29-10-2016 21:41

Ιστορική νίκη για την Ελπίδα, 3-0 την ΑΕΚ

Έγραψε ιστορία η Ελπίδα, αφού πήρε την πρώτη νίκη της στην Α1 γυναικών, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

H ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας την θερμή συμπαράσταση των φίλων της στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδό της, παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα και κέρδισε δίκαια, ενώ η ΑΕΚ φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο σετ.

Η Ελπίδα ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2. Εχοντας κορυφαία την Αλεξία Καλανταρίδου συνέχισε να διατηρεί διαφορά 4-5 πόντων πιέζοντας στην υποδοχή την Νούσια και όταν πήγε στη γραμμή του σέρβις η Κατερίνα Μπολέτου το σκορ έγινε 21-12 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ (25-16).

Στο δεύτερο σετ ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση της ΑΕΚ, με την είσοδο της Καλαφατάκη και την μετακίνηση της Καράτερζη στη θέση της διαγώνιας αντί της Φιλιπιόνκα. Η Ενωση προηγήθηκε με 9-12, αλλά η Καλανταρίδου κρατούσε την Ελπίδα κοντά στο σκορ και όταν πήγε η ίδια στο σέρβις, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 16-13. Με χαμένο σερβίς της Καλαϊτζάκη και δύο άσους της Καράτερζη η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (17-19), αλλά το τάιμ άουτ του Γιώργου Χρυσομαλλίδη και η είσοδος της Παπάζογλου, οκτώ μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό της, βοήθησαν την Ελπίδα να φτάσει στο 2-0 με οκτώ συνεχόμενους πόντους (25-19).

Έχοντας αυτοπεποίθηση από το 2-0, οι γηπεδούχες ξέφυγαν στο τρίτο σετ με 9-2 αλλά τα καλά σέρβις της Καλαφατάκη έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (9-8). Η Ελπίδα αντέδρασε με αλλαγή πασαδόρου και διαγωνίου (Καραμούτσα και Γεροβασιλείου) και ξαναπήρε το προβάδισμα (17-11), για να φτάσει έτσι στην πρώτη της νίκη (25-19).

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-19)

ΕΛΠΙΔΑ (Χρυσομαλλίδης): Γουίλσον 1 (1/1 επ.), Μπολέτου Μ. 4 (2/4 επ. 1 μπλοκ, 1 άσο), Καλανταρίδου 13 (12/19 επ. 1 άσο, 57% υπ. – 57% άριστες), Γκοβεδάρου 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Μπολέτου Κ. 7 (6/10 επ., 1 άσο), Καλαντάτζε 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ)/ Σουπιώνη –λ (68% υπ. – 29% άριστες), Δάκου –λ,Παπάζογλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Νώτη 5 (5/8 επ.), Καραμούτσα 1 (1/2 επ.), Γεροβασιλείου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά.

ΑΕΚ (Φιλιππάτος):
Νούσια 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 37% άριστες), Κουτρουμπή 3 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Φιλιπιόνκα (0/5 επ.), Καρατερζή 6 (4/15 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 27% άριστες), Ζίγκα 1 (1/3 επ.), Γεωργαντά/ Αργυροπούλου -λ (73% υπ. – 27% άριστες), Μπελιά -λ, Βενέτη, Καλαφατάκη 8 (4/16 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι, 40% υπ. – 20% άριστες)

Γιώργος Χρυσομαλλίδης (Ελπίδα): «Ήταν μια ιστορική νίκη για τον σύλλογο και με χαροποιεί ότι συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση. Είμαστε ακόμη στην αρχή και συνεχίζουμε τη δουλειά για τα επόμενα παιχνίδια», δώσε

Δήμος Φιλιππάτος (ΑΕΚ): «Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά και η Ελπίδα ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια κάναμε κάποιες εσωτερικές αλλαγές και ήμασταν κοντά, αλλά τα ατομικά λάθη μας εμπόδισαν να κερδίσουμε τα άλλα δύο σετ».