25-01-2019 18:48

Να αφήσει πίσω την ήττα από τη Κόρινθο ο Πανναξιακός, αναζητούν βαθμούς οι Μακεδόνες

Τους Μακεδόνες υποδέχεται ο Πανναξιακός στις Κυκλάδες, θέλοντας να αφήσει πίσω του την άσχημη ήττα που υπέστη την προηγούμενη εβδομάδα στη Κόρινθο (13η αγωνιστική, 26/1 18.00).

Ο Πανναξιακός είχε την ευκαιρία να πιάσει τον Ολυμπιακό στη κορυφή της βαθμολογίας μετά την απώλεια που είχε από τον Άρη, όμως την άφησε να πάει χαμένη. Η Νάξος παρόλο που προηγήθηκε με 0-2 σετ στη Κόρινθο, γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ και πήρε μόνο έναν βαθμό, για να φθάσει τους 30 στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο της παιχνίδι στη Νάξο θα δώσει η Κένεντι Μπράιαν, η οποία έκλεισε μία εβδομάδα στη χώρα μας.

Οι Μακεδόνες, δίνουν το δεύτερο παιχνίδι τους στις Κυκλάδες, μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική από τον ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ. Ο Γιώργος Οικονομίδης θα έχει στη διάθεσή του όλες τις αθλήτριες της ομάδας και αναζητά αγωνιστικό ντεμαράζ, για να προλάβουν το τρένο της παραμονής. Μετά από 12 αγώνες στη Volleyleague, η ομάδα των Κυμίνων είναι στη τελευταία θέση με 5 βαθμούς.

Στον πρώτο γύρο, ο Πανναξιακός επικράτησε στα Κύμινα με 3-0 σετ.

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Σιγά σιγά αφήνουμε πίσω μας την ήττα από την Κόρινθο. Πρέπει οπωσδήποτε να νικήσουμε τους Μακεδόνες το Σάββατο για να βρούμε και πάλι τον ρυθμό μας».

Γιώργος Οικονομίδης (ΑΣ Μακεδόνες): «Για εμάς είναι εξίσου δύσκολο το παιχνίδι όσο και με το προηγούμενο. Φαβορί ξεκάθαρα είναι η Νάξος. Θα πάμε και θα προσπαθήσουμε να δείξουμε βελτιωμένη εικόνα και παρουσία, κάτι που δεν κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα, για να είμαστε έτοιμοι ενόψει της δύσκολης συνέχειας».

Volleyleague Γυναικών - 13η αγωνιστική

Σάββατο 26 Ιανουαρίου

Μ. Μερκούρη 15.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΠΣ Αίας
Διαιτητές: Μεταξά, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Δραγουμάνος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

ΔΑΚ Νάξου 18.00: Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΣ Μακεδόνες
Διαιτητές: Κούτσης, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Μαρκόπουλου 18.00: ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣΠ Θέτις
Διαιτητές: Μαρκάτης, Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Τάλαρου.

Α' Ηλιούπολης 18.00: ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΟΦ Πορφύρας
Διαιτητές: Χρηστίδης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κομιανού, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Κάστανη.

ΔΑΚ Πυλαίας 18.00: ΑΣ Άρης - ΑΟ Θήρας
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Κάλλης Εμμ., Επόπτες: Λούμσι, Κακάτσιου, Γραμματεία: Γούβαλη.

Ιλισίων 18.30: ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΣΠ Κόρινθος
Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Νυδριώτη.