06-09-2022 12:49

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Η Βραζιλία 3-0 το Ιράν και ετοιμάζεται για το σούπερ ντέρμπι με Αργεντινή

Η Βραζιλία επιβεβαίωσε την υπεροχή της στο ντέρμπι με το Ιράν για τη φάση των "16" του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών και με νίκη 3-0 πήρε πανηγυρική πρόκριση για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή για μία θέση στον τελικό.

Η Βραζιλία με κορυφαίο τον Λιάλ που ήταν κυριολεκτικά ασταμάτητος πήρε τους κρίσιμους πόντους στο 2ο και στο 3ο σετ και μαζί τη γρήγορη πρόκριση για την 4αδα συνεχίζοντας και την ιστορική παράδοση στην διοργάνωση. Από το 1982, δηλαδή, εδώ και 40 χρόνια η Βραζιλία προκρίνεται συνεχώς στα ημιτελικά των Μουντιάλ. Υπενθυμίζεται επίσης πως τόσο το 2014 όσο και το 2018 ηττήθηκε στους τελικούς των παγκοσμίων πρωταθλημάτων με 3-0 από το Ιράν.

Αντίθετα το Ιράν έκανε πολύ κακό μπάσιμο στον αγώνα, ενώ στο 3ο σετ που κατάφερε να βρει γρήγορο ρυθμό σε υποδοχή και επίθεση έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 σετ. Προηγήθηκε 23-22 αλλά η Βραζιλία με καθοριστικό σερί 3-0 γύρισε το σετ και με 25-23 πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-23)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρενάν νταλ Ζότο): Γουάλας 7π., Λιάλ 20, Ροντριγκίνιο 8, Φερνάντο 2, Λούκας 8, Φλάβιο 8 / Τέιλς (λ), Μάικ, Ρόουκ.

ΙΡΑΝ (Μπεχρούζ Αταέι Μουρί): Μιλάντ 8π., Τουκτέχ 7, Μαναβί 8, Μογιαράντ 2, Αμίν 3, Βαντί 1 / Χαζράτπουρ (λ), Μπούνο, Αντριάνο, Ροκ.