30-09-2022 21:25

Σπουδαία ανατροπή και νίκη 3-2 για τον ΠΑΟΚ στη Σερβία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά Memorial Velikana ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε επί της πρωταθλήτριας Σλοβενίας, ACH Volley, με 3-2 σετ.Ο δικέφαλος  παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ράπτη, Βουλκίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του, με τους Σλοβένους ωστόσο να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα ενός με δύο πόντων. Με τον ΠΑΟΚ να έχει χαμηλά ποσοστά όσον αφορά την επίθεση (38%), οι Σλοβένοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 22-25 και έακαν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι  «ασπρόμαυροι» ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά επίθεσης, και βελτιώθηκαν στο μπλοκ. Σ’ ένα κλειστό σετ, στο οποίο καμία ομάδα δεν πήρε το μεγάλο προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες, κατακτώντας το με 25-23, 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο δικέφαλος συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην υποδοχή, έχοντας παράλληλα χαμηλά ποσοστά και στην επίθεση. Σε κομβικό σημείο οι Σλοβένοι πήραν σημαντικό προβάδισμα, 17-21, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στα σετ με 18-25, 1-2.

Μετά το χαμένο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν τρομερή αντίδραση, δείχνοντας το μαχητικό πρόσωπο το οποίο «χτίζει» ο Γιόσκο Μιλενκόσκι στην περίοδο της προετοιμασίας.Με το τρομακτικό 92% στην υποδοχή, και το αρκετά υψηλό 72% στην επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώριο στην ACH να διεκδικήσει κάτι.

Με το 25-20 ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με πολύ καλή ψυχολογία .Με εξαιρετική υποδοχή, η οποία βοήθησε τους Κόστα και Βαν Ντεν Ντρις στην επίθεση, ο δικέφαλος πήρε νωρίς ένα προβάδισμα, 5-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 12-10.Στους τελευταίους πόντους ανέλαβαν δράση οι Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτης επιθετικά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το σετ με 15-12 και 3-2.