03-05-2014 18:15

Έσπασε το ρόδι η Ορεστιάδα

Μετά το άσχημο χθεσινό ξεκίνημα και την ήττα από την Αργυρούπολη, η Ορεστιάδα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και επικράτησε με 3-0 του Κολλεγίου, την 2η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Α2 ανδρών, που διεξάγονται στο κλειστό της Ν. Περάμου.

Από την άλλη το Κολλέγιο έφτασε τις δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, δυσκολεύοντας το έργο τους ενόψει της συνέχειας.

Το Κολλέγιο δεν παρουσίασε το ίδιο τραγικό, όπως χτες, πρόσωπο, ωστόσο το ίδιο συνέβη και με τους Εβρίτες, οι οποίοι εξάλειψαν εν πολλοίς τα λάθη τους (από τα 32 κόντρα στην Αργυρούπολη είχε 13 σήμερα), ενώ κι ο Ποτολίδης πήρε βοήθειες επιθετικά από τους Βλασακίδη, Καρδαμανίδη.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Κολλεγίου, το σερβίς του Δημητρούδη ανέτρεψε την κατάσταση, μετατρέποντας το 9-7 σε 9-11 για την Ορεστιάδα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, αλλά με χαμένο σερβίς του Ζουπάνι, οι Ακρίτες ξέφυγαν ξανά με 24-21. Το Κολλέγιο μείωσε στον πόντο (23-24 με κόντρα επίθεση του Κοτσιλιάνου), αλλά ο Ποτολίδης τελείωσε την επόμενη φάση και το σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Ορεστιάδα αν και προηγήθηκε με 7-3, έχοντας κλείσει καλά τον Ζουπάνι, στη συνέχεια ο διαγώνιος του Κολλεγίου πήρε μπρος, όντας ασταμάτητος, και βοηθώντας την ομάδα του να καλύψει γρήγορα τη διαφορά, προηγούμενη μάλιστα με 9-8, αλλά και να ξαναεπιστρέψει από το 14-10 (με συνεχόμενα μπλοκ της Ορεστιάδας), και να πάρει κεφάλι με 18-19.

Η απάντηση όμως ήρθε από τον Ποτολίδη, που ισοφάρισε 19-19, κι αφού ακολούθησε διπλή μπαλιά του Κοτσιλιάνου, με μπλοκ στον Ζουπάνι έφερε τον ΑΟΟ στο +2 (19-21). Στο 20-22 η Ορεστιάδα έβγαλε την άμυνα κι ο Βλασακίδης τελείωσε την κόντρα για το 20-23, με τους παίκτες του Κολλεγίου εν μέσω διαμαρτυριών για διπλή μπαλιά του Δημητρούδη, να χρεώνονται κόκκινη κάρτα (Μάντζιος, 20-24), καθώς νωρίτερα είχε δει κίτρινη (μαζί με τον Ποτολίδη), ενώ το σετ έκλεισε με άουτ επίθεση του Κοτσιλιάνου.

Το Κολλέγιο μπήκε στο 3ο σετ αποφασισμένο να επιστρέψει στο ματς, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, ωστόσο έχασε γρήγορα το προβάδισμα (7-7) με αβίαστα λάθη στην επίθεση. Κάπου εκεί ήρθε η απογοήτευση για τους παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου, που άρχισαν να χάνουν και τα σερβίς, με την Ορεστιάδα να προσπερνά με 11-13.

Το Κολλέγιο δεν τα παράτησε, αλλά στο 17-16 ο Καρμανίδης με τυχερό άσσο με τη βοήθεια του φιλέ (18-16), και στην επόμενη φάση η αδράνεια των παικτών του ΣΑΚΑ, έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3 (16-19), για να γίνει το 16-20 με κόντρα επίθεση του Βλασακίδη, μετά το τάιμ άουτ του Χατζηαντωνίου.

Ο Ζουπάνι σταμάτησε το σερί του ΑΟΟ (17-20), όμως με δική του άουτ επίθεση έγινε το 17-22 κι εκεί κάπου κρίθηκε οριστικά το ματς, με τους πράσινους του Έβρου να φτάνουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 20-25, 19-25)

ΣΑ Κολλεγιου (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 6 (5/18 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 15% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνης 26 (24/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μάντζιος, Χριστοφίδης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες)/ Μπούρας –λ (74% υπ. – 48% άριστες), Σαμουήλης, Μεσσάλας, Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Δημητρούδης 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 13 (9/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ποτολίδης 11 (11/18 επ., 74% υπ. – 26% άριστες), Καρδαμανίδης 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ)/ Κωνσταντινίδης –λ (65% υπ. – 35% άριστες)