτυρίες.

Η ομάδα του Μπουτσουρή βρήκε τον ρυθμό και στο τρίτο σετ παρά την αντίσταση του Κολλεγίου  κράτησε μια διαφορά 3-5 πόντους. Ο άσσος του Μηνούδη έκανε το 9-7, ενώ η επίθεση άουτ σε πρώτο χρόνο του Χαζηπροδρόμου διαμόρφωσε  το 17-13. Ο Μπατιστάτος κράτησε τη διαφορά στο +4 (23-19 και 24-20)  για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ.

Το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικο χαρακτήρο καθώς από νωρίς η Αργυρούπολη πήρε το προβάδισμα και η διαφορά αυξήθηκε και για να φτάσουμε στο 25-16.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-14, 25-21, 25-16)

ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπουτσουρής): Μηνούδης 14 (11/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Λουκάς 17 (12/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. – 54% ε6άριστες), Σαμαντάς 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπατιστάτος 20 (20/34 επ.), Δημητριάδης, Παπαστέλιος 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Κοτζαμπάσης –λ (77% υπ. – 53%ε6 άριστες) / Χριστοδουλάκης, Κουμουνδούρος 2 (1/4 επ., 1 άσο)

ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 6 (5/8 επ., 1 άσο, 42% υπ. – 42% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ζουπάνης 29 (29/54 επ.), Μάντζιος  (1/1 επ.), Μεσσάλας 1 (1/2 επ.), Πολυμερόπουλος, Μπούρας –λ (59% υπ. – 24% άριστες) / Τατούλης 1 (1/3 επ., 35% υπ. – 15% άριστες),  Χριστοφίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Μιχαλόπουλος, Αριστόπουλος 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 23% άριστες)