16-07-2014 15:54

Διάρκεια και θέαμα στο Κουρούμπελο

Αμφίρροπα παιχνίδια που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όμορφο θέαμα και δυνατές συγκινήσεις συνέθεσαν το σκηνικό στην έναρξη της δεύτερης εβδομάδας στο 17ο Κουρούμπελο. Παράλληλα, όσο περνάνε τα παιχνίδια αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο στις βαθμολογίες του Α' και του Β' ομίλου.

CARAVAGGIO-BISTRO22 2-0 (21-15, 21-12)

Το Bistro22 για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντίπαλης ομάδας, δεν είναι αγωνιστική όπως τα προηγούμενα χρόνια και έχασε με 2-0 σετ από το Caravaggio που είναι μια σταθερή και υπολογίσιμη ομάδα.
Στο 1ο σετ, το Bistro22 ήταν μπροστά με 3-4 και 5-9 αλλά ισοφαρίστηκε σε 9-9 και 14-14, όπου μέχρι εκεί ακολούθησε το σκορ. Το Caravaggio με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά με 17-15 και 19-15, για να κερδίσει τελικά με 21-15 και να κάνει το 1-0 σετ. Στο 2ο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε, με το Caravaggio να προηγείται με 4-3, 9-5 και 14-5, αναγκάζοντας το Bistro 22 να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά δεν άλλαξε κάτι και το 17-11 ήταν γεγονός, όπως και το 21-12 και 2-0 σετ για το Caravaggio.

OLYMPIC-Μπακαλόγατος 1-2 (21-14, 18-21, 8-15)

Το ματς της ημέρας ήταν δίχως αμφιβολία το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Olympic και Μπακαλόγατο. Το ενδιαφέρον του κοινού ήταν πολύ μεγάλο και οι εξέδρες κατάμεστες. Στο El Clasico του θεσμού, ο Μπακαλόγατος ήταν ο μεγάλος νικητής με 1-2 σετ και κόντρα σε μία ομάδα που είναι ανάμεσα στις καλύτερες του τουρνουά.
Στο 1ο σετ, το Olympic εμφανίστηκε πιο ψύχραιμο από ποτέ, μεθοδικά και με σταθερές αξιόλογες επιλογές στην επίθεση, έχοντας φυσικά την ενίσχυση του Κώστα Νομικού. Αρχικά προηγήθηκε με 5-2, 8-6, 12-9, 17-11 και το 21-14, το 1-0 σετ, ήρθε πιο εύκολα απ' ότι περιμέναμε.
Στο 2ο σετ, ο Μπακαλόγατος δυνάμωσε με την παρουσία του Ηρακλειώτη Γιώργου Δρακάκη. Η νέα προσθήκη ενσωματώθηκε τόσο γρήγορα με την ομάδα και την κερκίδα τους, που άρχισε να κάνει «όργια» πάνω στην άμμο. Η ομάδα άλλαξε επίπεδο και ρυθμό, προηγήθηκε με 2-5 και 5-9 και στο 5-10 ανάγκασε τον Κυριάκο Μπεμπή του Olympic, που γνωρίζει από ανατροπές, να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ.
Ο Μπακαλόγατος, όμως, απέδιδε τρομερό βόλεϊ και προηγήθηκε με 6-15 και 10-18, ενώ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Olympic που έβλεπε να χάνει το σετ. Στο 12-18 ο Μπακαλόγατος πήρε τάιμ άουτ, αλλά το Olympic μείωσε σε 14-18 και με σερί 7-0 έφτασε στο 17-18. Με φάση διαρκείας ο Μπακαλόγατος πήρε τον 19ο πόντο αλλά και τον 20ο, για να γίνει το 17-20 και να ανακουφιστούν όλοι στην κερκίδα. Τελικά με 18-21 και 1-1 σετ οι ομάδες οδηγήθηκαν στην «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ.
Στο 3ο σετ, το Olympic ήταν μπροστά με 3-2 στο πρώτο γύρισμα. Πήγαμε στο 5-5 και στο 7-9, με τον Μπακαλόγατο να επιδίδεται σε εντυπωσιακές φάσεις, τον Δρακάκη σε καταπληκτική μέρα και την υπόλοιπη ομάδα να μην αφήνει την μπάλα να πέσει στην άμμο. Το Olympic πήρε τάιμ άουτ, αλλά από κει και πέρα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει πόντο. Ο Μπακαλόγατος εκτόξευσε τη διαφορά στο 7-14 και με ένα σερί 0-7 είχε στα χέρια του το ματς μπολ, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς.
Το σετ ολοκληρώθηκε στο 8-15 και ο Μπακαλόγατος έφυγε νικητής με 1-2 σετ και εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών. Πανηγύρια που θύμισαν στιγμές τελικού, με την ομάδα «διαφήμιση» του τουρνουά που μετά το τέλος του αγώνα πραγματικά… ξέσπασε.

J&B-LIVINGROOM 2-1 (15-21, 21-9, 17-15)

Η ομάδα… έκπληξη του J&B μπήκε πιο χαλαρά από ποτέ στον αγώνα και το Livingroom το εκμεταλλεύτηκε όσο μπόρεσε, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια της προσπάθειάς του να μην είναι στην 9η θέση της βαθμολογίας και να αποκλειστεί από την φάση των 16.
Στο 1ο σετ το Livingroom εκμεταλλεύτηκε το χαλαρό ξεκίνημα του J&B και πέρασε μπροστά, μετά το 4-3 και το 7-7, με 10-11 και 14-17 όπου και το J&B πήρε και το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι (15-20) και τελικά το Livingroom έκανε το 0-1 (15-21) προς έκπληξη όλων. Στο 2ο σετ οι του J&B σοβαρεύτηκαν, έκαναν καλό παιχνίδι και μετά το 11-6, όπου πήρε τάιμ άουτ το Livingroom, το σκορ πήγε στο 14-7 και στο εντυπωσιακό 19-9 όπου και είχαν όλα τελειώσει. Το J&B έφτασε στο 21-9, ισοφάρισε σε 1-1 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 3ο σετ είχαμε για 3η φορά μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές, ξανά απ' το Livingroom, όπου κατάφερε… να φτάσει στην πηγή αλλά νερό να δεν ήπιε. Με 4-1 και 7-1 το J&B έκανε ιδανικό ξεκίνημα (8-2) και το Livingroom αρκέστηκε στο να πάρει απλά εκείνη τη στιγμή ένα τάιμ άουτ. Αργότερα μείωσε σε 10-5 και στο 12-8. Καλές φάσεις, σωστές επιλογές και το J&B προηγήθηκε με 14-9, φτάνοντας μια ανάσα από το να πάρει το σετ αλλά και το παιχνίδι.
Το Livingroom εκείνη τη στιγμή έκανε κάτι… το απίστευτο. Από το 14-9 κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια και δη στο 14-14, ενώ πέρασε και μπροστά με 14-15, αφήνοντας τους πάντες έκπληκτους. Αν ήταν λίγο ακόμα πιο τυχερό και περνούσε το σερβίς με άσο και όχι να γυρίσει η μπάλα απ' το φιλέ στο γήπεδό του, θα μπορούσε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Το J&B ισοφάρισε σε 15-15 και με δύο φάσεις πήρε το τάι μπρέικ (17-15) αλλά και τη νίκη με 2-1 σετ, με το Livingroom να στέκεται πολύ άτυχο…

CALMA-CARAVAGGIO 0-2 (18-21, 19-21)

Το εν λόγω ματς ήταν προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (18/7), αλλά το Calma αντιμετώπιζε πρόβλημα συμμετοχής όλων των παικτών και έτσι έγινε το βράδυ της Δευτέρας. Οι του Caravaggio είχαν δώσει άλλο ένα παιχνίδι την ίδια ημέρα (2-0 το Bistro22), αλλά αυτό δεν φάνηκε να τους επηρεάζει.
Στο 1ο σετ του παιχνιδιού κόντρα στο Calma, την γνωστή παρέα των Μανολίτο, Μαρκίδη, Λίτινα και Χατζηκωνσταντίνου και περσινών νικητών του Clasico Kouroumpelo, είχαμε πολλές φάσεις αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους εκεί που την χρειάστηκε πραγματικά. Πόντο-πόντο το 1ο σετ με 7-7 και 14-14. Η απόλυτη ισορροπία με τις άμυνες να κυριαρχούν. Το Caravaggio πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 17-18 και γενικότερα το ήθελε πιο πολύ. Έκανε το 18-20 και τελικά πήρε το σετ με 18-21.
Στο 2ο σετ το Caravaggio ξεκίνησε δυνατά και το Calma πήρε τάιμ άουτ στο 3-6. Στο 5-9 ήταν η σειρά του Caravaggio και στο 10-11 είχαμε μια μικρή ανατροπή. Το Calma πέρασε μπροστά με 15-11, αλλά το Caravaggio βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσια (17-17). Στο 19-17, με το Calma να προηγείται, έγινε φιλέ από τον Πατσουράκη του Caravaggio που δεν σφυρίχτηκε. Έτσι είχαμε το 19-18 και αμέσως μετά το 19-19. Το Calma έχασε την ψυχραιμία του, καθώς οι φάσεις δεν βγήκαν έτσι όπως ήθελαν οι παίκτες του. Το Caravaggio το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 19-21 και το 0-2 σετ.