05-03-2023 23:54

O ΠΑΟΚ «κλείδωσε» την 2η θέση, 3-0 τον Άθλο Ορεστιάδας με Ράπτη και Βαν Ντε Ντρις

Με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άθλο Ορεστιάδας για την 17η αγωνιστική της Volley League και μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Παλατάκι» κλείδωσε την 2η θέση της κανονικής περιόδου καθώς έφτασε στους 42 βαθμούς έναντι 37 του τρίτου Παναθηναϊκού και 43 του Ολυμπιακού ο οποίος όμως έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Ο Άθλος δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό και έμεινε στουε 14, έναντι 17 του Πηγάσου και 9 του Ο.Φ.Η. Μόνο ο Κάιο έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων στην επίθεση (10), ενώ από τον ΠΑΟΚ Ράπτης και Βαν ντε Ντρις είχαν από 17 πόντους με τον πρώτο να σημειώνει και 5 άσσους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και ειδικά από το 5-3 που προηγήθηκε ο Άθλος με τους Ριζόπουλο, Γκένοφ. Ο Γουόλς μείωσε 5-4 και από εκεί και πέρα ο Ράπτης έκανε πάρτι στο σερβίς με συνολικό σερί 7-0 εκ των οποίων οι δύο ήταν άσσοι και επιθέσεις πέναλτι από Γιόρνα, Σκεντράου κι έτσι έγινε το 10-5.

Ο Άθλος μάζεψε λίγο τη διαφορά στο 9-12 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 15-9. Ο Άθλος το πάλεψε και πάλι και μείωσε με το σερβίς και τις επιθέσεις του Γκένοφ στο 20-21. Ο Γιόρνα έβγαλε τον ΠΑΟΚ από τα σχοινιά για το 20-22, ο Ράπτης έκανε το 20-23 και ο Βουλκίδης με μπλοκ στον Κάιο το 20-24.

Ο Άθλος πάλι μείωσε με το χαμένο σερβίς του Γιόρνα (21-24) και τους δύο άσσους του Γκλάντστόουν αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν και ο μοιραίος καθώς έχασε το σερβίς και έληξε το σετ 23-25 για τον ΠΑΟΚ που έτσι έκανε το 0-1. Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος για μεγάλα πράγματα και το έδειξε και στο 2ο σετ με τον Σκεντράου να λαμβάνει πρωτοβουλίες σε σερβίς και επίθεση και με σερί 3-0 ο Δικέφαλος προηγήθηκε 11-6.

Η διαφορά άνοιξε κι άλλο καθώς ο Άθλος παραδόθηκε στην υποδοχή και ο ΠΑΟΚ με πλήρη κυριαρχία από το ρεσιτάλ του Ράπτη έφτασε 'ανετα στο 25-12. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ράπτης πήρε 6 συνεχόμενους πόντους, 2 από άσσους και 4 από επιθέσεις. Στο 3ο σετ ο Άθλος έμεινε πιο πολύ στον αγώνα και πάλεψε για να πάρει ένα σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Ο Βουλκίδης με μπλοκ στον Ριζόπουλου και η επίθεση του Βαν ντε Ντρις έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 17-15. Το +2 συντηρήθηκε μέχρι το 21-23 όπου ο Άθλος μείωσε με τον Γκένοφ. Ο Γιόρνα με επίθεση και ο Βαν ντε Ντρις με κόντρα επίθεση τελείωσαν τον αγώνα με 25-21 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 8-16, 12-21, 12-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 12-25, 21-25) σε 80'

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Τσιουτσιουλούδης 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 5 (2/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάιο 10 (10/30 επ.), Μποζίδης 2 (2 άσσοι), Ριζόπουλος 4 (4/10 επ., 22% υπ. - 0% άριστες), Γκένοφ 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 19% άριστες) / Βελούδης (λ, 52% υπ. - 30% άριστες), Σπανός (λ), Διαμαντίδης, Κασαμπαλής, Τσολακίδης, Άλμπο 1 (1/2 επ.), Ιωαννίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 10 (9/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 27% άριστες), Γουόλς 2 (2/3 επ.), Βουλκίδης 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/22 επ., 5 άσσοι, 50% υπ. - 23% άριστες), Σκρεντράου 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 17 (17/31 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης.